Martinpäivää juhlittiin

Ev.kel.lut.historiaa

Vuonna 1938 polttamalla synagogia, uskonpuhdistaja Martti Lutherin ohjeiden mukaisesti.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirkkopyhä M.L:lle

      Pitäisikö tai voisiko tästäkin päivästä 9-10. marraskuuta tehdä kirkollinen juhlapyhä, muiden pyhimmysten muistamisen rinnalle?

      • Martinpäivää vietetään pyhimys Pyhän Martin kunniaksi ja luterilaisessa kirkossa Martti Lutherin muistoksi. Päivällä siis on jo kristillinen merkitys.


      • Kynttilät palamaan
        a-teisti kirjoitti:

        Martinpäivää vietetään pyhimys Pyhän Martin kunniaksi ja luterilaisessa kirkossa Martti Lutherin muistoksi. Päivällä siis on jo kristillinen merkitys.

        Siitä voisikin tehdä kaikkien joukkotuhontaan syyllistyneiden uskontojen puhdistajien muistopäivän, alkaen kirkkoisä Augustinuksesta aina suureen kanalliseen puhdistajaan Aadolf Hitleriin asti, joka osoitti "Kristalliyönä", olevansa heidän seuraajansa teoissaan, eikä vain opeissaan.


    • Hyvä Martti!

      Hieno idea! Voisimme kaikki luterilaiset polttaa vaikka oikein kynttiään tuon Martinpäivän kunniaksi, - vai kuinka?

    • Kaikkilla erikivaa

      Lapset voisivat leikkiä Martinpäivänä vapaasti tulitikuilla, ja poltella kirkollisten perinteden muistoksi vaikkapa nukkeja joista eivät enää tykkää.

      Samalla kerrottaisiin kuinka kerettiläisiä ja juutalaisia on puhdasoppisesti, poltettu kirkkojen toimesta savuna ilmaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      90
      2153
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2141
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      47
      1917
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1452
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1349
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1326
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1131
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1026
    10. Aivottomat

      Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie
      Kuhmo
      23
      867
    Aihe