melko huolettomasti kertoa totuuksia tälläkin palstalla. Juuri mitään vastakommentteja ei enää esitetä, koska hiljaisuus on myöntymisen merkki. Myös narkolepsian ja sikapiikin välinen yhdyslenkki on jo senverran tukeva, ettei näköpiirissä ole enää ketään, joka sitä yrittäisikään katkaista.
Sikapiikin suhteen voi nykyään jo
asiat on tunnustettu
1591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niinpä, narkolepsian syntymisessä sikapiikin lisäksi piilevä muu tekijä "musta hevonen" olisikin selvitettävä pikimiten, jotta jonkinlaista uskottavuutta saataisiin aikaan.
Ilkka (pääkirjoitus): "Muu tekijä selvitettävä"
"Asiantuntijat epäilevät, että rokote on aiheuttanut sairastumiset yhdessä jonkin muun tekijän kanssa. Muu tekijä voi olla esimerkiksi sikainfluenssa- tai enterovirus.
Vaikka tämän muun tekijän selvittäminen ei sairastuneita enää parannakaan, on sen eteen tehtävä töitä. Epäilyksistä olisi siirryttävä faktaan mahdollisimman pian.
Niin kauan kuin asiasta ei ole saatavissa tarkkaa tietoa, kansalaisten luottamus terveysviranomaisiin horjuu."
No jos se toinen tekijä olisi sika-basilli niin sehän meinais sitä että kaikki narkkiksen saaneet rokotetut saivat myös sikaluenssan eikä piikeistä ollut mitään hyötyä.
THL se jaksaa yhä yrittää, nyt päivän Ilta-Sanomissa: Sikainfluenssarokotteet pelastivat kuolemilta.
Toivon mukaan sikapiikkifarssi vie pohjan myös muulta rokotepropagandalta. Ainakin nyt tiedetään, ettei rokotelausumissa tarvitse olla totuutta nimeksikään.
Helppoa väittää tuollaista kun sitä ei voi koskaan todistaa mitenkään. Sama kuin jos sanoisin että aurinko ei sammunut koska aivastin eilenaamulla kolme kertaa peräkkäin...
Tosiaan, luin itsekin tuon IS:n eilisen jutun ja meinasin oikein tuolilta pudota. Koko hommahan on todella paksua tuubaa, kun siinä väitetään sikapiikin pelastaneen ihmishenkiä tänä talvena, vaikka tauti oli niin lievää, että aiheutti vain 3-4:n päivän kuumeilun varuskunnissakin.
Aivan, milläs se voisikaan pelastaa, kun ei sitä otettu. Vain puolet kansaa sen sai 2009-2010, muttei mitään "laumasuojaa" ehtinyt noilla osallistumisprosenteilla syntyä. Kuinka joku thl:n byrokraatti kehtaakin väittää, että piikillä olisi ollut jotain positiivistakin vaikutusta. Lisäksi jutusssa viitataan johonkin yhden ihmisen tautiin, joka velloi viikkokausia. Kyllähän tautisia aina riittää, kun ovat pilanneet vastustuskykynsä ja elämänsä nautinnollisilla haitta-aineilla.
Niin ja pari keuhkojen siirtoa.
Minä en vaan löytänyt IS:n sivuilta mitään juttua. Mihin katekoriaan ja ala-allegoriaan tuo juttu sijoittui? Kotimaan uutisiin, viihteeseen, hulluihin juttuihin, hyvään oloon????
Eihän sitä voi näkemättä olla ja pureskelematta niellä, jos eilinen IS sulla vaan on kourassa. Sivulla 14 se seisoo.
Ei ku meinasin että näkyykö asiasta kirjoitetun mitään mitään netti-Iltikseen. En mä paperiversioita harrasta
- Osa suomessa sikainfluenssaan kuolleista oli rokotettu
- Sika influenssaan kuolleisuus on matalampi niissä maissa joissa ei rokotettu (mm Puolassa).
- Rokottamisesta ei ollut hyötyä, mutta siitä oli haittaa (narkolepsia, keskenmenot, mahd muut taudit)
Enpä tiedä. Jos ihmisen päättelyky on luokkaa: "melko huolettomasti kertoa totuuksia tälläkin palstalla. Juuri mitään vastakommentteja ei enää esitetä, koska hiljaisuus on myöntymisen merkki. Myös narkolepsian ja sikapiikin välinen yhdyslenkki on jo senverran tukeva, ettei näköpiirissä ole enää ketään, joka sitä yrittäisikään katkaista."
niin kaikki normaalit ihmiset päättelevät ettei noiden kanssa edes kannata keskustella. Kuuluvat samaan kategroiaan kuin kiihkouskovaiset kristityt: vain oma totuus kelpaa ja kaikkea muuta saa vääristellä.
Sikainfluenssarokotetta markkinoidessa kiihko oli ylimmillään. Kiihkoileeko lääketieteen puolesta vaiko jonkun muun, aina tuntuu johtavan hillittömiin seuraamuksiin. Itsehillintä ja maltti olisivat olleet paremmat vaihtoehdot. Arvostelijoita uhattiin rikosoikeudellisilla seuraamuksilla. Ei tämä vastuullista toimintaa ainakaan ollut, kun kellään ei ollut tietoa, mitä toimenpiteistä voisi seurata.
Nyt tiedetään, eikä vastuu vieläkään maita.
Älkää olko omasta mielestänne viisaita.
Room 12:16
Jos mahdollista on ja mikäli teistä riippuu, eläkää rauhassa kaikkien ihmisten kanssa.
Room 12:18
Ja nuo kaksi biblististä totuutta luettuamme ynnäkä sisäistettyämme voimmekin kaikki varmasti yhdessä kera toistemmme kanssa, tosin melko moukeroisesti ja ehkä jopa vallan lapsellisestikin toikkaroitua siihen johtopäätökseen, että kun leikimme tyhmiä niin emme joudu kenenkään kanssa riitoihin. Ja tottahan se on, että omahyväiset tärkeilijät, pätemisneuvokset ja pilkunpaneskelijat saa vain turpaansa