Väitteet Ylpöstä

Arvo Ylppö syytettiin usein natsismista ja hänen sanottiin tuntevan henkilökohtaisesti tohtori Mengelen opettajat Otmar Verschuerin ja Theodor Mollissonin mutta onko koko juttu taistolaisten propagandaa.
786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ihan oikeeta tietoa. Ylppöhän opiskeli Saksassa. On siitä tullut dokumenttikin vuosia sitten. Vihjattiin vähän rodunjalostukseen Ylpönkin osalta.

Äänestä
  • Kova rodunjalostaja oli Ylppö. Vaati erikoisesti alle 165 cm pitkien miesten steriloimista. Suomi suureksi.

    Äänestä

  • Rotu terveeksi kirjoitti:

    Kova rodunjalostaja oli Ylppö. Vaati erikoisesti alle 165 cm pitkien miesten steriloimista. Suomi suureksi.

    missä Ylppö on tuon sterilointivaatimuksen esittänyt? Isäni ja ukkini olivat alle 165 cm.

    Synnyinkö vahingossa?

    Äänestä

  • Kerro jo, kirjoitti:

    missä Ylppö on tuon sterilointivaatimuksen esittänyt? Isäni ja ukkini olivat alle 165 cm.

    Synnyinkö vahingossa?

    Sarkasmi on vaikea huumorin laji. Ylppö ei itsekään ollut koolla pilattu. Eikä natsi.

    Äänestä

  • Rotu terveeksi kirjoitti:

    Kova rodunjalostaja oli Ylppö. Vaati erikoisesti alle 165 cm pitkien miesten steriloimista. Suomi suureksi.

    Nooh mitäs pahaa tuossa on. Tuskin hän sterilointia vaati mutta korosti kuten RuSHA että tuon kokoisten ihmisten ei ole suotavaa lisääntyä.

    Äänestä

Saksassa 1900-luvun alkuvuosina ennen 1. MS:a. Ei silloin tiedetty yhtään mitään natseista ja heidän rotuopeistaan.

Äänestä

"Eugeniikka

Englantilainen Francis Galton otti sanan eugeniikka käyttöön vuonna 1883. Hän tarkoitti sillä niiden yhteiskunnallisten toimintojen tutkimusta, joilla voitiin vaikuttaa ihmisen perityviin ominaisuuksiin, sekä hyviin että huonoihin. Oppirakennelma syntyi aikana, jolloin periytymisen mekanismit olivat lähes tuntemattomia. Eugeniikasta on keskusteltu paljon viime aikoina. Sanan merkitys on muuntunut innostusta herättäneestä oppirakennelmasta kielteiseksi rotuohjelmien toteuttamismenetelmäksi.

Eugeniikan taustalla oli pelko ihmiskunnan perimän heikkenemisestä. Merkkeinä siitä pidettiin mm. epilepsiaa, tylsämielisyyttä, mielisairautta, kretinismiä, juoppoutta, siveettömyyttä, rikollisuutta, tuberkuloosia ja kuppatautia. Silloin ei ymmärretty esim. tartuntatautien, puutostautien, sosiaalisten vaikeuksien sekä ympäristön merkitystä niiden kasaantumisen syinä. Eugeniikan kannattajia olivat talous- ja valtio-opin harrastajat, joiden tavoitteena oli terve ja työkykyinen kansa. Huonon perimän omaavien huoltaminen vaati myös yhteiskunnalta varoja.

1800-luvun loppupuolella kehitettiin eräitä kirurgisia toimenpiteitä, joita alettiin käyttää 1900-luvun alkupuolella ehkäisemään haitallisena pidetyn perimän jatkumista jälkeläisissä. Naisilla tehtiin ensimmäiset munasarjojen poistot vuonna 1872 sekä Saksassa (Josef Hegar) että Yhdysvalloissa (R. Battey), ja vuonna 1880 tehtiin ensimmäiset munanjohtimien sulkemiset Yhdysvalloissa (S. S. Lungren). Miehillä kivesten poistaminen oli tunnettu satojen vuosien ajan, mutta ensimmäiset siementiehyeiden sulkemiset tehtiin vasta vuonna 1899 Yhdysvalloissa (H. C. Sharp). Huonon perimän uhkaa pidettiin 1900-luvun alkupuolella vakavana ja monissa valtioissa säädettiin lakeja ihmisten steriloimiseksi pakolla. Asiantuntijoina olleet lääkärit suhtautuivat ajan hengen mukaisesti yleensä myönteisesti niihin.

Monissa maissa perustettiin 1920-luvulta lähtien tutkimuslaitoksia rotyhygienian tieteellistä tutkimusta varten. Ruotsissa perustettiin vuonna 1921 Statens Institut för Rasbiologi, jonka tutkimuksia myös suomalainen Folkhälsan avusti. Saksassa avattiin vuonna 1927 Berliinissä Kaiser-Wilhelm-Institut für Anthropologie, menschliche Erblehre und Eugenik. Myös Suomessa suunniteltiin vuonna 1942 rotuhygieenisen laitoksen perustamista Helsingin yliopiston anatomian laitoksen yhteyteen.

Ensimmäinen eugeenisin perustein säädetty laki pakkosteriloinnista tuli voimaan Yhdysvaltain Indianassa vuonna 1907 ja sen jälkeen useimmissa muissa osavaltioissa. Vastaava laki säädettiin Sveitsin kantonissa Vaud (Waadt) vuonna 1928, Tanskassa vuonna 1929, Ruotsissa vuonna 1934 ja Suomessa vuonna 1935. Saksassa annettiin vuonna 1933 ”laki perinnöllisesti sairaiden jälkeläisten ehkäisemiseksi”. Sen täydennyksenä annettiin vuonna 1935 "laki saksalaisen veren ja saksalaisen kunnian suojelemiseksi". Eugeeniset perusteet ovat monissa maissa vaikuttaneet myös maahanmuuttoa koskeviin lakeihin ja niiden soveltamiseen. "

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


d synke r love tyler kirjoitti:

Arvo Ylppö syytettiin usein natsismista ja hänen sanottiin tuntevan henkilökohtaisesti tohtori Mengelen opettajat Otmar Verschuerin ja Theodor Mollissonin mutta onko koko juttu taistolaisten propagandaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu