Tiedemies kumoaa ateismin!!!

Aristotelesta (384 eaa. – 322 eaa.) oli antiikin kreikkalainen filosofi ja tiedemies. Häntä pidetään opettajansa Platonin ohella yhtenä länsimaiseen ajatteluun eniten vaikuttaneista filosofeista.

Aristoteles oli yleisnero. Hän tutki kaikkea mahdollista ja jakoi tämän alansa loogisiin lohkoihin. Tässä meitä kiinnostaa lähinnä hänen fysiikkansa ja metafysiikkansa. Aristoteleen maailmankaikkeus oli äärellinen pallo, jonka takana ei ole edes tyhjää. Maa on yksi neljästä alkuaineesta, jotka ovat maa, vesi, ilma ja tuli. Taivaankappaleet sen sijaan koostuivat viidennestä aineesta, eetteristä. Kuunalista liikettä ohjaa kappaleiden tarve päästä luonnolliseen paikkaansa, joka oli maalla maailmankaikkeuden keskus Maapallon sisällä, kun taas tuli pyrki ylöspäin. Kuun ylinen maailma puolestaan oli maakeskeinen planeettajärjestelmä, jossa Aurinko, Kuu ja planeetat kiersivät Maata ympyräradoilla.

Näin ateistinen aurinkokeskinen maailmankuvanne on kumottu. Sori vaan , ateistit, joko nyt uskotte että Jahve on olemassa?

10

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä ei siinä ole mitään järkeä Ellen rukoilisi Jumalalta Ferraria takapihalleni ja etteikö se sinne uskoni avulla sattumalta ilmestyisi. Kylläpä epäuskoiset ovat sitten tyhmiä kun eivät voi tällaiseen uskoa!!!

      • Toden totta

      • ..
        Toden totta kirjoitti:

        Toden totta! Minä taas rukoilin sekä Saabia että Volvoa etupihalleni ja eivätkös vain ne molemmat sinne tuotapikaa ilmestyneet. Harmi vain etteivät ole minun.

        http://www.ts.fi/online/kotimaa/207544.html

        Homot saabia,,


      • .20

        Eihän sulla ole edes takapihaa,saatananpalvoja.


      • Ate ateisti

        Kyllä ei siinä ole mitään järkeä Ellen rukoilisi Jumalalta Ferraria takapihalleni ja etteikö se sinne uskoni avulla sattumalta ilmestyisi. Kylläpä epäuskoiset ovat sitten tyhmiä kun eivät voi tällaiseen uskoa!!! "

        Katohan tyhjäpäinen nahkatukka taas vauhdissa, jospa menisit töihin niin oppisit edes jotain.


    • -.-

      Aikansa tiedemies;)
      Ja taas löydettiin uusi alkuaine, eetteriäkin on tuolla jossain.
      Ja aurinko "kiertää" maata valon muodossa,Aurinko jopa seuraa hieman planeettojen vetovoiman johdosta niitä, ei se aivan paikallaan ole mutta eivät sentään kierrä radoilla maata.

      Paitsi ,,jos ja kun ottaa huomioon myös sen tosiseikan että aurinko tähtenä imee meitä itseensä ja toisaalta toimimme aurinkopurjeena sen työntäen meitä poispäin ja valon,ajan avaruuden laajenimisen niin tulos minkä näemme on vääristynyt ja aurinko itseasiassa onkin ympärillämme eikä keskellä.

    • Kippis vaan
    • ...
      *Aivot sanoo POKS*

    • Nerotkin voivat olla väärässä, jos tarvittavaa tutkimus-tietoa ei ole olemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      45
      2311
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      41
      2106
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      204
      1636
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      66
      1607
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      85
      1380
    6. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      20
      1374
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      4
      1358
    8. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      14
      1346
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1281
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1244
    Aihe