Kaikkeahan voi juoda, mutta missä menee se raja että kannattaa laimentaa kun kyse on shoteista? :)
Kuinka vahvaa alkoholia voi juoda raakana?
2
3348
Vastaukset
- Niin tai näin
Paha sanoa, itse olen juonnut yli 60% ilman pahempia irvistelyjä - tosin hyvin pieninä siivuina. Toisaalta esim kirkasta en pysty juomaan yli 43%, ei vain tipu.
Hyvää rommia ja viskiä voi juoda, eipä juuri muuta. Täytyy myöntää, että yli 50% ei nykyisin juuri tule juotua raakana. - nimimerkki10
Vahva alkoholi imeytyy huonosti vatsalaukusta verenkiertoon ja hyöty voi jäädä huonoksi. Taitaa joku 20% olla "tehokkainta" koska sellaista sairaalassa annetaan metanolimyrkytykseen kun pitää nopeasti saada etanolia vereen.
Käytännön esimerkkinä vahvan viinan kittaamisesta on tilanne että juot pitkin iltaa eikä tunnu kauheasti, mutta hitaasti imeytyessään yöllä on ihan sekaisin ja voi alkaa vaarallisesti oksentamaan nukkuessaan/sammuttuaan.
Samaten voi käydä niin että ottaa kotona pohjia tiukalla viinalla ja menee suhteellisen skarppina baariin. Sitten baarissa olutta ja on parin jälkeen paavikännissä. Hiilidioksidipitoisissa juomissa on vielä joku joka saa niistä alkoholin imeytymään hyvin, kuten kaiki kuoharia tissutelleet tietää.
Tähän auttaa se että juo tiukat viinansa vesilasin kanssa vuorotellen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004403
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!452051- 631723
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331373Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581347Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170828Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706