Jumala on oikeudenmukainen!

Pakstori

David Pawson saaranasi juuri Tv7:ssa mm. Jumalan oikeudenmukaisuudesta.

Hän esitti mm. näkökantoja sitä vastaan, kun monet ihmiset "hylkäävät Jumalan", sillä syyllä ja verukkeella, että heille on annettu tapahtua pahoja asioita.

He eivät kestäneet samaa kuin minkä kesti Job tai Jeesus, toiset kestävät sen minkä Job, toiset eivät, aina ei Saatanakaan epäonnistu noissa testeissään ihmisiä kohtaan.

Mutta luulemmeko me, että olemassaolomme voisi olla jotenkin "absoluuttisen hyvää", vaikka on vielä paljon pahoja ihmisiä ja miksei myös eläimiä maailmassa? Ehkä luulemme, mutta se näkemys ummistaa silmänsä todellisuudelta.

Jumala ei kaikessa ole näyttänyt rakkauttaan pelkästään: Hän mm. tuhosi vedenpaisumuksella koko sen astisen ihmiskunnan, Nooa lukkunottamatta, ja Jeesuksen sanoista voi päätellä sen, että Hän tulee toistamaan sen, kun tulen tuho uhkaa maailmaa silloin, kun kansakunnat käyvät Israelia vastaan, näiden kääntyessä Saatanan yllytyksestä sitä vastaan.

Kuitenkin moni myös pelastuu, miksi? Siksikö, että olivat niin hyviä? Toisaalta kyllä, mutta he olivat kuitenkin tehneet monetkin heistä TDOELAA pahoja asioita, miten se on mahdollista? Vain yhdellä asialla; JOKU ON KANTANUT SYNTIENSÄ rangaistuksen heidän puolestaan! Mitä? Eikö sekin ole "epäoikeudenmukaista"? Kyllä, mutta sellaisen kierouden Jumala on sallinut, koska eihän nuo ihmiset absoluuttisen hyviä ole eivätkä SITÄ tajua, elleivät sitten anna KOKO ELÄMÄÄNSÄ tuolle pelastajalleen, joka oli nimeltään Jeesus Kristus. Sellainen joka on tehnyt selkeästi PAHOJA asioita, on kiitollisempi armahduksestaan, ja kykenee tekemään selkeämmän kontrastin vanhan pahan elämänsä ja uuden elämänsä välille kuin sellainen, jolla ei selkeästi pahoja tekoja elämässään ole koskaan ollut.

Tai se johtuu siitä, on ummistettu silmämme siltä pahuudelta, mitä teemme "nauttiessamme", maailman hyödykkeitä, vain varastamalla niitä rahoillamme, mukamas REHELLISESTI! Usein pikkusyntisen on vaikeampi pelastua kuin SUUREN syntisen, joka helposti näkee missä teki sen "väärän siirron ja valinnan".

Vanhassa testamentissa näkee sen, että profeetat olivat valmiita tuhoamaan koko ihmiskunnan, tai ainakin uskoivat Jumalan niin heille puhuneen: Nyt kuitenkin on mennyt jo noin 3000 vuotta noista VT:N profeetoista, jotka noin julistivat! Onko siis varoituksensa valhetta? Ei, vaan Jumala odottaa kaikkien kääntyvän. Kääntyminen ei kuteinkaan esim. suurelle osalle enkeleistä ole mahdollista, koska aivan kuin tyhmääkään shakkisiirtoa vahingossa ei sallita YLEENSÄ perua, myös nuo enkeliolennotkaan eivät saa mahdollisuutta kääntymykseen. Miksi sitten ihminen saa? Tähän en syytä tiedä. Ehkä syynä on joku materiaalisen olennon heikkous siinä, että se niin helposti omaksuu pahoja tekoja, toistan, en kuitenkaan sitä vielä tiedä. Tai ihminen saa ehkä sen vuoksi, jos pystyy samoin armahtamaan "shakkitoverinsa tai jonkun muun ystävänsä" kohden tasapeliä:-)

0

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

        On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
        Maailman menoa
        229
        6637
      2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

        (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
        Maailman menoa
        111
        5003
      3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

        Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
        Maailman menoa
        155
        4779
      4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

        Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
        Maailman menoa
        63
        3264
      5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

        Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
        Maailman menoa
        105
        2883
      6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

        Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
        Ikävä
        65
        2329
      7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

        Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
        Ikävä
        138
        1864
      8. Joroinen räjähdys

        Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
        Hybridi- ja sähköautot
        69
        1854
      9. odotatko vielä viestiä minulta...

        Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
        Ikävä
        139
        1724
      10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

        Mutta muuten kyllä on rauhallista.
        Ikävä
        58
        1585
      Aihe