Mitä stella Mariksissa tapahtuu? fidesissä oli jokin ilmoitus että Leena Kangas-niminen henkilö olisi uusi johtaja. Eikö hän ollut piispa Vershcurenin aikaan jo Stella Mariksin johtaja? Muistan tämän jostain anekdootista kun joissain hiippakuntajuhlissa oli piispan kumisaappaan heittokilpailut.
Ei siinä mitään mutta ahdistaa ajatella että kaikessa palataan taas esiwrobeliaaniseen aikaan ja takaisin tulee 70-luvun tuulet!
Ei siinä mitään mutta ahdistaa ajatella että kaikessa palataan taas esiwrobeliaaniseen aikaan ja takaisin tulee 70-luvun tuulet!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Leena Kangas oli Stelliksen johtaja piispa Verschurenin aikaan, totta. Hän hoiti paikkaa tarmokkaasti, tehokkaasti ja tuottoisasti (sai sinne hyvin paljon maksavia asiakkaita niiksi ajoiksi, jolloin tiloja ei tarvittu katolisten tahojen käyttöön). Katolilaisen oli hänen aikanaan mukava viettää ajoittain muutama päivä hiljentymässä Stelliksessä. Hän on ystävällinen ja hienotunteinen ihminen, ja hänen aikanaan kaikki toimi (vessojakin sai käyttää hiippakuntapäivänä!!) ja ruoka oli hyvää.
Kangas on ollut jo monta vuotta eläkkeellä. Sen puolesta olisi tietysti aika saada paikalle uusi kyvykäs vakinainen johtaja. Tämä on nyt varmaan hyvä ratkaisu joksikin aikaa.
yritetäänkö tästäkin asiasta revittää skandaalia.
Niin, eihän tässä asiassa ole mitään ihmeellistä. Piispan sihteeri hoiti tuota työtä jonkin aikaa ja palaa nyt takaisin sihteeriksi. Stella Mariksessa on hirmuinen määrä työtä ja se on iso rahareikä, jollei käyttäjiä löydy tarpeeksi. Monella katolilaiselle retriitit sun muut ovat siellä liian kalliita, sille nyt vain ei voi mitään.
Stellis lienee yksi niistä asioista, jotka saadaan kuntoon vasta, jos verotusoikeus tulee tai katolilaiset heräävät vastuuseensa kirkosta. Jos Stella Maris myytäisiin, metakka olisi kauhea. Kuinkahan moni valittajista kuitenkaan on avustanut paikkaa rahallisesti, vapaaehtoistyöllä, jne.? Suomalaisten katolilaisten on pakko herätä siihen tosiasiaan, että kirkossaan asioista ei saa lautasella ojennettuna, niin kuin isot verovarat saavassa luterilaisessa kirkossa.
olen hieman yllättynyt tästä ajattelusta mitä edellisissä viestissä on. ei ole normaali että jo eläkkelllä oleva ihminen palaa monen eläkevuoden jälkeen virkaansa. luulen että tässä on juoni takana, josta asianosaiset eivät tiedä mitään. Kyse on samasta liberaalien juonesta jolla Helsingin legitiimi piispa Wrobel kammettiin pois virasta. Pyhän Henrikin istuin kuuluu edelleen piispa worbelille, ei niille jotka ajoivat hänet pois!