http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011040113461576_uu.shtml
Antoinette Batumubwira ei kelvannut töihin Suomessa, mutta pääsi Burundissa ulkoministeriksi.
Antoinette Batumubwira, 54, sanoo kunnioittavansa suuresti jokaista työtöntä, joka käy läpi Suomen työllistämisbyrokratian pakollisine kursseineen.
- Tiesin ettei työnhakukurssi auttaisi minua saavuttamaan mitään, mutta minun oli oltava päivittäin paikalla, koska muuten en olisi saanut mistään rahaa. Jokainen saman kokenut ansaitsee kunnioituksen.
Upeaa, Antoinette, upeaa !!!
Antoinette Batumubwira ei kelvannut töihin Suomessa, mutta pääsi Burundissa ulkoministeriksi.
Antoinette Batumubwira, 54, sanoo kunnioittavansa suuresti jokaista työtöntä, joka käy läpi Suomen työllistämisbyrokratian pakollisine kursseineen.
- Tiesin ettei työnhakukurssi auttaisi minua saavuttamaan mitään, mutta minun oli oltava päivittäin paikalla, koska muuten en olisi saanut mistään rahaa. Jokainen saman kokenut ansaitsee kunnioituksen.
Upeaa, Antoinette, upeaa !!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joo siellä riittää kun osaa lukea ja kirjoittaa,täällä ei.
Suomessa riittää kyllä lain mukainen tutkintopätevyys harjoittaa rahan ansaitsemista. Ilman pätevyyttä et saa harjoittaa edes yritystoimintaa. Työturvallisuuskortti pitää olla suoritettuna, että ylipäätänsä saa tehdä mitään työtä. Suomessa on myoskin paljon valetyöntekijöitä ja ns. pimeän työntekijöitä, jotka tekevät työtä laittomasti mm. hoitajia, lääkäreitä, rakennusmiehiä...
Suomessa on myöskin jokaiselle työntekijälle määritelty omanlaisensa työtehtävä jota ainoastaan työhön pätevöitynyt voi harjoittaa vaikka kolmas osapuoli tekee saman työn joka tapauksessa.
Suomessa kaupankäynti perustuu paljolti lain velvoittamaan pakko-ostamiseen. Suomessa korvaus pitää maksaa myöskin kahdesti samalle henkilöllekahdesta eri työtehtävästä mm. rakennusmestarille - työnmaanvalvonnasta ja pääsuunnitelijan pestistä.
Eron huomaa pakolaisissa ja elintasopakolaisissa. Vaikka ei saanutkaan Suomessa tulevaisuutta niin ainakin kokemusta. Ei jäänyt muiden elätettäväksi vaan koko perhe muutti takaisin kotiin olojen rauhoituttua. Ja on nyt hyödyksi omalle maalleen. Jostain syystä toisesta Afrikan maasta tulleet "pakolaiset" eivät edes suunnittele paluuta, paitsi lomamatkoja omaan maahansa, koska täällä kaikki on ilmaista ja helppoa!
Sinäpä sen sanoit " elämä on länsivaltioissa ilmaista ja helppoa"
Suomessa ei ole elinkeinoelämää ja markkintaloudesta sosialistit vievät tuhkatkin pesästä. Suomessa valta on julkisyhteisöllä ja julkisyhteisöllä on ainoastaan ansiotuloja kuluttaa. Muu kansa elää määrärahojen varassa mm. yritystuet, julkisyhteisön ostamilla palveluilla, työtömyysturvalla, opitotuella ja osa eläkkeillä.
Maahanmuutajilla ei ole mitään mahdollisuuksia olla henkilökunnan puolella, ainoastaan asiakkaina toisin saanoen työvoimana suomalaisille palvelijoille. Suomen työvoimasta 80% on palvelualalla ja palveluala tarvitsee ainoastaan asiakkaita.
Turha tulla Suomeen, koska Suomessa ostetaan kaikki sieltä mistä maahanmuuttajat tulevat Suomeen. Suomessa tuotetaan ainostaan rahaa ja nimenomaan palvelutuotannolla. Suomessa ei ole mitään omaa vaan kaikki on hankittu rahan vaihtoarvolla toisin sanoen velaksi. Suomessa ei makseta velkaa pois. Suomessa maksetaan ainoastaan korkoja ja velka siirtyy yhä kauemmaksi
Suomi olisi jo romahtanut ilman maahanmuuttajia. Kuntatalous ja palvelut lepää määrärahojen varassa ja nimenomaan sosiaaliturvan varassa. Ruotsilla menee taloudellisesti lujaa korkean maahanmuuttamisen ansiosta. Kuntapalvelut pelaa kun kuntaorganisaatiossa on työtä tarjolla.
ja ne rahat sinne taikaseinään tulevat mistä?
Suurta plussaa!