Tänään 1.4.2011 näin aprillipäivänä kello 20.00 kokoontuu Helsingin juutalainen seurakunta muistamaan Juutalaisen Kuninkaan Yeshuan ristiinnaulitsemista ja ylösnousemista todistajiensa mukaan haudasta ja Isän oikealla puolella olemistaan ja sieltä Pelastajanaan tulemista lukittujen ovien takana.
Kaikki uudestisyntymättömät juutalaiset ovat tervetulleita. Kokouksen pääpuhujaksi odotetaan Mestaria, jonka tiedetään ilmestyneen myös alkuseurakuntansa opetuslapsille vaikka olivat lukittujen ovien takana. Lisäksi suurin toive on kaikilla saada asettaa sormensa naulojen reikiin ja keihään jättämään reikään, josta vuosi sekä vettä että verta, todistuksena kaikille Pyhän Hengen lisäksi. Kokoontumiselle onkin annettu nimeksi Tuomas-Sapatti-Ilta-Jumalanpalvelus epäuskon tähden, mutta loppu hyvin ja kaikki hyvin.
Rukoillaan kaikki tämän kokouksen puolesta, että juutalaiset voisivat vihdoinkin päästä Isän Jumalan syliin Herran Yeshuan haavoitetujen haavojen kautta, sillä se on totuudellisesti armollisen Jumalan rakas tahto ilman epäilystä.
Toivon, että tämä ei loukkaan kenenkään uskonnollisia tunteita vaan voi herättää sitä totuudellista kaipausta todelliseen anteeksiantamukseen ja vapauteen kaikesta synnistä, niin että niitä ei enää muisteta.
Muistutan vielä varmuuden vuoksi, että tämä on arprillipila, vaikka siinä onkin vankka sinapinsiemenen vertauksen kaltainen uskon ja toivon ja rakkauden väkevyys.
Kaikki uudestisyntymättömät juutalaiset ovat tervetulleita. Kokouksen pääpuhujaksi odotetaan Mestaria, jonka tiedetään ilmestyneen myös alkuseurakuntansa opetuslapsille vaikka olivat lukittujen ovien takana. Lisäksi suurin toive on kaikilla saada asettaa sormensa naulojen reikiin ja keihään jättämään reikään, josta vuosi sekä vettä että verta, todistuksena kaikille Pyhän Hengen lisäksi. Kokoontumiselle onkin annettu nimeksi Tuomas-Sapatti-Ilta-Jumalanpalvelus epäuskon tähden, mutta loppu hyvin ja kaikki hyvin.
Rukoillaan kaikki tämän kokouksen puolesta, että juutalaiset voisivat vihdoinkin päästä Isän Jumalan syliin Herran Yeshuan haavoitetujen haavojen kautta, sillä se on totuudellisesti armollisen Jumalan rakas tahto ilman epäilystä.
Toivon, että tämä ei loukkaan kenenkään uskonnollisia tunteita vaan voi herättää sitä totuudellista kaipausta todelliseen anteeksiantamukseen ja vapauteen kaikesta synnistä, niin että niitä ei enää muisteta.
Muistutan vielä varmuuden vuoksi, että tämä on arprillipila, vaikka siinä onkin vankka sinapinsiemenen vertauksen kaltainen uskon ja toivon ja rakkauden väkevyys.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kehoittaisin menemään hoitoon.
Shabat Shalom!
Jos tapahtuisi tuollainen kohtaaminen Israelin Pyhän Herran kanssa, niin olisitko iloinen vai surullinen, sillä Herra elää ja tahtoo kaikkien Suomen juutalaisten tulevan hänet tuntemaan Lunastajana, ja on myös parasta kaikille ihmisille ilman erostusta. Jos tulemme hänet tuntemaan vasta ruumiimme kuoleman jälkeen, olemme todella surkuteltavassa tilassa. Tietysti vaellamme uskossa emmekä näkemisessä, vaikka helposti Herra voisi siellä totuudellisestikin kohdata vaikka koko seurakunnan jos Isä niin päättäisi ja vaikuttaisi, toki en ymmärrä tai tiedä noista asioista juurikaan muutoin kuin Raamatun pyhien kirjoituksien perusteella jotakin voi päätellä.
Eiköhän ne perustais oman seurakunnan siinä tapauksessa, koska vanha panis hanttiin.
voisi helposti lähettää kertomaan evankeliumin, samoin vaikka miljoonia. Kuitenkin on jättänyt hyvän sanoman eteenpäin viemisen ihmisille, evankelistoille ja apostoleille ja pyhälle pappiskansalle eli uudestisyntyneille seuraajilleen, niinkuin voimme Paavalinkin vaivannäöstä lukea Herran Hengen johdattamana ja voimistamana ja välitti hyvää hedelmää Herran armossa.
kirkkautta pakenee maa ja taivas.
mielenkiintoista olisi tutustua.
niinkuin ortodoksinen Jumalanpalvelus, ilman kuvia tietenkin. Olisikohan ilmapiiri pyhä vai sekulaari ja kokisiko surua vai normaalia vai iloa?
olisin tahtonut olla, kun Herra Yeshua lausui nämä sanat:
"Herran Henki on minun päälläni, sillä hän on voidellut minut julistamaan evankeliumia köyhille; hän on lähettänyt minut saarnaamaan vangituille vapautusta ja sokeille näkönsä saamista, päästämään sorretut vapauteen, saarnaamaan Herran otollista vuotta".
tai
"Herran Henki on minun päälläni, sillä hän on voidellut minut julistamaan ilosanomaa nöyrille, lähettänyt minut sitomaan särjettyjä sydämiä, julistamaan vangituille vapautusta ja kahlituille kirvoitusta, julistamaan Herran otollista vuotta"
toimikoon tänäänkin yhtä väkevästi kuin noin kaksi vuosituhatta sitten, ja antoikin lupauksen, että jopa suurempia tapahtuu kun lähettää Pyhän Hengen palvelijoilleen, ja sanansa ovat armolliset ja totuudelliset, vaikka pimeys onkin suurta täällä kuoleman maassa ja vähän Herran armotekoja tapahtuu. Johtuneeko anomisen puutteesta, niinkuin on kirjoitettu, vai eikö ole ketään tai vain vähän, jotka tahtovat Jumalan kunnian esilletulemista ja suurta iloa taivaaseen ja maan päälle, niin että monet vapautuisivat synnin orjuudesta ja paranisivat sairauksistaan ja saisivat hengellistä hyvää armolahjoina ja hedelmänä. Rukoillaan ja anotaan kaikkien pyhien puolesta, sillä Herra ei ole muuttunut vaan elämme vain sydämet kiinni näissä maailmallisissa, joten niin vähän on rakkautta Herraa Yeshuaa kohtaan. Perkele on onnistunut tehtävässään vaikka Yeshua on voittanut ja tahtoisi valtakuntansa ja sanansa menestymistä ilman pienintä epäilystä, mutta niinkuin voimme lukea ennen paluutaan on pilkkopimeyttä ja luopumusta ja laittomuutta, vieläpä huipentuen. Kuitenkin on myös kirjoitettu ´pyhä pyhittyköön´ joten koska emme ole yksin ilman Herraamme ja Henkeään niin varmuudella myös suo hyvyyttään ja voimaansa niille, jotka tahtovat vanhurskautua ja pyhittyä rakastaen Maailman Vapahtajaa ja Lunastajaa, Nasaretilaista Yeshuaa, amen.
HalleluYeshua!
ulkopaikkakuntalaisena tai ainakin Herran armovalinnan kohteena tai jopa Uuden Testamentin pyhät kirjoitukset lukeneena, mikä olisi tietenkin siinä vaiheessa ollut mahdotonta, koska niitä ei vielä ollut kirjoitettu. Mutta jos Isä olisi antanut taivaallisen valon ja Herran Hengen antaa todistuksen Israelin Pyhästä Herrasta, niin ei olisi tarvinnut loukkaantua puuseppään ja Joosefin ja Miriamin poikaan, sillä ei kukaan ole profeetta omalla maallaan, vaikka kirjoitukset osoittivatkin Kuninkaan tulevan Daavidin sukupuusta ja sopi myös Nasaretilaiseen Yeshuaan, sillä kirjoitukset täyttyivät myös loukkaantumisesta. Onneksi ei kukaan voi olla niin pitkä loukkaantunut, ettei voisi isiltä perittynä jatkaa samaa montaa vuosituhatta. Valitettavasti syytetään Herraa vääristä rikoksista, jotka Paha on tehnyt nimessään ja ristinmerkissään. Voi eksytettyjä viharikoksissaan ja vanhurskauden palvelijoina esiintymisissään Isän Jumalan rakkaita juutalaisia kohtaan, vaikka sallikin maasta karkottaa ja miekan heitä ajaa takaa, mutta armonsa ja nimensä tähden Yeshua on heidät takaisin tuonut, sillä säälii lampaitaan ilman paimenta ja voi ne, jotka heitä vainoaa vastoin Isän Jumalan tahtoa ja laupeutta, joka on ihaninta myös ihmisissä, amen.
kansalleen siunaukset ja kiroukset, joko tottelevaisuudessa tai epäuskossa, kuitenkaan ei hylkää eikä jätä vaan osoittaa uskollisuutta ja totuudellisuutta, sillä Herra ja Jumala ei ole niinkuin ihminen, vaikka onkin Ihmisen Poika ja Immanuel.
Eivätkö esikristityt olleet syyrialaisia, koska Paavali oli menossa Syyriaan, ja kukistettiin Damaskoksen tiellä.
Herran Yeshuan viesti, sillä helluntaina Hengen vuodatus Joelin profetian täyttymyksenä tapahtui ja monet saivat sielunsa pelastuksen toivon tielle Israelin Pyhässä Herrassa tulla elämään, kiitos Isälle lupauksen täyttymisestä.
Raamatussa puhutaan myös tulevasta vanhurskauden ja Hengen vuodatuksesta ja kun Israel sen armosta saa siunauksen, niin se leviää yli maan piirin ja kaikille Jumalan lapsille se on kuin elämä kuolleista, ensimmäisessä ylösnousemuksessa viimeistään myös ruumiillisesti, kun Jumalan kaupunki laskeutuu alas maahan ja laaja on kaupungin porttien piiri.