http://webdynasty.pohjoiskarjala.net/Dynasty/Lieksa/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames
Näitäkö meinasitte äänestää? Siis kokoukseen osallistujia, jotka suorastaan vaativat lisää tukityöllistämispaikkoja ja kuntouttavaa työtoimintaa!!! Ei tule Lieksaan niitä oikeita työpaikkoja tämän vuosisadan aikaan...jos ikinä. Onneksi en asu enää siellä.
Näitäkö meinasitte äänestää? Siis kokoukseen osallistujia, jotka suorastaan vaativat lisää tukityöllistämispaikkoja ja kuntouttavaa työtoimintaa!!! Ei tule Lieksaan niitä oikeita työpaikkoja tämän vuosisadan aikaan...jos ikinä. Onneksi en asu enää siellä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
No no!
Taannoinhan Lieksan lehdessä oli kuvan keralla kaupunginjohtaja, jonkun sosiaalipuolen naisen kanssa ja osa sanomaahan tuolloin oli että 'mamuja työvoimapulan paikkaajiksi'!
Noin he tuolloin mainostivat!
Minne se heidän kertoma työvoimapula katosi näin vaalien alla?
Miten se noin äkkiä muuttui tukityöllistämiseksi ja kuntouttavaksi työtoiminnaksi!
Lieksaan pyörittää lauma idiootteja ja kuntavaaleista toiseen valtuustoonkin äänestetään samoja idiootteja. Lieksa on tiensä valinnut ja se tie on jyrkkä alamäki.
Niinpä, olisipa mielenkiintoista tietää, millä keinoin Lieksaan houkutellaan uusia veronmaksajia/työttömiä?
Joku persjalkainen lieksalainen voisi ranskalaisin viivoin luetteloida Lieksan kunnan tarjoamat "hyvät" palvelut! Sen luonnon voi unohtaa, kun koko Suomi on luontoa pullollaan ;)
Hyvin tärkeää on pitää koko Suomen taloudesta huolta ja siten esim tuo laivatilaus toi työtä myöskin Lieksaan ja onko sitten täällä tekijöitä? koska ymmärsin että jo tällä hetkellä ammattitaitoisia työntekijöitä on Puolasta.
Mutta myöskin rakennustöitä tulee koska City marketti tulee Lieksaan mutta milloin sitten markkina-alue laajenee rajan yli olisiko siinä tehtävää.
Toivottavasti Lieksa ja lähitienoo säilyttävät elinvoimaisuutensa monipuolisena työllistäjänä ja yksi tärkeä asia on juuri kasvatus yrittäjyyteen ja itsensä työllistämiseen se tuli esiin myöskin tuossa vaalipaneelissa joten tällaisia ajatuksia.MK
Rakennusteollisuus JA ERI RAKENNUSYRITTÄJÄT eivät enää ole velvollisia palkaamaan paikallista työvoimaa, siellä missä rakennetaan. Työvoima tulee pitkälti yrityksen omalta toimipaikalta, vaikkapa pohjanmaalta Lieksaan rakentamaan citimarkettia ja siihen ei voi vaikuttaa yksikään kepulainen, enää!
Eli kekkosaika on jo ohi mennyt aikoja, sitten jolloin rakentajina oli vain paikallisia!
Ihan varmaan on. Eipä ole MK sattunut käymään paloaseman rakennuspaikalla arvioimassa, kuka tekee mitä tekee.
Eestin ja Viron poika mättää laastia seinille.
Kyse ei ole ammattitaitoisen työvoiman tarjonnasta, vaan mistä se saadaan halvimmalla kierrätettyä. Laadusta nyt kukaan viis välittää.
ne työläiset tule balttiasta,tälläkin kertaa.
Mihin töihin ne tulee? Lieksa oli ainoa kunta pohjois-karjalassa, jossa työttömien määrä lisääntyi!!! Kohta alkaa koulujen lakkautus kiihtyä, kun perheet muuttaa pois, opiskelijaikäiset muuttaa pois, työttömät nuoret muuttaa pois, muutama fiksuin työtön muuttaa työn perässä muualle. Ketäköhän sinne loppupeleissä jää? Paluumuuttajia ei kiinnosta, edes niitä eläkeläisiä.
Citymarketkin piti olla toiminnassa jo viime vuoden lopussa, tuon "palvelun" perässä kukaan tervejärkinen ei tule...
Se ainoa eliittiharrastus Lieksan Hurtat ei ole päässyt maailmankartalle, joten opettajien ja lääkäreiden perheet lähtee kanssa muualle.
Lainaten Hectorin biisiä,
maanantai ei mittään
tiistai ei mitään
keskiviikko torstai ei mittään
perjantai ei mittään
lauantai ei mitään
ja Lieksa ei ees SITÄKÄÄN mittään
Minä (en ole työtön)
mut sinä olet työtön
ja siitäkään ei päättäjät MITTÄÄN
yhteiskunta ei mittään
puolueet ei mittään
kun KUKAAN ei tee millekkään MITTÄÄN!
Markulle: Ihan vaan kaupallisen alan tutkinnon suorittaneena yritteliäänä ihmisenä käväisin Lieksassa asumassa about 3 vuotta! On muutama muukin ammattitutkinto takataskussa ja toisella paikkakunnalla nyt suoritan neljättä ammattitutkintoa (ikuinen työpaikka). Mietin muutamaan otteeseen sitä oman yrityksen perustamista, ei HELVETISSÄ LIEKSAAN IKINÄ! Kun siellä ei ole potentiaalisia ostajia, toisaalta käsityöihmisenä ajattelin, jos saisi Kolille myyntiin luomuksiani?? Juu EI, olivat sielläkin matkamuistomyymälässä ihan sairaat hinnat käydessäni, että suomalaiset pienyrittäjät ovat hinnoitelleet itsensä ulkoavaruuteen :D ja, jos olisin pinemmillä hinnoilla tuonut omia töitäni myyntiin (jos ne edes olsisi hyväksytty sinne), niin kuolisin nälkään perheineni sillä "asiakasmäärällä". Kyllä jo ne Lieksan mamutkin tajuavat, että omat yritykset laitetaan pystyyn siellä, missä saadaan katetta!!!
Tässä malli esimerkki, kuinka Lieksa huolehtii esim. nuorten työllistämisestä. Esimerkiksi kh jäsen Oravalahti on ottanut vaaliteemakseen nuoret ja heidän mahdollisuuuden työllistyä. Kuis käytännössä. Kynsin hampain nuokin paikat täytetään eläkeukoilla ja - naisilla. Toimintakunosta viis, kuhan on puolueen jäsen.
Malli vaalilautakunnat.
Sekä vaalilautakunnan ja vaalitoimikunnan jäsenten että niiden varajäsenten tulee mahdollisuuksien mukaan edustaa asianomaisessa vaalipiirissä edellisissä eduskuntavaaleissa ehdokkaita asettaneita puoluerekisteriin merkittyjä puolueita.
Poliittisia poskiottoja.
Pöytäkirja 21.03.2011 Pykälä 100
Mites ne jääviysasiat. Vähemmästäkin on ölähelty.
No näyttäis nyt aika väkevästi siltä, että Soilukka edistää maahanmuuttajien "työllisyyttä"=sopeuttamista Suomeen. Eikös nimenomaan Lieksan pitänyt kotouttaa=opettaa maahanmuuttajat maan tavoille...Suomen kielen oppiminen ja tavat. Olisin helevetin vihainen, jos asuisin vielä siellä ja olisi omia työikäisiä nuoria, jotka jäävät rannalle ruikuttamaan edes niistä kuukauden mittaisista kesätöistä. Lieksalaiset vaan itkee palstalla (ymmärrän heitä oikeesti), kun mitään eivät asialle voi. Vai vielä näitä hyysääjiä pitäisi äänestää.
Oman maan kansalaisille tarjoavat tukityöllistämispaikkoja ja kuntouttavaa työtoimintaa, kysymys kuuluu, onko tämä SYRJINTÄÄ OMIA KOHTAAN?
Minä kun en tiedä mitään sen NÖYRYYTTÄVÄMPÄÄ, kuin monen koulutuksen suorittaneena joutuvani tekemään pakosta noita ilmaisia töitä. Häpeä oli niin valtava, että teki mieli kuolla pois. Onneksi tajusin paeta hippulat vinkuen Lieksasta muualle ja uskokaa pois, hetkeäkään en ole katunut. Nyt olen onnellisesti töissä ja vaikka palkka on aika pieni, niin meidän perheessä ostetaan joka helvatan kuukausi jotain mukavaa, mitä tukipalkoilla ja pakkokursseilla voi vain haaveilla!
Työvoimapula on nostettu viimeisten vuosikymmenten aikana usein esille kansantaloutta uhkaavana tekijänä suurten ikäluokkien aikanaan jäädessä eläkkeelle. Ilmiönä aito työvoimapula on hyvin harvinainen, kuten usein uhkakuvana nähty deflaatio, josta viimeisen 50 vuoden aikana on kärsinyt yksi maa ajoittain (Japani), mutta inflaatiosta joka ainut talous. Globaalisti työvoimapulaa ei ole ollut tiettävästi koskaan, eikä valtioidenkaan tasolla helposti löydy esimerkkejä viimeisen 50 vuoden ajalta. Kansantaloudet reagoivat työvoiman niukkuuteen luontevimmin tuottavuuden nousulla (pääomavaltaisuuden lisäämisellä), sallimalla uusien kansalaisten muuttaa alueelle tai siirtämällä tuotantoa sinne missä työvoimaa on. Tällä hetkellä on globaalisti yli 1 mrd ihmistä työttömänä ja Suomen näkökulmasta rajaton määrä työhalukkaita täällä noudatettavilla palkka- ja muilla työehdoilla. Työvoimapulan esittäminen eläkeiän noston perusteena tai muutoinkaan kansantaloudelle vakavana ongelmana on vailla mitään reaalista pohjaa.
http://www.porssivihjeet.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=1881:vihjeet-1532010&Itemid=73
Tulihan sieltä järkevää perustetta, tätäpä ootinkin! Paskat Suomessa ole työvoimapulaa missään ikinä. Pelkkää työtömyyttä ja se työttömyys kasvaa, kiitos maahanmuuton. Ensi kuussa on työttömillä mahdollisuus vaikuttaa siihen, että jotain muutosta tulisi neljän vuoden aikana!!!
Jos glopaalia ajatusta suositaan niin silloin pitäis maksaa palkat
Kysynnän ja Tarjonnan mukaan Eli jos on vähän työvoimaa
Palkat huipussaan muillekkin kuin Pörssi yhtiöiden pomoille .
Työvoimapula piilee ainostaan keskustapuolueen jäsenien kalloissa ja tarkoituksenahan on vain saattaa suomeen orjamarkkinat, joissa työvoiman palkkoja pudotetaan duunaritasolla!
Orjamarkkinat on olleet jo pitkään voimassa ja orjuutta vastaan olivat NEEKERIT AIKOINAAN ja taistelivat sen puolesta. Aika pitkään se vei, muistaakseni muutaman vuosisadan ja nyt tätä samaa paskaa toeutetaan Suomessa! Suomalaiset on peloteltu oleman näöyriä, katsokaas muualle maailmaa, te vain hämmästelete ja mietitte, miten muissa maissa mellakoidaan ja kapinoidaan!!! Näitä väärinkohdeltuja ei ole samalla lailla AIVOPESTY, KUIN SUOMALAISIA OLEMAAN HILJAA JA NÖYRIÄ kansanpalvelijoita, mikä helvetti teitä estää nousemasta kapinaan???
No just tämä, Suomessa saa rangaistuksen heti ihminen, joka "yllyttää" kapinoimaan eli MINÄ!!!
Täällä odotan rangaistusta minä neljän lapsen yksinhuoltajaäiti, joka yllytää kansan nousemaan jaloillaan puolustautumaan.
Kädet ojossa kahleita odottaen!