Suurin maahanmuuttajaryhmä ovat suomalaiset.
Tilastokeskuksen mukaan vuosina 2000–2009 Suomeen muutti
218000 ihmistä. Heistä joka kolmas oli suomalainen.
Toissavuonna Suomessa asui 156000 ulkomaiden kansalaista,
mutta ulkomailla syntyneitä oli 233000.
Kun vertaa Suomessa asuvien työllistymistä kansalaisuuden perusteella, vuoden 2008 lopussa kenialaisten työllisyysaste oli korkein: 72,9 prosenttia. Toisella sijalla olivat suomalaiset ja kolmannella virolaiset.
lähde talouselämä
Tilastokeskuksen mukaan vuosina 2000–2009 Suomeen muutti
218000 ihmistä. Heistä joka kolmas oli suomalainen.
Toissavuonna Suomessa asui 156000 ulkomaiden kansalaista,
mutta ulkomailla syntyneitä oli 233000.
Kun vertaa Suomessa asuvien työllistymistä kansalaisuuden perusteella, vuoden 2008 lopussa kenialaisten työllisyysaste oli korkein: 72,9 prosenttia. Toisella sijalla olivat suomalaiset ja kolmannella virolaiset.
lähde talouselämä
Vastaukset 16
Vanhimmat
se on hyvä välillä pohtia että ketä ja kuinka paljon niitä maahanmuuttajia
on, ja että onko se sitten hyvä vai huono asia että niitä tulee?
Onko tilastoitu työperäisiä maahanmuuttajia?
Entä turvapaikan hakijoita?
mutta Persuhan eivät tunnetusti ole ottaneet selvää paljoa muistakaan
asioiden taustoista.
Siksi ne vetoavat yksinkertaiseen kansaosaan :)
Kokoomus jossa ministerien sukulaiset puuhailevat maahan pakolaiskeskuksia että voivat kupata verovaroja omiin taskuihin. http://www.youtube.com/watch?v=pnq3uoJ1CmE
ja höpsistä pöö lehmät lentävää
laittanut sitä faktaa? Laita kuule ihan virallinen linkki eikä mitään että "lähde ganjaa polttava vihreä".
mene lukemaan taloussanomia
tai tilastokeskuksen infoa
Pitäisi jo tässä vaiheessa ymmärtää, että Suomen kannalta epätoivotuimpia ovat vilpillisin keinoin tänne tulevat pakolaiset ja turvapaikanhakijat.
Heidän joukossaan tulee jo alkukohtaisesti potentiaalisia rikollisia, joitten takia joudutaan tahtomattamme hankaluuksiin.
Kunnollisiin maahanmuuttajiin ja varsinkaan paluumuuttajiin ei liity mitään negatiivista varsinkaan, jos heille on tiedossa työpaikka.
Viimeaikoia kaikki vain on tahtonut mennä saman mamu -nimikkeen alle,mistä pitäisi päästä eroon, että voitaisiin kartoittaa todelliset asiaan liittyvät hankaluudet ja tarpeettomat haitat Suomelle.
Siis "Suomen kannalta epätoivotuimpia ovat vilpillisin keinoin tänne tulevat pakolaiset".
Niin kuin siis esimerkiksi karjalaiset sotien jälkeen.
Eikö tämä haukkuminen ja alaspainaminen ikinä lopu!
Karjalaiset ei, kuule äijä, siirtyneet vilpillisin keinoin maassaan toiseen paikkaan.
Eikö tämä tällainen asioiden vääristäminen voisi loppua sinultakin.
Et ehkä tiedä, mutta Suomi oli sodassa Neuvostoliiton kanssa pariinkin otteeseen 1939 - 1945. Suomi tietenkin hävisi molemmilla kerroilla ja menetti osan maa-alueestaan Neuvostoliitolle. Tuolta Neuvostoliitolle luovutetulta alueelta, rajan takaa siis, tuli Suomeen paljon karjalaisia.
Jos lukisit muutakin kuin sarjakuvalehtiä, tietäisit että Suomen pakolaisista suurin osa on Karjalasta lähtöisin. Sen vuoksi pakolaisten haukkuminen osuu varmimmin juuri karjalaisiin.
Tähänhän karjalaiset ovat saaneet tottua jo kohta 70 vuotta. Väärä uskonto, väärä tukanväri, väärät ruuat, väärät tavat, vääränlainen murre.... Persut ovat siirtäneet osan vihastaan amerikkalaisten haukkumiseen, mutta kyllä se viha eniten taitaa kohdistua juuri siihen suurimpaan pakolaisjoukkoon, karjalaisiin.
Sinä saatanan HURRI se jaksat vaan älistä muka karjalaisista , kohta tietty viljelijät ovat jälleen mätähampaissasi , mutta vartoos kun maksasi poksahtaa niin miten suu sitten pannaan ?
Teillä persuila ei päähän mahdu kuin ajatukset siitä että muille ihmisille kävisi jotenkin huonosti. Miksi saat siitä tyydytystä? Oletko koskaan edes miettinyt?
yletön punkunlipitäminen ja ruohopössyttely käyvät kenentahansa terveyden päälle , miksei sitten jonkun Hurrinkin ?
ei tullut enää montaakaan karjalaista.
He tulivat siinä vaiheessa, kun Karjalaa ei oltu vielä virallisesti luovutettu NL:lle.
Karjalaiset evakot ovat olleet koko ajan Suomen kansalaisia.
Eli taas tussuf puhui potaskaa.
R. sanasta se on kielletty sikis pitää käyttää yleissanaa.
Olisi ketjun aloittaja voinut myöskin laittaa tilastoonsa sen toisen ääripään, eli vähiten työllistyneet. Se on tässä:
Työttömyysprosentit puhutun kielen mukaan jaoteltuna:
kurdi 62,1
arabia 64,0
somali 75,0
http://hommaforum.org/index.php?PHPSESSID=udchtep059rqdmgts9oc3m44c4&topic=45241.msg611541#msg611541