Kuinka yleistä on Porvoossa , että hallitus perii kokouspalkkioita 50 € /kokous
Ymmärtäisin kyllä jos asioita hoidettaisiin kunnolla paikat repsottaa ja taloyhtiö velkaantuu. Suurin osa istuu viisaan näköisinä suu kiinni kokouksissa .Tuleehan siinä hyvä tuntipalkka kokoukset kestää 1/2 tunnista 1 tuntiin tuntipalkka 100€/h
Talkoohenkeä pitäisi saada viriämään.Tietysti normaalit palkkiot mitä aiheutuu esim.puhelin ym laskut kuuluu korvata.
Porvoon taloyhtiöitten hallituksien kokouspalkkiot
19
509
Vastaukset
- näin meillä
Yleisyydestä en tiedä mutta meidän taloyhtiössä vain puheenjohtaja saa 22 € kokous ja jäsenet eivät mitään. Talossa on 24 asuntoa ja pari liikehuoneistoa
- Pääsky666
Onpas röyhkeää porukkaa hallituksessa, kallita nimmareita ? Puheenjohtajan pienen kulukorvauksen ymmärrän .
- hallituksen pj
Ei meidän taloyhtiön hallitus ota mitään palkkioita. En ole moisesta kuullutkaan.
- Jytkyt
Onpas hyvää talkoohenkeä.
- borgå-bisin
Meillä 24 kämppää liikekiinteistö. Hallitukselle ei makseta palkkioita.
- Taloyhtiö 03
Jos hallitus hoitaa asiat hyvin,niin tottakai niille pitää maksaa jonkinlaista korvausta.Haloo
- Taloyhtiö04
Tässähän puhuttiin nimenomaan, että taloyhtiö ei hoida asioitaan vaan paikat repsottavat jne. Meidän taloyhtiössä asiat hoituvat, mutta onneksi yhtiövastikkeita ei kerätä hallituksen palkkoja ja illallisia varten.
- kartsa H-n
Meidän kerrostalossa hallitus tekee talkootyönä hommansa.
- borgå-bisin
Meillä asukkaat tyytyväisiä ja kun kämppää menee täältä myyntiin ei ole pitkään myymättä. Taloyhtiön asioita hoidetaan jämtisti vaikkei hallitukselle makseta palkkioita.
- Turmio
Ei ole ihme jos vastikkeet nousee hallituksen kokouspalkkioilla .
Taitaa olla Porvoon ainoa taloyhtiö missä rahastetaan näin röyhkeästi ? - Borgå-bisin
Itseasiassa suurimmat korotukset tuntuu tulevan isännöinnin ja kiinteistöhuollon maksuista. Jos haluaa säästää taas niin kannattaa tarkastella mm hissien-huoltoja ja tarkkaan käydä läpi mitä laskuja huoltoyhtiö on yhtiölle laittanut. Isännöitsiällä ei aina ole tästä tietoa.
- Kaljupää
Onkohan tämä se taloyhtiö jossa rahastetaan 50 eskoa nuppi / per kokous.Asiat rempallaan.Hallituksessa on kovaa asiantuntemusta ?Ainakin kokouspalkkioiden osalta.
Hallituksen palkkiot päätetään taloyhtiön yhtiökokouksessa. Kannattaa mennä mukaan päättämään niin ei tarvitse täällä itkeä.
Niissä taloyhtiöissä missä minä olen ollut, ei aiemmin maksettu hallitukselle mitään vaan kaikki tehtiin talkoilla.
Myöhemmin hallitukselle luvattiin että saavat pitää talon laskuun yhden kokouksen vuodessa ravintolassa siten, etteivät juomat näy laskussa. Joskus pitivät, joskus eivät.
Nykyään puheenjohtajalle maksetaan 100 euroa vuodessa ja jäsenelle 50 euroa vuodessa kulukorvauksina (puhelin- ym kulut). Kulukorvauksina siksi, ettei mene veroja ym lisämaksuja.
Tungosta ei ole koskaan ollut enempää hallitukseen kuin yhtiökokouksiinkaan.- porgoolainen
Meilläkin taloyhtiön asiat hoidetaan talkootyönä. Kaikki toiminut aina tosi hyvin eikä kukaan ole koskaan ajattellutkaan ottavansa palkkaa siitä, että muutaman kerran vuodessa istuu hallituksen kokouksessa.
- nytvuokralla
Tuo riippuu pitkälti taloyhtiön koosta. Olen asunut sekä sellaisissa, joissa ei maksettu mitään (6, 8, ja 13 kämppää, lähinnä talkootyötä) ja sellaisissa missä maksettiin kunnon korvaus (lähemmäs tai enemmän kuin 100 asuntoa). Itse en ole koskaan mennyt hallitukseen, sillä olen laiska, mutta taatusti olen joka yhtiökokouksessa ollut, sillä siellä kannattaa olla)
Isossa yhtiössä se hallitustyö on vaativaa ja hyvä hallitus voi vaikuttaa järkevään talouteen merkittävällä tavalla. Mielestäni 50e on okoo, jos on iso yhtiö, ja ne kokouspalkkiot ovat silloinkin pieru Saharassa suhteessa muihin kuluihin. Hyvän hallituksen merkitys yhtiövastikkeessa on paljon suurempi.
Isompi ongelma on saada tarpeeksi sitoutunutta porukkaa hallitukseen. Joissainhan jopa on jo 90-luvulla hankittu palkattuja (!) jallitusjäseniä ulkoa, kun kukaan osakeomistajista ei ole viitsinyt rasittaa aivojaan tällaisella. Kaikkein vaarallisin tyyppi on innokas säästö-führer joka toteuttaa omaa visiotaan "kulut ja maksut pieniksi niin kauan ku mä asun täällä ja sit muutan pois ennen kui kaikki romahtaa".- nytvuokralla
Olipas hyvä freudiaaninen lipsahdus :) "jallitusjäseniä"
- Tonttu
Joo , mutta tulee mieleen että mennään kokouspalkkion takia hallitukseen neljä kokousta / vuosi 200 euroa hlö arvioisin kokoukset kestäneet noin tunnin . Järkevin tapa antaa vaikka ulkopuolisten asiantuntijoitten hoitaa kokoukset ja korjaus-suuunnitelmat.Maksaa vaikka enemmän .Tulisi korjaukset hoidettua ajallaan.Talot romahtaa kasaan yleisistä paikoista leikkipaikoista nyt ei voi puhuakkaan .Niitä ei enää ole ?
- Kakkonen
Taitaa olla se taloyhtiö , jossa hallituksen jäsenet pitää asuntoautoja yleisillä alueilla .Onhan se lisäpalkkaa kokouspalkkioiden lisäksi.
- orvokki 60
Kakkonen kirjoitti:
Taitaa olla se taloyhtiö , jossa hallituksen jäsenet pitää asuntoautoja yleisillä alueilla .Onhan se lisäpalkkaa kokouspalkkioiden lisäksi.
Hyvä kalju
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522734762Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään1003556Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka272942Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv672360Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1022279TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain931556Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281329- 411326
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli751294- 67966