Matkustan ns kotiseutumatkalle Karjalaan kesällä.
Olisin kiinostunut suvun tilan rajoista,mutta mistä
niitä karttoja voisi kysellä tai kopioida?
Asiallisia vastauksia,vasta nyt olen kiinnostunut
suvun historiasta.
Olisin kiinostunut suvun tilan rajoista,mutta mistä
niitä karttoja voisi kysellä tai kopioida?
Asiallisia vastauksia,vasta nyt olen kiinnostunut
suvun historiasta.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kremlistä ja Jurvan kunnasta.
Haet lähimmästä kirjastosta sellaiset romput kuin Karjalan kartat 1-4.
Sieltä löytyy osista alueita 20000 ja 100000 mittakaavaiset taloudelliset kartat.
Toinen vaihtoehto on maanmittauslaitos tai Kansallisarkisto.
Mille Suomelta rosvotulle alueelle?
Kannas? Laatokan Karjala? Raja Karjala?
Laatokan Karjalaan matkustan,Lahdenpohja,Lumivaara,
mutta nyt on ilmennyt ongelmia.Venäjän uuden rajavyöhykkeen
sisäpuolelle on vaikeuksia päästä,muka uusi tiukentunut
käytäntö. Viimekesänä ryhmiä oli käänytetty takaisin
vaikka kaikki luvat olivat kunnossa.
Tottahan sinne pääsee, ei sinne matkustaminen ole kielletty.
Rajavyöhykeluvankin saa helposti, jos sellaisen haluaa hankkia.
Neljä romppua jotka jakautuvat seuraavasti.
Länsi-Kannas.
Itä-Kannas.
Keski-Karjala.
Laatokan-Karjala.
100000 kartat ulottuvat nykyisen Lieksan korkeudelle.(Vanha Pielisjärvi)
20000 kartat Suojärven Varpakylään sillä varauksella ettei niitä koskaan valmistettu Aittojoen ja Korpiselän väliseltä alueelta.
http://www.karjalankartat.fi/
Karttoja löytyy joka lähtöön, vanhoja ja uusia. Mutta mitenkä ne rajat löytyvät maastossa? Pyykkejä ei enää ole, ei ehkä rakennuksiakaan, viljelykset ja tieurat ovat metsittyneet. Summittaisesti saattaa olla jotain pysyviä maamerkkejä, jokia, järven lahtia ja niemiä, mutta vaikea sieltä on tiloja löytää.
Meidän maa-alueen rajapyykit on paikoillaan, rajalinjojen tarkistus suoritetaan joka kevät.
Taloja sekä rakennuksia on tietenkin vaikea löytää koska ryssärosvot ovat siirtäneet ne pois tai sitten tuhonneet,
no lasku ja korot kasvavat joka vuosi.
on WGS koordinaatit.Pistät navigaattoriin lukemat ja kai se nyt vielä noin lähellä rajaa toimii
Nykyisin saa ladattua navigaattoriin myös Venäjän alueet.
Koordinaatit on mahdollista saada muistiin.
Venäjän kartoista on tullut vastaan sellainen väittämä, että niitä olisi ainoastaan kyyrillisillä aakkosilla ja toimisivat ainoastaan Garminin laitteissa.Jos sinulla on omaa käyttökokemusta ,niin olisi mukava kuulla mielipide.
Minulla on käytössäni Garmin, mutta siihen ei taida mahtua samaan aikaan Eurooppa ja läntinen Venäjä. Pitäisi varmaan käyttää erillistä muistikorttia.
Tosin siinä on latausvaiheessa mahdollisuus pudottaa pois sellaisia maita, joita ei välttämättä tarvitse.
Kyrillisten aakkosten opetteleminen ei mene hukkaan, silloin pystyy edes paikkojen nimet lukemaan, vaikka ei venäjää enemmältä muuten osaisikaan.
Suomalaiset paikkojen nimet kirjoitetaan kyrillisillä, vaikka paikka muuten onkin vielä nimeltään suomalainen.
Tuossahan olikin jo hyvin alkuun. Kuinka tuoretta se kartta.aineisto on noissa venäläisissä digikartoissa. Edelleen mutupohjalta, mutta koska väitetään armeijan hallinnoivan lähdeaineistoa että aineisto olisi patavanhaa ja osittain jopa tietoisesti harhaanjohtavaa
Entä mikä on mittakaava tarkimmillaan. Löytyykö sieltä vaikka "kärrypolutkin" Venäjän Karjalan korvesta.
"Metsässä" on paras kartta polkujen etsintään suomalainen 1:20000 topografikartta.
Huom. Venäjän Karjala alkaa Tarton rauhan rajan itäpuolelta.
Sinulta on tainnut hämärtyä raja viisaan ja näsäviisaan väliltä.
Kysymys esitettiin täysin yksiselitteisesti koskemaan Venäjän Karjalaa.
Siinä ei pienimmässäkään määrin vihjattu onko kysymyksessä Puutoisten (Puudoinen) piiri vai mahdollisesti Louhen piiri.
Tietenkin me voisimme jokaisessa lauseessa mainita mitä aikaa me tarkoitamme. Vaikka kuten Hämeenlinna ennen Nuijasotaa sijaitsi Itämaan (Osterland) Hämeessä ja heti Nuijasodan jälkeen kun suomalaiset (turkulaiset) olivat sen vallanneet, niin Suomessa.