Aborttikieltopuolue?

Mikä on perssujen kanta, salliiko se abortin esim. raiskatuille naisille, vai onko linja yhtä jyrkkä kuin kristillisellä puolueella?

Kyseessä on tärkeä linjaus ja haluan kuulla puolueen linjan. Onko perssut samanmoinen "uskontopuolue" kuin kristillinen liitto?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jakomielistä: Kansa eroaa kirkosta protestiksi jyrkille abortinvastaisille lausunnoille. Sama väki kuitenkin protestoi samaan aikaan siirtymällä jyrkän abortinvastaisen Soinin kannatajiksi.

Äänestä
  • Kansa on kaksinaismoraalista


    jois pitää enemmän juomisesta ja huoraamisesta..miksi edes kuuluu kirkkoon ?

    Äänestä

pelkäävät hallitukseen(joutumista) ja pitää vetää semmosta inhottavaa osama bin ladenin filosofiaa.

Äänestä

LYHYT VASTAUS: PS ON NYKYISEN LAIN KANNALLA

JOKAINEN PS EDUSTAJA RATKAISEE ITSE OMAN HENKILÖKOHTAISEN KANTANSA, MYÖS TIMO SOINI

EMME OLE KOMMUNISTIPUOLUE....


http://www.youtube.com/watch?v=PM4ZMDNBXdc

Äänestä

Soini ei suostunut vastaamaan tähän kysymykseen, kun nuori nainen sitä asiallisesti häneltä kysyi. Täydellistä vastuunpakoilua soinilta, sillä kyllä jokaisen on rehellisesti ilmaistava kanta tässäkin asiassa.

Soini vaan pelkää kantansa vievän pirusti ääniä vaaleissa. Tuo on juuri pahinta kieroilua.

Äänestä
  • NUORELLE 15 V TYTÖLLE JOKA ITSE ILMOITTI KANNATTAVANSA VIHREITÄ OLI ANNETTU SANAT SUUHUN...

    ILMISELVÄ PROVOKAATIO

    SAMA JOS SINNEMÄELTÄ KYSYISI: KANNATATKO HOMOILUA ?

    Äänestä

  • PERUSPERSU kirjoitti:

    NUORELLE 15 V TYTÖLLE JOKA ITSE ILMOITTI KANNATTAVANSA VIHREITÄ OLI ANNETTU SANAT SUUHUN...

    ILMISELVÄ PROVOKAATIO

    SAMA JOS SINNEMÄELTÄ KYSYISI: KANNATATKO HOMOILUA ?

    JOTTA ASIA TULISI SELVÄKSI TULEE TODETA ETTÄ KATOLISESSA USKOSSA SUHTAUDUTAAN ABORTTIIN JA HOMOSEKSUALLISUUDEN LEVITTÄMISEEN
    KIELTEISESTI. ABORTTI VOIDAAN TEHDÄ LÄÄKETIETEELLISILLÄ SYILLÄ.

    Uskonnollisuus vaikuttaa erityisesti seksuaali- ja perheasioissa19.08.2003
    matka.jpg

    Suomalaiset ovat useimmissa moraalikysymyksissä eurooppalaisittain vapaamielisiä, mutta lahjusten ottoon maassamme suhtaudutaan tiukasti. Uskonnollisuus näkyy erityisesti suhtautumisessa perhe- ja seksuaalietiikkaan sekä aborttiin ja eutanasiaan.

    Maltalla ovat Euroopan tiukimmat moraaliasenteet

    Uskonnollisuudella on vaikutusta ihmisten moraalikäsityksiin, vaikka vanha syntilista tanssi, viina, tupakka ja kortin pelaaminen onkin taakse jäänyttä aikaa. Syntinä niitä ehdottomasti pitää enää vain 2–3 prosenttia suomalaisista.

    — Yhteiskuntamoraalissa uskonnolliset ja ei-uskonnolliset ihmiset ovat suunnilleen yhtä tiukkoja, esimerkiksi lahjusten ottaminen virkatehtävien hoidossa tuomitaan uskonnollisuuden asteesta riippumatta. Perhe- ja seksuaalietiikassa sekä suhtautumisessa elämän alkuun ja kuolemaan uskonnolla on kuitenkin merkitystä, kertoo Kirkon tutkimuskeskuksen johtaja Kimmo Kääriäinen.

    TUNNUSTUSKUNTA EI SELITÄ EROJA EUROOPASSA

    Kääriäisen mukaan suomalaiset ja muut pohjoismaalaiset ovat kansainvälisten kyselytutkimusten mukaan useimmissa moraalikysymyksissä asenteiltaan eurooppalaisittain keskimääräistä vapaamielisempiä.

    — Tiukimpia ovat maltalaiset, jotka ovat uskonnoltaan katolisia. Yleisesti ottaen tunnustuskunnalla ei kuitenkaan näytä olevan suurta merkitystä maiden välisessä vertailussa. Esimerkiksi katolisten maiden välillä on suuria eroja asenteissa. Vapaamielisin on Ranska, jossa uskonnon rooli yhteiskunnassa on muutenkin vähäinen.

    Vaikka päätunnustuskunta, katolinen, ortodoksinen tai protestanttinen, ei näytä selittävän eroja eri maiden moraaliasenteissa, uskonnollisella aktiivisuudella on ainakin jonkin verran merkitystä. Asiaa pitää kuitenkin tutkia maa kerrallaan.

    — Maltalaiset ovat Euroopan uskonnollisinta kansaa, mutta oma merkityksensä moraalikäsityksiin on varmasti myös maan pienellä koolla ja kulttuurisella yhtenäisyydellä. Irlantilaiset suhtautuvat maltalaisten jälkeen jyrkimmin aborttiin, mutta täytyy muistaa, että Irlannissa abortti on lailla kielletty. Asenteisiin vaikuttaa silloin myös yleinen lainkuuliaisuus, Kääriäinen selittää.

    Venäjällä uskonnon vaikutus yhteiskuntaan kytkettiin pois 70 vuodeksi, eli parin sukupolven ajaksi. Vaikka kirkot saavat jälleen toimia vapaasti, ei niiden opetuksella ainakaan vielä ole ollut suurta vaikutusta venäläisten moraalikäsityksiin.

    — Neuvostoliitossa abortti oli yleinen ehkäisykeino, ja aborttiluvut ovat vieläkin järkyttävän korkeat, vaikka ortodoksinen kirkko onkin julistanut abortin murhaksi. Sosialistisen yhteiskunnan vuosikymmenien käytäntö vaikuttaa muutenkin paljon enemmän venäläisten asenteisiin kuin kirkon opetukset, toteaa Kääriäinen.

    YHTENÄISKULTTUURISTA MONIARVOISUUTEEN

    Suomessa moraaliasenteiden muuttumista selittää parhaiten yhteiskunnan muuttuminen. 1800-luvun yhtenäiskulttuurissa kristilliset moraalikäsitykset olivat vahvasti esillä, ihmiset elivät kylissä ja valvoivat sääntöjen noudattamista.

    — Vielä 1960-luvulla puhuttiin paheksuvasti ”susipareista” ja koulujen uskonnonopetuksessa oli sellaista henkeä, että kunnollinen moraali perustuu uskontoon. Nykyisin tällaiset perustelut ovat selvästi vähemmän esillä.

    Yhteiskunnallisten olosuhteiden vaikutus näkyy myös parin viime vuosikymmenen asennemuutoksissa. Vuonna 1981 verovilpin tuomitsi 66, pummilla matkustamisen 82 ja prostituution 65 prosenttia suomalaisista. 1990 enää 41 prosenttia ei hyväksynyt missään tilanteessa verovilppiä, 53 prosenttia vastusti pummilla matkustamista ja prostituution tuomitsi 31 prosenttia.

    — 1980-luvun lopun juppivuosina Suomessa ei oltu köyhiä eikä kipeitä, yksilölliset arvot korostuivat ja moraaliasenteet löystyivät. Lama-aikana yhteisön merkitys korostui ja moraalikysymykset tulivat entistä tärkeämmiksi.

    Vaikka yksilölliset arvot ovat nykyaikana korostuneet, kukaan ei voi silti luoda kokonaan omaa moraalia. Uskonnollisuuden asteesta riippumatta ihmiset ymmärtävät, että yhteisiä pelisääntöjä tarvitaan.

    — Suomalaiset eivät halua polkea sääntöjä, jotka tukevat sitä, että kaikilla olisi kohtuullisen hyvät oltavat. Verovilppiä tai lahjusten ottamista ei yleensä hyväksytä, ja rehellisyyttä sekä vastuuntuntoisuutta arvostetaan. Tässä tuntuu osaltaan myös vuosisatainen kristillinen opetus, joka on vaikuttanut siihen, millaisessa yhteiskunnassa me nykyään elämme, Kääriäinen muistuttaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linjanvetoa kirjoitti:

Mikä on perssujen kanta, salliiko se abortin esim. raiskatuille naisille, vai onko linja yhtä jyrkkä kuin kristillisellä puolueella?

Kyseessä on tärkeä linjaus ja haluan kuulla puolueen linjan. Onko perssut samanmoinen "uskontopuolue" kuin kristillinen liitto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu