Lähialueyhteistyö 2010

euwoja

Ihmetyttää vaan miksi me jaamme kehitysapua suurvallalle?

Lainaus UM:n sivuilta:
"Ulkoministeriön lähialueyhteistyömomentilta kohdistuu vuonna 2010 Venäjällä toteutettaviin hankkeisiin yhteensä 18,7 miljoonaa euroa. Alueittain lähialuemäärärahat jakautuvat siten, että hankkeille, jotka kohdistuvat vain yhdelle lähialueelle, on osoitettu yhteensä 9,2 miljoonaa euroa: Pietari 4,5 miljoonaa euroa, Leningradin alue 2,3 miljoonaa euroa, Karjalan tasavalta 1,3 miljoonaa euroa ja Murmanskin alue 1,1 miljoonaa euroa. Näiden lisäksi muille Luoteis-Venäjän alueille kohdistuu 0,2 miljoonaa euroa.
Hankkeille, joita toteutetaan useammalla kuin yhdellä Luoteis-Venäjän alueella, kohdistuu yhteensä 6,1 miljoonaa euroa. Tällaisten hankkeiden kohdealueina ovat pääasiassa neljä lähialuetta eli Pietari, Leningradin alue, Karjalan tasavalta ja Murmanskin alue. Mukana hankkeissa on myös muita alueita, kuten Komin tasavalta sekä Arkangelin ja Vologdan alueet. Hankkeille, joita voidaan toteuttaa myös Luoteis-Venäjää laajemmin, on osoitettu 3,2 miljoonaa euroa."

Mahtaa venäläistä huvittaa kun me kunnostamme Viipuriakin heille mutta koskaan sitä ei ole kehdattu pyytää palautettavan, ei edes Neuvostoliiton hajotessa ja Baltian maiden julistautuessa itsenäiseksi.
(Asian esilleottamista ehdotettaessa silloinen ulkoministeri Väyrynen totesi venäläisillä olevan nyt tärkeämpääkin ajateltavaa. Silloinhan venäläiset myös myönsivät aloittaneensa Talvisodan.)

1

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Köyhän auttaminen?

      Muistaakohan suurvallan johtaja kiittää Tarjaa. Mikäköhän nimitys noilla tuloilla on Venäläisille, ettei vaan olis suojelurahoja. Eiks tää oo naurettavaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3566
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3296
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2509
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2165
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1996
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1888
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1143
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1130
    Aihe