Etuakselipalkin hitsaus

Tuli hylky katsastuksessa kun etuakselipalkissa oli pieni (sormenmentävä pehmeä kohta). Samaa palkkia on keskeltä hitsattu jo vuosi sitten kun oli sama juttu, nyt max. samankokoinen laho kohta oli reunassa. Katsuri sanoi että on Trafin ohjeistus että ei saisi hitsaamalla korjata. Mites on, kun ei tuollaisia vanhoja -87 vm auton palkkeja mistään purkaamoltakaan löydy lähiseudulta kun kysyin? Jos hitsaa vaan ja massaa päälle niin eikös ole sama asia lopputuloksen kannalta? Ihan turhauttavaa kun vika ei oikeasti ole vaarallinen, kovaa metallia kun on muuten koko palkki ja aiemminkin hitsihomma ok.
2715142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Jos etupalkissa pieni reikä, niin monesti se on suuremmalta alalta ohentunut jo ja lujuus heikentynyt.

Etuakselipalkin hitsaus on sallittu jos katsastaja antaa siihen luvan, mutta siihen on vaikea ottaa muuten kantaa koska ei tiedä auton mallia ja minkä kuntoinen palkki muuten on.

Paras tapa edetä asian suhteen on kysyä kyseiseltä katsastajalta tai aseman vastaavalta miten asiassa edetään ja kertoa asiaan liittyvät asiat.

Parempi kysyä, koska katsastajahan se päättää onko se kelvollinen ja se massa siinä päällä ei vaikuta mitään, palkin korjaus pitää kuitenkin tehdä vahvasta tavarasta ja hitsata kunnolla.

Äänestä
  • No tietäähän (tai ainakin arvaa) sen minkä merkkinen auto on kyseessä. Veikkaisin VW ja malliksi Passat tai Golf.

    Äänestä

  • Huikkapää kirjoitti:

    No tietäähän (tai ainakin arvaa) sen minkä merkkinen auto on kyseessä. Veikkaisin VW ja malliksi Passat tai Golf.

    Borasta tuli hylky etuakselipalkin vuoksi. Ei saanut korjata hitsaamalla.

    Äänestä

Jos samaa palkkia on pitänyt hitsata jo aiemminkin, todennäköisesti palkki on sisäpuolelta aivan ruosteessa ja pelti ohentunut.
Pyöräntuennan osissa jos rupeaa olemaan pehmeyttä niin kannattaisi paalata jo koko auto, alkaa olla aika pommi kun koteloiden / palkkien sisäpuolet varmaan kauttaaltaan ruosteessa ja pelti ohentunut.

1Äänestä
  • Ei kannata hyvää peliä hukata moisen takia!
    Minäkin törmäsin samaan vikaan ja hyvin tuli kuntoon kun meisselöin lahot kohdat esiin ja täytin ne kaikki lasikuitukitillä. Sitten vaan tasoitus ja päälle mustaa massaa. Kyllä hienosti tuli leima tällätavoin toimien.

    Äänestä

  • Konstit käyttöön kirjoitti:

    Ei kannata hyvää peliä hukata moisen takia!
    Minäkin törmäsin samaan vikaan ja hyvin tuli kuntoon kun meisselöin lahot kohdat esiin ja täytin ne kaikki lasikuitukitillä. Sitten vaan tasoitus ja päälle mustaa massaa. Kyllä hienosti tuli leima tällätavoin toimien.

    Minä sulloin vanhan kolffin märäntyneen etupalkin sisälle siemennesteellä kostutetut kalsarit ja kusin päälle. Oli -21 astetta pakkasta ja tuli priima. Katsastusmies kehui auton olevan hyvässä kunnossa.

    Äänestä

joo, kanaverkko ja pakkeli on lujempaa kuin millin pelti!!

Äänestä

Ohjauksen, pyöräntuennan ja jarrujen osia ei ole koskaan saanut hitsata, lämmittää tai taivuttaa. Näin siis periaatteessa.
Sinun tapauksessasi korjaaminen on käytännössä mahdotonta, koska se on jo hylätty ja korjaaminen on kielletty. Jos korjaat ja peittelet paikan massalla, tyhmempikin katsastusmies näkee että palkkia on korjattu. Hanki suosiolla ehyt palkki, tai pistä koko raato paaliin.
Palkki löytyy kyllä jostakin, vaikka sitä ei lähiromulassa olisikaan ja matkahuolto kuljettaa.

Äänestä
  • Monenlaiset oli neuvot ja ohjeet kuten odottaa saattoi. Teenpä niin että kysyn asiaa nyt ko. asemalta ja sen mukaan sitten mennään. Palkkia tuskin kauheasti jaksaa metsästellä joten kun on aikaisemminkin kelvannut hitsaamalla korjaus niin miksei nytkin? Ammattimiehen tekemänä tietysti. Eikä ole mikään laho muuten ko. palkki, se on nyt kunnolla tutkittu.

    Äänestä

Niinkuin aiemmin kirjoitin, kannattaa kysyä kyseiseltä katsastajalta/konttorilta.

Palkin hitsaamiseen ei voi muuta kantaa ottaa, kun ei tiedä mikä auto on kyseessä ja minkä kuntoinen palkki on.

Palkin hitsaamiselle ei perusteeksi riitä, ettei jaksa uutta palkkia metsästää. Vaan, joko palkki on sellainen ja sen kuntoinen, että sen voi hitsata tai sitten kyseessä on malli johon ei ole saatavana osaa mistään.

Äänestä

Katsuri on oikeassa, mutta: Voi harkintansa mukaan ja vaurion laajuutta silmälläpitäen myöntää hitsausluvan näihin ( etu ) akselipalkkeihin. Jos haluat leiman: Odota että korjausaika menee umpeen ja vie tämän jälkeen autosi toiselle kats-asemalle. Korjattuna sillä tavoin, että aiempi paikka uusiksi ja nykyinen reikä myöskin siistillä paikalla umpeen. Tähän päälle maali terva koko palkkiin.

Vähän ne on aina kepulikorjauksia ja pääsääntöisesti mätä alustapalkki on ihan fiksua vaihtaa reilusti uuteen. Tai siirtyä autoissa 2010-luvun kalustoon.

Äänestä

lainaa kaverin autosta palkki siksiajaksi kun saat leiman,helppohomma

Äänestä

Minun Twingon palkki hylättiin ruostuneen reiän vuoksi ja määrättiin vaihdettavaksi ehjään. Uutta ei saanut ja en lähtenyt penkomaan purkaamoita koska siellä on samallaisia ruostuneita palkkeja. Irroitettiin palkki ja puhdistettiin, poistettiin ruostunut kohta ja hitsattiin n. 2 kertaan vahvempi teräslevy siihen sinkkimaalattiin ja massattiin. Nyt se on paikallaan entistä vahvempana. Nyt jännittää katsastajan reaktio.

1Äänestä

Sijoitit sitten rahaa romurautaan?! Mitä järkeä? Vielä vanha Twingo kyseessä? Kannattaisiko siirtyä 2010-luvun autoihin?

Äänestä

Twingo on kylläkin jonkinmoinen klassikko jo, ja korjauskelpoisten hinnat ovat nousussa. BMW-planeetalla tämä voi toki olla vaikea ymmärtää.

Äänestä

Nuo kannattaa tarkastaa/hitsata ennen katsastusta niin luvallista. Ennen oli helppo kun meni vaan toiselle konttorille uuteen katsastukseen ja korjauskehotuksetkin tuli kuntoon hakemalla uusi rek.ote. nyt kaikki jää Trafin järjestelmään

Äänestä
  • Älä levitä väärää tietoa. Sillä ei (tietenkään) ole merkitystä onko hitsaus tehty ennen vai jälkeen katsastusta. Tuo edellisen kohta neljä vuotta sitten kirjoittamani kommentin jälkeen olen helposti toistakymmentä autoa hylännyt, joissa akselipalkkia oli ruostevauriokorjattu ennen katsastusta. Tosin katson että tuo koskee nimenomaan ruostevauriokorjausta. Korealaisten autojen akselipalkkien kierrevikakorjaukset aukileikkaamalla ja hitsaamalla olen hyväksynyt. Jotkut kollegat tosin eivät ole...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älä levitä väärää tietoa. Sillä ei (tietenkään) ole merkitystä onko hitsaus tehty ennen vai jälkeen katsastusta. Tuo edellisen kohta neljä vuotta sitten kirjoittamani kommentin jälkeen olen helposti toistakymmentä autoa hylännyt, joissa akselipalkkia oli ruostevauriokorjattu ennen katsastusta. Tosin katson että tuo koskee nimenomaan ruostevauriokorjausta. Korealaisten autojen akselipalkkien kierrevikakorjaukset aukileikkaamalla ja hitsaamalla olen hyväksynyt. Jotkut kollegat tosin eivät ole...

    Mites sit jos uutta/ehjää apurunkoa ei ole enää saatavilla? Paaliin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mites sit jos uutta/ehjää apurunkoa ei ole enää saatavilla? Paaliin?

    Mikäli ajoneuvoa ei voida voimassa olevien määräysten mukaisesti korjata, on se tullut elinkaarensa päähän. Elinkaarimalli. Oli sitten kyseessä Skoda Favorit tai joku muu.

    Äänestä

Vai oli sormenmentävä pehmeä kohta. SE ON REIKÄ.

Äänestä

Muistakaahan sitten että 1998 vanhempien autojen akselipalkkien hitsausmahdollisuus ei ole tarkoitettu käyttöautoihin. Eli tuota vanhempiin voi kyllä joissain tapauksissa antaa luvan hitsata, mutta sitten auto tulee muutoskatsastaa. Kuulosti aluksi ihan pöhköltä, mutta kyllä asia todellakin noin on kun sitä selvitteli oikeita kanavia pitkin.

Äänestä
  • Tähän jäi näköjään melkein 3 vuotta sitten tarkentamatta, että luvan hitsaamiseen voi antaa mikäli varaosaa ei ole saatavissa. Asiasta tulee antaa luotettava kirjallinen selvitys muutoskatsastusasiakirjojen liitteeksi.

    Äänestä

Typerää koko autoilu. Ajetaan vaan moottoripyörillä

Äänestä

Vuosimalli 88 ja sitä uudempia missä on ruuviliitokset ei saa hitsata.
Vanhempia malleja saa hitsata.

Äänestä
  • Ei mene noin. Vanhempia kuin 1998 saa hitsata. Mutta se edellyttää muutoskatsastukseen ja hitsausselvityksen. Eli akselipalkki pitää irroittaa, tarkastaa ja korjata tarkoitukseen sopivalla materiaalilla ja hitsauslisäaineilla. Hitsari kirjoittaa sitten asiasta selvityksen. Ei kannata kuin niissä tapauksissa, joissa uutta tai ehjää ei ole saatavissa.

    Äänestä

Vm 98, ja vanhempien autojen apurunkojen hitsaus on sallittu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten on? kirjoitti:

Tuli hylky katsastuksessa kun etuakselipalkissa oli pieni (sormenmentävä pehmeä kohta). Samaa palkkia on keskeltä hitsattu jo vuosi sitten kun oli sama juttu, nyt max. samankokoinen laho kohta oli reunassa. Katsuri sanoi että on Trafin ohjeistus että ei saisi hitsaamalla korjata. Mites on, kun ei tuollaisia vanhoja -87 vm auton palkkeja mistään purkaamoltakaan löydy lähiseudulta kun kysyin? Jos hitsaa vaan ja massaa päälle niin eikös ole sama asia lopputuloksen kannalta? Ihan turhauttavaa kun vika ei oikeasti ole vaarallinen, kovaa metallia kun on muuten koko palkki ja aiemminkin hitsihomma ok.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu