Ihmisten tulee hallita markkinoita eikä markkinoiden ihmistä! Kaikesta käy ilmi että nyt on päin vastoin ja nimenomaan valtaeliitti on oman kertomansakin mukaan markkinavoimien vallassa.
Kuka hallitsee ja ketä?
Teuvo.Hämäläinen
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Markkinavoimat: kyse taitaa olla siitä, että valheeseen perustuvat pyrkimykset romuttuvat todellisuuden vuoksi.
Esimerkki.
Eräs hyvä ystäväni oli suunnittelijana Espoolaisessa yrityksessä ja ajoi joka aamu töihin perheen farmariautolla kello 7.30.
Vaimo sen sijaan puki lapset ja ruokki ne, ja vei päiväkotiin kello 8 ja ehti juuri ja juuri töihin kello 9. Päivän päätteeksi noin kello 17 hän kiirehti päiväkotiin hakemaan lapset ja ehti juuri ja juuri ennen 18, jolloin päiväkoti meni kiinni.
Tämän jälkeen vaimo meni kauppaan ja ehti kotiin vähän ennen kello 19.
Mies oli töidenpäätteeksi ajanut kuntosalille ja kunnon treenin jälkeen palasi kotiin virkeänä ja nälkäisenä odottamaan, että vaimo saa ruuan valmiiksi vähän ennen 20.
Sitten eräänä päivänä vaimo huomasi lehdessä kauppakeskuksen mainoksen ja totesi, että siinähän on miehen työpaikan vieressä ihan mahtavaautomarket, joten hän ei enää raahaa lapsia ja ostoksia bussissa, sillä onhan miehellä perheen auto käytössä ja kauppa ihan työpaikan vieressä.
Siitä lähtien ystäväni ei ole vihannut maailmassa mitään niin paljon kuin Markkinavoimia, jotka määräävät kauppojen sijainnin.
NINEL