V*tun Stuk ja salailu

on se naurettavaa kun Japanin onnettomuuden jälkeen Stukin sivut lakkasivat toimimasta tai toimittamasta maamme säteilyarvoja eikä saada sitten millään kuntoon.
Jokainen voi siitä päätellä että meillä on ollut jo jonkin aikaa kohonneita arvoja,mutta vasta nyt kun englantilaislehti toteaa että Euroopasta on mitattu arvoja niin meidän Stuki ilmoittaa että kahdelta asemalta on kohonneita (ja terveellisiä tietenkin) arvoja löytynyt.

Hämäävää on se että meillä on n. 15 mittausasemaa,mikä tulos niillä mahtoikaan olla vai mainittiinko ne mittausasemat joilla arvot olivat alhaisimmat.

Sama tilanne kuin Tshernobylin jälkeen, kun tieto taivoitti meidät Ruotsin ilmoittamana oli Stukin todettava että kappas vaan meillekin tuli pöllähdys. Tuskin olisimme tästäkään muutoin mitään saaneet tietää.

http://www.iltalehti.fi/japani/2011032313421052_ji.shtml
27140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat
  • "onko klo 16 arvonta peruttu kokonaan?"

    Siirretty kenon arvonnan yhteyteen! Stay tuned.

    Äänestä

  • ja voiko näihin arvoihin luottaa???
    Asian tiedottaminen kuuluu Stukille joka välttyy vastuusta kun
    nettisivut eivät pelitä. ON meillä hieno valmiusjärjestelmä säteilyjen varalta
    kun sivut olleet jo pari viikkoa kaatuneet.

    Veikkaan että meille ei "koskaan" tule niin korkeita arvoja että niistä olisi terveyshaittaa.

    Samanlaista salailua ja tiedon vääristelyä kuin THL:llä rokotteen suhteen,
    mutta tässä emme voi valita mitä ilmaa hengitämme.

    Äänestä

  • olisiko niin että on käsky käynyt ylemmältä taholta
    tiedon pimittäminen ettei kansa joudu paniikkiin ja koska
    ei ole minkäänlaista hätäsuunnitelmaa ja joditkin on loppu
    apteekeista.

    Aikaa olisi ollut valmistautua meilläkin mutta Stukin herrat
    arvosteli japanilaisia jälkiviisaana ja oma pesä on hoitamatta.

    Nyt tulee mukavasti räntää, muistan kun Tshernobylin paskat tuli ennen
    vappua veden mukana alas.

    Äänestä

Hyviä pointteja.

Toiminta on hieman kummallista,
että infotaan vasta aina muiden jälkeen
ja tiedotus on todella takkuista ja sanoisiko vanhanaikaista.

Äänestä
  • Kiitos linkistä. Oli todella selkeä ja hyvä sivu. Norskit osaa jakaa tietoa kuten sivistyneessä yhteiskunnassa kuuluukin. STUK ja sen tiedottamisesta vastaavat ovat kuin suoraan Tsaarin ajalta. Suomalaiset viranomaiset ja poliitikot yrittävt pitää kansan pimennossa kaikelta tiedolta. Aina siihen joku syy löytyy, mutta suurin syy on, että mitä vähemmän kansa tietää sitä helpompi sitä on kusettaa. Tässä asiassa vain ei voi käsittä miksi nyt pitää salaiila.

    Äänestä

  • Navetan takaa kirjoitti:

    Kiitos linkistä. Oli todella selkeä ja hyvä sivu. Norskit osaa jakaa tietoa kuten sivistyneessä yhteiskunnassa kuuluukin. STUK ja sen tiedottamisesta vastaavat ovat kuin suoraan Tsaarin ajalta. Suomalaiset viranomaiset ja poliitikot yrittävt pitää kansan pimennossa kaikelta tiedolta. Aina siihen joku syy löytyy, mutta suurin syy on, että mitä vähemmän kansa tietää sitä helpompi sitä on kusettaa. Tässä asiassa vain ei voi käsittä miksi nyt pitää salaiila.

    on tuollainen suomessakin:
    http://testbed.fmi.fi/history_browser.php

    ja sateenhan siitä näkee, ei mitään muuta.

    Äänestä

Mikäs paniikki nyt taas alkaa? Ja rokotuksia ei saa mistää! Joritabut on loppuh, Lakatkaa hengittämästä, kiihkot, maailma pelastuu.

Äänestä

Jos se on tämä köyhyyden vähentämis ja työllisyys suunnitelma.
Kyllä siinä köyhyys vähenee ja työttömyys loppuu, kun väki vähenee näkymättömän tappajaydinsäteilyn kautta.
Kukaan ei havaitse aisteillaan säteilyä ja ulkona pällistellään säteilyhiukkasten keskellä, eikä kukaan tiedä mitään.
Ei se säteilevä ydinhiukkanen sieltä keuhkoista lähde mihinkään, vaikka kuinka yskii ja räkii.
Sinne se jää säteilemään niin kauan kun ihminen on elossa.
Eikä yksi, vaan useita hiukkasia.
Sitten jälkeenpäin ihmetellään, että mihinkäs se ihminen kuoli.
Viranomaiset väittävät, että se on vaan työperäistä.

Äänestä
  • Tshernobylin jälkeen meilläkin kasvoi erilaiset kilpirauhassairaudet runsaasti,
    mutta kuten tiedämme - ei niillä ole mitään tekemistä laskeumien kanssa.

    Hiljaista on tiedotuspuolella valtion taholta, vois ainakin ilmoittaa
    että välttäkää hikilenkkeilyä ihan oman kunnon vuoksi:)

    Äänestä

Ei mikään paniikki ala.

On kiinnostavaa tietää missä mennään.

Tuo Ruotsin sivusto oli hyvä.

Ei auta mitään olla tietämätön ja antaa muiden ihmisten päättää puolestamme.

Ongelmat eivät häviä vaikka menemme piiloon.

Asioiden parantamiseksi pitää tehdä jotain konkreettista.

Ydinvoima lopetettava.

Äänestä

  • oli ehkä tyhmää laittaa sivut tänne sillä
    sensuuri iskee niihinkin Suomen valtion toimesta, käy Stukit,heh.

    Äänestä

  • tätä seuraan kirjoitti:

    oli ehkä tyhmää laittaa sivut tänne sillä
    sensuuri iskee niihinkin Suomen valtion toimesta, käy Stukit,heh.

    Normaali säätutkan kuva Siinä mitään säteilyä näy.

    Äänestä

  • kaikenlaist huuhaata kirjoitti:

    Normaali säätutkan kuva Siinä mitään säteilyä näy.

    Kyllä siellä säteilevien ilmamassojen kulku näkyy tunti tunnilta Norjasta Suomeen. Säteilyb arvoasteikko on neliportainen ja selkeillä väreillä. Vapaa/puhdas, lievä, kohtalainen ja voimakas. Näkyi Trondheim saaneen tänään kello 11- 16 vähän enemmän tuota kohtalaiseksi luokiteltua säteilyä. Punaista eli voimakasta ei näkynyt vielä missään. ....Euroopan säätytka taasen näyti aika massiivisten pilvien saapuvan Norjan rannikolle ja matkaavan sieltä yli Ruotsin itään.

    ...Niin ja oli sitä kohtalaista säteilyä ollut Suomessakin jo tuolla Jyväskylä-Keuruu akselilla. Oli muuten ihan tosi hyvä sivu tuo norjalasten.... Silti on hyvä muistaa että tuossa skaala perustuu vertailuun normaalin täustasäteilyyn, ja siksi ilmeisen herkästi siinä menee tuo pahin luokka yli, vaikka tuskin silloin kenenkään bunkkeriin tarvitsee vielä mennä.

    Äänestä

  • kaikenlaist huuhaata kirjoitti:

    Normaali säätutkan kuva Siinä mitään säteilyä näy.

    No niinpä onkin. Ei ole kartalla säteilyä, vaan ihan perustietoa säätilasta. Hyvä että moni täällä on hereillä ja peukutkin toimii, niin tuli tarkistettua uudelleen ja huomasin että turhan herkästi uskoin muuan linkittäjän kommentteja enkä vaivautumut tarkemmin selvittämään asiaa. ....Minun moka. ....SORRY !

    Äänestä

Ylen sivuiltakin loppui päivitys, nyt on kuumat paikat jossakin
ja meille laskeutuu rännän mukana hieman enemmänkin säteilyä.

Äänestä

Tampereen ja Vaasan seudulla jo kohtalinen säteilyarvo, ei enää
kevyt tuossa Ruotsin kartassa.

Äänestä
  • ei voi olla totta linkissä vai onko tosiaan niin että meiltä salataan tämä tieto

    Äänestä

  • Tampereella lunta sataa kunnolla ja lapset leikkii pihalla, tuon kartan mukaan täällä olisi tällä hetkellä voimakasta säteilyä? Ei olen paljon kuulunut yleistä hätämerkkiä, tai sellaista tv-tiedoitetta jota on kovasti ainakin testailtu.

    Äänestä

Ylekin lopetti säteilyarvojen julkaisun aamupäivän lukemiin ja nyt on tämä teksti. Ei hyvältä kuulosta eikä tunnu. Nyt on kännykät kuumina kun miettivät mitä kansalle tiedotetaan vai onko herrat jo poistuneet maasta.

http://www.yle.fi/tekstitv/txt/P867_01.html

Äänestä
  • voi neuvostoliitto sentään.

    Sivuilla lukee, Suomen säteily ihan normaali :))

    Ei ttu miten vakuuttavaa.!!!

    Äänestä

Det där är nog väderradar.

Eli säätutka, kertoo vain pilvien liikeistä ja niiden vaikutuksesta säähän.

Ei siis kerro säteilyarvoja.

Äänestä
  • Nyt pilasit säteilyhysteerikoiden ja jodipillerien popsijoitten vilkkaan keskustelun.

    Äänestä

  • ilonpilaaja1. kirjoitti:

    Nyt pilasit säteilyhysteerikoiden ja jodipillerien popsijoitten vilkkaan keskustelun.

    Oli se kyllä aika kyrsämäinen juju. Oikein itseäkin huvitttaa kuinka vanhaa vietiin kuin pässiä narussa.... Auta armias jos saan kiinni tuon linkin laittajan... : D

    Äänestä

  • Navetan takaa kirjoitti:

    Oli se kyllä aika kyrsämäinen juju. Oikein itseäkin huvitttaa kuinka vanhaa vietiin kuin pässiä narussa.... Auta armias jos saan kiinni tuon linkin laittajan... : D

    Mitenkä olikaan sen pakkoruotsin tarpeellisuuden kanssa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmisoikeuksien polk kirjoitti:

on se naurettavaa kun Japanin onnettomuuden jälkeen Stukin sivut lakkasivat toimimasta tai toimittamasta maamme säteilyarvoja eikä saada sitten millään kuntoon.
Jokainen voi siitä päätellä että meillä on ollut jo jonkin aikaa kohonneita arvoja,mutta vasta nyt kun englantilaislehti toteaa että Euroopasta on mitattu arvoja niin meidän Stuki ilmoittaa että kahdelta asemalta on kohonneita (ja terveellisiä tietenkin) arvoja löytynyt.

Hämäävää on se että meillä on n. 15 mittausasemaa,mikä tulos niillä mahtoikaan olla vai mainittiinko ne mittausasemat joilla arvot olivat alhaisimmat.

Sama tilanne kuin Tshernobylin jälkeen, kun tieto taivoitti meidät Ruotsin ilmoittamana oli Stukin todettava että kappas vaan meillekin tuli pöllähdys. Tuskin olisimme tästäkään muutoin mitään saaneet tietää.

http://www.iltalehti.fi/japani/2011032313421052_ji.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu