viive pankkikortti veloituksessa

olisiko kellään tietoa tai linkkiä sellaisesta asiasta, että kauanko saa tililtä veloittaminen kestää maksutapahtumasta? Ostin bensaa 5.12.2010 ja veloitus tapahtui vasta tänään eli 28.3.2011 ?
2335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pankkikorttiveloitusten vanhenemisaika on kolme vuotta. Jos kolmen vuoden sisällä ei ole veloitettu, jää maksu kauppiaan vahingoksi.

Eli sinulla ei ollut lähelläkään tuo määräaika.

Äänestä
  • kiitos tiedosta... eli ei tartte vaivautua valittamaan enempää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.................... kirjoitti:

olisiko kellään tietoa tai linkkiä sellaisesta asiasta, että kauanko saa tililtä veloittaminen kestää maksutapahtumasta? Ostin bensaa 5.12.2010 ja veloitus tapahtui vasta tänään eli 28.3.2011 ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu