Missä Espoon

Espoon keskustaksi kutsuttu säälittävä alue on kaukana miellekuvasta keskusta. Mitä paikkaa espoolaiset pitävät ns.keskustanaan? Tarkoitan esimerkiksi että missä käytte viihteellä ravintoloissa,leffoissa,syömässä jne. Missä suurinosa espoolaisista työskentelee? Entä shoppailut jne?
101491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

se on keski espoossa asponnkeskusta on vauraan suvelan vieressä aespoon keskustassa on 5 tähden
kansainvälisen tason yökerho ravitola Kruunu.

Äänestä

Espoossa ei ole yhtä selkeää keskustaa ja työpaikkakeskittymää, kuten Helsingissä. Espoossa palvelut ja työpaikat ovat hajallaan. Espoo on hyvin erilainen siinä mielessä kaupunkirakenteeltaan kuin Helsinki.

On naurettavaa verrata Espoon hallinnollista betonibunkkerikeskusta Helsingin ydinkeskustaan. Jos Espoosta joku pääpaikka pitää keksiä, niin kyllä se on Tapiola.

Yksi mukava paikka käydä leffassa, syömässä, juomassa ja shoppailemassa on iso omena.

Äänestä

Miksi kaikki rumba pitäisi keskittää yhteen paikkaan, kuten Helsingissä? Elokuvia voi katsella vaikka Bio Granissa, (vaikka se Espoossa olekaan) Kino Tuomarilassa tai Ompussa. Ravintoloilla ei ole väliä, Suomessa niitä on vain muutama, jossa voi syödä tai ryypätä ilman savusukellusvarusteita. Shoppailu?? Minä menen ostoksille silloin kun jotain puuttuu ja yleensä tiedän mistä sitä lähden etsimään. Asun ja työskentelen Espoossa, työmatkaa tulee 5km sivu.

Äänestä

...niin vakavasti ottaa! Espoon keskus vain nimi mutta ei sen tarvitse sitä kirjaimellisesti tarkoittaa joskin sitten kirjaimellisesti mitään muutakaan ole espoon keskustaksi? Tapiolaan kovin kummonen ole, huomattavasti siistimpi toki mutta liikkeet kaikkoaa sieltä! Taitaa ollaMatinkylä josta tulee nousemaan melkonen kylä :) Taloa rakennetaan jatkuvasti ja lisää alueita suunnitellaan sinne.

Äänestä

elokuvateattereita, saati paikkoja missä voisi käydä "viihteellä". Itäkeskuksessakin on parempi palvelutaso kuin Espoon ns. kaupungissa (oikeasti nukkumalähiössä).

Espoo on epäonnistunut yhteiskuntakokeilu amerikkalaistyyppisestä suburbiasta, joka tulisi pikimmiten lakkauttaa epäviihtyisyytensä ja kalliin infrastruktuurinsa takia.

Äänestä
  • sanoo henkilö joka ei ole koskaan käynyt Espoossa;)

    Äänestä

  • ...espoota sen kummemmin mutta on täällä useampikin elokuva teatteri! Isossa omenassa, tapiolassa ja tuomarilassa ainakin.

    Mitä tulee itäkeskukseen niin muutahan siellä ei sitten olekkaan kuin se itäkeskus :)

    Äänestä

  • Espoolainen kirjoitti:

    ...espoota sen kummemmin mutta on täällä useampikin elokuva teatteri! Isossa omenassa, tapiolassa ja tuomarilassa ainakin.

    Mitä tulee itäkeskukseen niin muutahan siellä ei sitten olekkaan kuin se itäkeskus :)

    Espoon keskustahan on niinkuin luonnostaan Isossa Omenassa !!!!!!!

    Äänestä

matinkylä tai tapiola.. Matinkylässä on iso omena ja tapiolassa muuten vaan kaikkea..

Äänestä
  • Entäs leppävaara? Siellähän on Sello ja toisella puolella rataa pienempiä liikkeitä, kahviloita ja niitä räkälöitäkin. Mielestäni Leppävaara on espoon solmukohta, josta on kasvamassa ihan oikea kaupunki. Matinkylässä asuvana en kyllä kutsuisi isoaomenaa ihan perinteiseksi kaupunkikeskustaksi. Liikkeet ovat tylsiä ja kauppakeskuksen ulkopuolella ei ole kovin viihtyisää kaupunkityylistä miljöötä.

    Ja olen muuten espoolaisena samaa mieltä aiemman kirjoittajan kanssa, jonka mielestä hajautettu kaupunkirakenne on epäonnistunut kokeilu kaikessa ankeudessaan... jotain tarttis tehdä! Enemmän pikkukauppoja ja kahviloita, puistoja ja kävelyteitä! ja jotain kulttuuria esim. teatteri, taidemuseo yms. tekevät kaupungin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ns.keskusta? kirjoitti:

Espoon keskustaksi kutsuttu säälittävä alue on kaukana miellekuvasta keskusta. Mitä paikkaa espoolaiset pitävät ns.keskustanaan? Tarkoitan esimerkiksi että missä käytte viihteellä ravintoloissa,leffoissa,syömässä jne. Missä suurinosa espoolaisista työskentelee? Entä shoppailut jne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu