Mun luona,ovella kävi 2 jehovalaista. Eikä siinä mitään,saapihan täällä käydä,kun ei jää asumaan. Niin nämä kaksi lehteä,vartiotorni ja herätkää, keille ne on tarkoitettu? Ihan lapsellisia juttuja ja kuvia :DD ei aikuisilla ainakaan. Mä selailin niitä ja äimistelin: ei oo totta! Ja on lapsellista johdattelua,tyyliin: Tahtoisitko sinäkin olla uskollinen jehovalle? Ethän haluaisi toimia niin,että tulet loukanneeksi ystäviäsi,mitä ajattelet? etkö sen sijaan vilpittömästi toimiessasi tahdokkin ajatella....MITÄ SOOPAA!!!!!!
EI TUU MITÄÄN
ängri bööörd
979
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niinpäs onkin!
--------- lapsellista johdattelua,tyyliin: Tahtoisitko sinäkin olla uskollinen jehovalle? Ethän haluaisi toimia niin,että tulet loukanneeksi ystäviäsi,mitä ajattelet? etkö sen sijaan vilpittömästi toimiessasi tahdokkin ajatella....MITÄ SOOPAA!!!!!!-------------hirveetä soopaa!
Kaikkihan TAHTOO LOUKATA YSTÄVIÄÄN !
KUKAAN ei tahdo olla uskollinen Jumalalle!
siinä pitäisi lukea että tahdotko olla uskollinen kultille. tahdotko antaa elämäsi lahkolle.
ja tosiaan se lehtien kuvitus tuo mieleen satukirjan. ärsyttävä tyyli kuvituksessa. niin rihkamainen ja valehteleva
^^ tahdotko olla uskollinen kultille^^
Heh, mun pirtt... anteeksi Kulti olisi vihainen jos en olisikaan
hänelle uskollinen ...?
samaa mieltä lapsellinen kuvitus ja johdatteleva texti.
mikä vt-seuran julkaisuista ei olisi johdattelevaa? ei jätä lukijalle paljon mahdollisuuksia kuin "toimia" julkaisun mukaan tai " ei toimia" ja kuolla.
Kuka/ketkä niitä lehtiä kuvittaa? Ihme piirrustuksia,jopa pelottavia. Miksi Jeesus piirretty sliipattuna,tuskin parturissa alvariinsa kulki?
Ainakin 7 miljoonaa Jehovan todistajaa tykkää lukea niitä lehtiä?
Ja monet muutkin ;)
Huhtikuun Hertsykässä on mielenkiintoinen kertomus kuinka ex-muukalaislegioonalainen on päässyt eroon väkivaltaisesta elämästä.
Väkivaltahan tuntuu olevan monelle nykyisin ihan viihdettä...
ja vasta oli Iltiksessä uutinen että joku autoilija Jenkeissä oli tappanut ihmisen joka oli näyttänyt sille keskisormea....
Aika raivoisaa menoa on Suomessakin välillä....
***Ethän haluaisi toimia niin,että tulet loukanneeksi ystäviäsi,mitä ajattelet?**
En haluaisi mitenkään loukata ystäviäni.
-enkä loukkaa heitä haukkumalla heitä henkisesti heikoiksi ja lapsellisiksi.
Vaikka he sitä olisivatkin....
--- on mielestäni hyvin huonoa käytöstä haukkua ylipäätään KETÄÄN :(
Kertoo kylläkin aika paljon haukkujan OMASTA henkisestä kapasiteetista...
Miks vitussa ne ei tuu enää meille?
Tahtoo taas kans oman jehovaparin! Niille on niin mukava pistää jauhot suuhun. Viimekerran jälkeen siitä toisest tuli ateisti ja toinen eros muuten vaan omistaan. Oli muuten mukavaa keskustelua - ei tullut aika pitkäksi ja melkein viisi tuntia asioit läpi käytiin. Eihän siinä paljoa ehtinyt, mutta vähän pääkohtia oikaistiin.
Tänne vaan - tervetuloo kaikki parit meille! ;D