Missä mennään?

Olemmeko me suomalaiset jo niin suomettuneita, ettemme me muita loukataksemme voi enää pitää päivänavauksia kouluissa, julistaa raamatuntotuutta ja rakastaa lähimmäistämme sentähden, että se mahdollisesti miellytä kaikkia? Ja sisältää tietoa Kristuksen rakkaudesta?

Samaanaikaan kun raamatun todistus voidaan kiistää vain pelkästään jokaisen yksittäisen tuntemuksen pohjalta?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Uskonnon opetus pitäisi lopettaa kokonaan kouluissa . Päivänavauksissa voitaisiin lukea vaikkapa Kalevalaa.
Mitä hyötyä uskonnon opetuksesta on ollut tähän mennessä?
Tilalle vaikkapa luonnonsuojeluoppia.

Äänestä

Lähellä Jeesuksen tulemusta mennään.


Sillä ihmiset ovat todellakin nyt itserakkaita, rahanahneita, kerskailijoita, ylpeitä, herjaajia, vanhemmilleen tottelemattomia, kiittämättömiä, epähurskaita,
rakkaudettomia, epäsopuisia, panettelijoita, hillittömiä, raakoja, hyvän vihamiehiä, pettureita, väkivaltaisia, pöyhkeitä, hekumaa enemmän kuin Jumalaa rakastavia.

Ja sekin on totta, että maa on saastunut asukkaittensa alla, sillä he ovat rikkoneet lait, muuttaneet käskyt, hyljänneet iankaikkisen liiton.

Koska Jumalan Sana on hyljätty, niin siksi meillä tapahtuu kaikkea kamalaa. Kouluampumiset sun muut. Kouluissa ei opeteta enää kymmentä käskyä, johon suomen lakikin on ainakin aikoinaan nojannut. Oikean ja väärän tajuaminen on hämärtynyt, koska selviä sääntöjä ei enää ole, niitä ei opeteta.
Tilalle on tulleet koulupsygologit, jotka jälkikäteen koettavat hoitaa asioita, vaikka asiat pitäisi hoitaa etukäteen. Pitää olla selvät säännöt, niin kuin Jumalalla on. Muuten ihmisistä tulee eläimellisiä, juuri tuollaisia, kuin alussa on tuo Raamatun kuvaus. Ihmisiä ei voi tietenkään pakottaa uskoon, siitä ei ole kyse, vaan oikean ja väärän tajuamisesta.
Siksi on niin paljon ns pahoinvointia, kun ei tajuta, missä menee rajat.
Pahoinvoinnista on vain askel pahanvointiin. Tai oikeastaan asia on toisin päin. Pahanvoinnista tulee se pahoinvointi. Pikkusormea ei kannata pahalle antaa. Jo liiallinen vapaus on pikkusormen pahalle antamista. Rajat on rakkautta.
Vanhemmat kasvattavat pieniä lapsiaan suojellen, antamalla heille tietyt rajat, joita ei saa ylittää. Eivät he päästä pientä lastaan yksin jyrkänteen reunalle.

Äänestä
  • "Lähellä Jeesuksen tulemusta mennään."

    Ja sitten sinä olet Jari Pekka valinnut itsellesi pikkulahkon joka on jenkeistä tullut.

    Aika perverssiä.

    Äänestä

  • Öh?.. kirjoitti:

    "Lähellä Jeesuksen tulemusta mennään."

    Ja sitten sinä olet Jari Pekka valinnut itsellesi pikkulahkon joka on jenkeistä tullut.

    Aika perverssiä.

    Öh
    En ole valinnut lahkoa. Jumala on valinnut minut ja liittänyt seurakuntaansa.
    Se on aika iso, maailmanlaajuinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Missä pallo on? kirjoitti:

Olemmeko me suomalaiset jo niin suomettuneita, ettemme me muita loukataksemme voi enää pitää päivänavauksia kouluissa, julistaa raamatuntotuutta ja rakastaa lähimmäistämme sentähden, että se mahdollisesti miellytä kaikkia? Ja sisältää tietoa Kristuksen rakkaudesta?

Samaanaikaan kun raamatun todistus voidaan kiistää vain pelkästään jokaisen yksittäisen tuntemuksen pohjalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu