II-vaiheesta

Voiko autokoulun II-vaiheen reputtaa? En ymmärrä miten onnistuin pääsemään inssistä läpi, oon niin toivoton auton kanssa ja jännitän ajamista ruuhkissa tms. Miten vaativa se II-vaihe yleensäkin on?
9490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä sen voi, ei se ole mitenkään automaattisesta että sen pääsee läpi, vaikka moni niin väittääkin.

No nyrkkisääntönä voi sanoa, että jos osaa ajaa autoa (kun on päässyt inssin suomessa läpi, niin osaa) niin pääsee myös kakkosvaiheen läpi...

Äänestä

Ei ole vaativa. Ei sitä tarvitse jännittää. Suhtaudu siihen niin että se on kaikki lisäopetusta sinulle ja auttaa tuohon epävarmuuteesi. Ei siinä ajeta samanlaista "inssiä" kuin I- vaiheessa vaan ajat autokoulun opettajan kanssa ns. arvioivan ajon josta saat palautteena vinkkejä mitä tehdä paremmin. Voi sen teoriassa reputtaa mutta yleensä ei.

Äänestä

II-vaihe on vain rahastuskeino autokouluille.... ei mitään muuta....

Äänestä
  • Joo täyttä rahastusta ainakin täällä pk.sedulla. II-vaihe ja pimeä yhteensä 150€ lisäksi ratamaksu 65€ eli yhteensä 215€ sisältäen Alv.n 23% eli sikamaista ryöstörahastusta,

    Äänestä

  • nettona kirjoitti:

    Joo täyttä rahastusta ainakin täällä pk.sedulla. II-vaihe ja pimeä yhteensä 150€ lisäksi ratamaksu 65€ eli yhteensä 215€ sisältäen Alv.n 23% eli sikamaista ryöstörahastusta,

    linja-auto kuskit rahastaa ja autokoulut palvelee asiakkaita.

    Äänestä

Ei vaan linja-auto kuskit tarjoavat palvelua ja palvelevat asiakkaita. Sen sijaan autokoulut rahastaa. II vaiheessa ei opeteta mitään uutta. Käydään vaan vahan pyörimässä omalla autolla, ilman että edes opettaja vaivautuis kyytiin ja siitä laitetaan sitten 500€ lasku.

Äänestä

Juuri kävin kakkosvaiheen arvioivan ajon _omalla autolla_. Päälle liukkaalla ajo. 355euron lasku mukaan. Silkkaa rahastusta. 1,5 h pyörittiin kaupungilla. Tuon jälkeen palautetta siitä, miten risteyksiin kannattaa rullata hitaasti. Helppo nakki ainakin tää arvioiva ajo.

Äänestä
  • kaikki on niin suhteellista. 35 000 euron mersulla kun päästelen niin nakkos vaihe on hålpaa huvia ja tää mun mersu on kyllä jo vaihto kunnos vm 2009 eli museoon jo joutaas.

    suosittelen nakkos vaahetta kaikille kortin saaneille.

    Äänestä

Myydään halpoja reppuja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epävarma kuski kirjoitti:

Voiko autokoulun II-vaiheen reputtaa? En ymmärrä miten onnistuin pääsemään inssistä läpi, oon niin toivoton auton kanssa ja jännitän ajamista ruuhkissa tms. Miten vaativa se II-vaihe yleensäkin on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu