Lisäeriste puhallusvillojen alle?

Tuumasta toimeen

Oman 10 vuotta rakennetu talon yläpohjassa oli parina vuonna pienoinen hiiriongelma. Syksyllä kun pakkaset tuli, niin yläpohjassa alkoi rapina. Yritin loukuuttaa hiiiriä, mutta ei se oikein tuntunut olevan riittävän tehokasta. Yhtenäkin syksynä sain 7 hiirtä parissa viikossa, jonka jälkeen latasin nurkat täyteen myrkkyä ja rapina loppui. Sen jälkeen olen huolehtinut että yläpohjassa on jatkuva myrkkytarjoulua ja rapinat ovat jääneet ihan yksittäisiin iltoihin parina kertana viime vuosina.

Nyt tuli mieleen että olisi ehkä hyvä hieman penkoa yläpohjan eristeitä ja tarkistella että höyrysulut on kunnossa. Samalla voisi ehkä lisätä eristystä. Onko kukaan vertaillut hintoja kovan ja pehmeän villan välillä?

Nyt ullakolla on lasivillaa, tasakatoissa pelkkää puhallusvillaa 40cm ja vinossa osassa levyvillaa. Ajattelin että pöyhisi puhallusvillat auki kattotuolin väli kerrallaan, korjailisi mahdolliset hiirivauriot ja laittaisin kattotuolien väliin alimmaksi tukevan kovan kivivillan, tai sitten tavallista pehmeää levyvillaa paloina tai rullana. Mutta jotenkin tuntuu että tuo kova villa olisi kivempi tavara höyrysulun päälle, ei ehkä painaisi muoveja niin paljon kuin pelkkä puhallusvilla.

Heti rakentamisen jälkeen harmitti hieman ettei tullu laitettua levyvillaa jo rakentaessa kattotuolien väliin.

Uretaanilevyt taitaa olla liian tiivistä tavaraa höyrysulun yläpuolelle? Kivivillan ja lasivillan laittamisella samaan rakenteeseen ei kai ole mitään vaaraa?

5

1251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ierikka

      Meillä ne hiiret juoksee siinä sähköasennusvälissä joka on kattolevyjen ja höyrysulun välissä.
      Siitä ne on helppo loukuttaa pois, huippuvuosina voi olla jopa se seitsemän mutta norm. 2-3 kpl.
      Myrkkyä en uskaltanut käyttää kun pelkään että mihin ne jää sitten haisemaan.

      • Myrkykkyä ullakolle

        Kyllä ne hiiret on parasta myrkyttää, silloin ne yksittäiset hiiret kuolee saman tien eikä lisäännyt. Yhdessä hiiressä on niin vähän pehmytkudosta että sen raato on sama kuin sylkäisisi ullakolle, mätäneminen ei haittaa mitään. Kuulme hiiri hakeutuu juomaan kun saa myrkkyä ja koska ullakolla ei ole vettä, se menee ulos, eli ei edes jää rakenteisiin.


    • mitähän kevyttä voisi/kannattaisi levittää puhallusvillan PÄÄLLE ?

      seiniinhän aina tulee tuulensuojalevy, varmaan tekisi hyvää puhallusvillakerroksellekin ... erään rivarin isännöitsijänä teetin tuollaisen puhallustyön ja jäi askarruttamaan tuo suojaaminen ilmavirroilta (vain räystäälle tuli pahvikaistat)

    • -

      Kun laitat puhallus villan ni hiiretkään ei viihdy enää,ja puhallus villan päälle ei laiteta mitää.

      • Tyntuu viihtyvän

        No kyllä ne ainakin meidän puhallusvillissa (lasivillaa) vilistää, ellei niitä myrkytä pois.

        Itsellä on ullakolla lintujenruokinta-automaatti täynnä hiirenmyrkkyä, siitä sitä riittää kaikille halukkaille ympäri vuoden. Lisäksi laitan seinän viereen myrkkysyötin syksyn ensipakkasille, jolloin hiiret etsii lämpimämpiä paikkoja. Ei ole kuulunu rapinoita.

        "Bio"villat sen sijaan on niin myrkytettyjä että niissä ne ei kuulema viihdy.

        Jos tekisin uuden talon, niin laittaisin yläpohjaan 50mm finnfoamin tai vastaavan uretaanilla eristäen kattotuolien väliin ja sen päälle puhallusvillan. Finnfoam toimisi höyrysulkuna ja kantaisi päälläolevat eristeet. Hiiretkin kuulema viihtyy huonosti kun niiden päällä on huomattavasti kylmempää, kuin höyrysulun päällä olevan muovin päällä, sillähän on huoneenlämpöistä.

        Onko kukaan kokeillut käytännössä että kuinka paksu finnfoam kestää miehen astua päälle jos alla on k400 koolaus?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe