Haluan kuulla ihmisten mielipiteitä tulevaisuuden sähköntuotantokeinoista, elikkä mistä sähkö tulee noin 30- 50 vuoden päästä. Jätä mielipiteesi tänne ja muista perustella!
tulevaisuuden sähköntuotanto
perunakehveli
8150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
20 % Uusiutuvista Energialähteistä
80 % ABWR eli kiehutusvesireaktoreista
Lisäksi varavoimalaitoksina vesiturbiineita ja polttoturbiineita, polttoaineena kevyt polttoöljy ja lentopetroli.
Kun 15 GW tuotetaan yhdessä pisteessä, ei 30 GW lämpökuormituksella ole merkitystä - vesihöyry on kasvihuonekaasuista harmittomin. Suomi voi keskittyä energian myyntiin ja teollisuuden työntekijät voivat viettää pelkkää vapaa-aikaa.
sähköntuotantoa 50 vuotta sitten ja mitä silloin tiedettiin nykyisistä sähköntuotantomuodoista niin visiona on täysin tuntemattomia malleja.Tekniikka kehittyy ja uutta tulee,joten emme todellakaan tiedä tilannetta 2060.Todellisuudessa uusia muotoja voidaan keksiä ja kehittää jo 20 vuodenkin päästä.Lämmityksenkin suhteen voi tulla helpotusta kun Vihreät lupaa lämpimämpiä kelejä tänne,niin lämmitysenergiakulut pienenevät ja energiantarve pienenee.
Silloin ainakin Saksassa ollaan riippumattomia tuontienergista, ydinvoimalaitokset on purettu ja sähkö maksaa vain puolet nykyisestä.
Näin saksalaisten visio tulevaisuudestaan.
Epäilijöille sanotakoon, että visio on pohjustettu arvovaltaisten yliopistojen ja alan huippuosaajien taholta.
puoleen nykyisestä! Hinta tulee tuplaantumaan yleensäkin ja varsinkin Saksassa kun jäävät kaasun varaan.
jokaisessa maassa,koska kysyntää tulee olemaan enemmän kuin tuotantoa.
Pitää vain ottaa käyttöön Nikola Teslan jo yli 100 v vanhaa keksintöä
johdottoman sähkönsiiron skalaaritekniikalla.
Tämä tekniika on 2000 luvulla tutkittu perusteellisesti Saksassa ja eräs proffa
nimeltään Konstanti Meyl on todistanut tätä rakentamalla pieniä
esityslaitteitä.
Näillä laitteella voidaan todeta että tekiikka ja teoria toimii.
Ja lisäksi todettaan että aurinko on hyvin sähköinen ilmiö
koska tämä tekniikka tuottaa 10 kertaa enemmän kuin mitä on lähetetty.
Kaikki ydinvoimalat romouttavaksi ja äkkiä.
Mutta tätä tuskin sallita...
www.meyl.eu/go/index.php?dir=10_Home&page=1&sublevel=0
ks.
www.meyl.eu/go/index.php?dir=10_Home&page=1&sublevel=0
Vähän kuin magneetinpyörittelijöiden viritelmät: Aina hyväuskoisia huijataan mukamas ilmaisella energialla. Ja romukoppa on lopullinen sijoituspaikka aina ollut ja aina tulee aolemaan.
Lopullinen ratkaisu on fuusio reaktori, mutta taitaa mennä 50-100 vuotta ennenkuin se tulee, mutta eihän tässä mikään kiire ole, maapallo pysyy pystyssä miljoonia vuosia.