Manaaja EI perustu tositapahtumiin

teh eksorsist

Pässi työkaveri väitti amerikkalaista kauhuelokuvaa, Manaajaa (1973), perustuvan tositapahtumiin. MITÄ VIT***? "Saarnasin" hänelle juuri lukeneeni Ilkka Pyysiäisen "Jumalaa ei ole"-kirjan, jossa käydään yksityiskohtaisesti läpi ne taustat, jotka liittyvät tähän urbaaniin legendaan, että Manaajan tarina olisi tositapahtumiin perustuva. Koko idea on täysin absurdi. Vain joku totaalisissa jumalharhoissa elävä fanaatikko voisi kuvitella tämän hollywoodtuotteen perustuvan todellisuuteen.

5

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Lieneeköhän sekoittanut Emily Roseen? Sehän on tositarinaan perustuva.

      • duupadiipa

        Emily Rose-elokuva on löyhästi tositapahtumiin perustuva. LÖYHÄSTI. Ja Emily Rosen tapauksessakin kyse oli murhasyytteen saaneen sekopään toimista.

        http://en.wikipedia.org/wiki/The_Exorcism_of_Emily_Rose

        "The film is loosely based on the story of Anneliese Michel and follows a self-proclaimed agnostic defense lawyer representing a parish priest who is accused by the state of negligent homicide after he performed an exorcism."


    • Näistä on hyviä esimerkkejä myös suomesta. Osalla entisistä saatananpalvojista, noidista, velhoista jne. Tarinat kuulosta kuin suoraan koioidulta kasarilukujen B-luokan kauhuleffoista.

    • Taikauskonto

      Suunnilleen mikään uskonnossa ei perustu tositapahtumiin, mutta sehän ei ole koskaan taikauskoisia idiootteja häirinnyt. Tiesittekö muuten että täällä Suomessakin toimii yksi katolisen kirkon virallinen manaajapappi eli eksorsisti, kuten tuosta jutusta selviää?

      http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/10/katolinen_piispa_varoittaa_luterilaisia_homoliittojen_siunaamisesta_1070316.html

      Aikuiset ihmiset jotka uskovat ihan tosissaan demoneihin? No puhutaanhan raamatussa yksisarvisista, lohikäärmeestä ja metsänpeikoistakin. Satuja ja tarinoita maailman mahtuu, säälittää vain jälkeenjääneet idiootit jotka ottavat sadut puhuvista aaseista ja metsänpeikoista ihan tosissaan. Voiko mitään tyhmempää maailmassa ollakaan.

    • ...

      Kummelin kultakuumie - leffakin on totta, koska minullakin oli Aspeni.

      Kohta julkaistaan varmaan 10 years after - ja kysellään roolihen.. eikun dokussa esiintyneiden ihmisten arkea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7530
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2959
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1793
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      117
      1479
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      764
    Aihe