kun Kokoomus on hallituksessa se oli Stubbin ensimmäinen vaalilupaus. Ei tartte ihmetellä minne hävisivät Kokoomuksen velat tai kuka ne maksoi eikä edes sitä miksi Katainen juoksi puoluekokouksen yli asiassa.
Pakkoruotsi pysyy
niin pitkään
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
vakka hallituksessa olisi kuka, mitä ihmettä te finnjävelit itsestänne luulette?
Hurrit ne vasta luuleekin.....
Hienoa!
Ja pakkomatematiikka, pakkofysiikka, pakkokemia, pakkosuomi, pakkohistoria jne....
Mitä ihmeen haittaa ihmiselle on siitä, että osaa ruotsia???
Ei mitään.
Päättötodistuksessa oli ruotsissa 10 ja kirjoitin pitkän ruotsin ja san siitä ällän.
Ei ainuttakaan ongelmaa.
Nyt asun pienessä ruotsinkielisessä kaupungissa : D
Yksinkertaista. Se on ajanhukkaa. Elämässä ei tule tehdä asioita, jotka ovat turhia, vaan siitä pitää pyrkiä ottamaan kaikki ilo irti. Kärjistetysti sanottuna ihmisen pakottaminen opiskelemaan ruotsia on elämän varastamista, jos sitä opiskeleva ei aineesta nauti.
kasasta ei asu pienessä ruotsinkielisessä kaupungissa eikä se pakkoruotsin poistaminen estä sen vapaaehtoista opiskelua. Taidat olla hieman tyhmä.
Nutta kun pohjoiskarjalan prismassa ja tokmannilla kuhisee VENÄLÄISIÄ ja ovat maitakin paljon ostaneet . Niin uskon venäjän kielen tähelliseksi ,että palvelu pelaisi. Niiden ansiosta pärjäämme täällä raja pinnassa . Rikkaimmat venäläiset ne tulee tänne ostoksille ,kärryt ruokaa täyteen,kiitos kuuluu heille.
Ei kai ole tarkoitus ,vaikka ruotsinopetus tehtäisiinkin vapaehtoiseksi , pakkopiskella mitään sloboa ?
Monet, kuten itskin, kokevat että venäjä on yhtälainen sorto-riistäjän kieli kuin ruotsikin eikä halua sitä oppia , mutta ne jotka katsovat tarvitsevansa sitä saavat tuota kernaasti opiskella ja käyttääkin !
Englantia , Saksaa , Espanjaa , Ranskaa tarvitaan tähdellisemmin kuin jotain Venäjää , semminkin kuin nuoret venäläiset opiskelee ja osaa Englantia erinomaisesti ja jonka he katsovat olevan kieli jolla pärjäävät kaikkialla maailmassa !