on täsä vähän heikoilla invalidiin verrattuna toi eläke.

köyhä eläkeläinen

moikka.

olen työkyvyttömyys eläkeläinen jo 20-vuotiaasta lähtien eikö ole kertynyt ansiosidonnaista osaa ollenkaan.
kuljen työkuntoutumisessa kerran viikossa jossa työkaverini on elinikäinen invalidi jalkojensa takia ja silläpä on tuliterä toyota auto. vitun kallis ja vielä ylläpito kallis vekotin.
sairastan itse itseni aiheuttamatonta psykosomaasia ja mua kiinnostaisi tietää mitä niin vitun pyhää on invalidissa joka ei myöskään ole itse syyllinen sairauteensa ansaitakseen monta tonnia kuussa rahaa ja saada kaikki lähes ilmaiseksi kun taas terveenä syntynyt ja sittemmin sairastunut jota ei kuitenkaan voida muka lukea invalidisoitumiseksi ei saa muuta kuin takuueläkkeen.
koitappa tässä tehdä elääkseen muuta kuin laina velkaantua.
oiskohan politikkojen todellakin tehtävä jotain tälle jutulle ja vaatia perusturvan osaksi kaikille tasa-arvoa!!!
Kyllähän mua niin rupesi vituttamaan kun näin sen auton. olen nyt 30 vuotias ja en varmasti saa auto ikinä omistukseeni saati sitten varastettua polkupyörää.

2

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukkuu

      Tiedän kanssa tapauksen joka on saanut valtiolta ja kunnalta aika buenot lisät jalkainvaliidinsa vuoksi. Uuden auton, taloonsa rampin ja terassin. Hehkuttanu kun invaliideilla on vaikeaa, kun samaan huukiin on harrastanut mm. Varjoliitoa sosiaalitukien maksaessa kalliit laitteet, kuin myös laskettelua jne... Eipä tavalliselle tallaajille ole tuollaisia etuuksia.

    • pensaskerttuq

      Huonosti on asiat jos tarttee invalidia kadehtia. Toimivat jalat on arvokkaampi kuin mikään toyota...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6902
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3777
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2605
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      284
      2482
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2111
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1865
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1810
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      134
      1385
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      70
      1295
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1295
    Aihe