Nyt oli kyllä tyly jakso kotikadussa. Lääkäriksi lukenut fiksu Mirja Mäkimaa menee
pissalle porttikäytävään ja vaimonsa hiljattain menettänyt Kosti raiskaa nuoren
häiriintyneen tytön.( Toivottavasti olen ymmärtänyt tämän jakson väärin) !!!
Miksi
8
2156
Vastaukset
- quququ
Joo aika järkyttävä kyl toi Kostin teko, jos nyt oli raiskauksesta kyse. Vahvasti siltä kyllä vaikuttaa ku Suski oli niin ahdistunu ja omituinen ja Kostikin näytti oikeen järkyttyneeltä ja katuvaiselta.
Sen sijaan toi oli oikeen hyvä et Mirjakin kävi vähän viihteellä, ettei aina tarvi näyttää sitä hienostelupuolta Mäkimaan perheestä. - kuraaaaaaaaaaaaaaaaa
En tajua miksi seurasin Kotikatua aikoinaan ihan säännöllisesti. Nykyisin yritän silloin tällöin katsoa sarjaa mutta tiukkaa tekee. Ehkä se on se niin peri suomalaisuus joka siinä karsastaa. Huumorin puute, hidastempoisuus ja kaikkinainen ahdistava ankeus ja tummanharmaa räntäsää sohjoisessa ja likaisessa Helsingissä. Sarjan ylivoimaisesti ällöttävin hahmo on Pertti mäkimaa. Ahdasmielinen tönkköjäykkä ja korpunkuiva lakimies. Hän on juuri sen sortin ihminen joka kääntää päivän yöksi pelkällä läsnäolollaan. Ihminen joka pilaa iloisen seurueen hauskanpidon saapuessaan paikalle. Mäkimaa uskoo jakaukseen, kuristavaan kravattiin, ainaiseen vakavuuteen, ilottomuuteen, kyynisyyteen, suvaitsemattomuuteen, pingottamiseen ja huoleen. Ainoa hymy miehen kasvoilla on vino ivallinen virne. Sitten on kaksi kireää ja vähästä skitsahtavaa blondia joista toinen on pappi ja toinen lääkäri. Molemmilla siippana kaljupääjuntti. Sitten vielä se pissisosasto josta ei sen enempää.
- loppu pakkopullalle
Eräänä iltana lehteä lukiessani oli Kolmonen päällä, menossa Salatut elämät. Havahduin tunteeseen: tuleeko Kotikatu täältäkin? Aloin pohtimaan, olisiko järkevää liittää sarjat tosiinsa. Juonikuviot ja tapahtumat ovat kummassakin niin samantapaiset.
Kotikadun roolihahmot voisi ujuttaa sellaisenaan Salattujen elämien puolelle. Näin Yle pääsisi eroon katsojille ja ehkä tekijöilleenkin kiviriipaksi muodostuneesta sarjasta, Kotikadusta. - kkkkkkkkkkkkkkkkkura
Parhaista Suomalais-sarjoista vastasi aikoinaan Neil Hardwick.
- quququ
Tää ei sitten oo mikään seksuaalinen kannanotto, mut Kosti Valoa esittävä Rabbe Smedlund on homoseksuaali ja hoitaa kyllä ton "heterontonttinsa" tossa Kotikadussa oikeen hyvin. Ei oo ilmeiltään eleiltään eikä habitukseltaan ns. stereotyyppinen homoseksuaali.
Kosti Valo on jotenkin paljon humaanimpi ja inhimillisempi kuin hänen yhtiökumppaninsa Pertti Mäkimää, joka perustaa yleensä väitteensä aina kylmille tosiasioille ja aika paljon ahdasmielisyyttä kyllä löytyy.
Olis kyl kiva tavata Jukka Puotila ihan omana itsenään.- hah hei
Vai että vielä Kosti on humaanimpi ja inhimillisempi, mies meni raiskaamaan mielenterveydeltään horjuvan nuoren naisen, jolle Kosti voisi ikänsä puolesta olla isä tai melkein jopa isoisä. Kiero hahmo! Ettei vain olisi vaimonkin kuolemassa jotain hämärää.
Ja sama kai se on onko näyttelijä homo vai ei, kun nimenomaan pitää esittää hahmoa, olipa tämä sitten millainen tahansa. Ääninäyttelijän taidosta kertoo myös se, että Muumi ei kuulu äänessä oikeastaan ollenkaan. - quququ
hah hei kirjoitti:
Vai että vielä Kosti on humaanimpi ja inhimillisempi, mies meni raiskaamaan mielenterveydeltään horjuvan nuoren naisen, jolle Kosti voisi ikänsä puolesta olla isä tai melkein jopa isoisä. Kiero hahmo! Ettei vain olisi vaimonkin kuolemassa jotain hämärää.
Ja sama kai se on onko näyttelijä homo vai ei, kun nimenomaan pitää esittää hahmoa, olipa tämä sitten millainen tahansa. Ääninäyttelijän taidosta kertoo myös se, että Muumi ei kuulu äänessä oikeastaan ollenkaan.Joo no tarkotin lähinnä sitä, että jos henkilö(mies) on oikeen sellanen ns. streotyyppinen hetero niin aika vaikeeta olis näytellä silleen uskottavasti umpiheteromiestä. Se paistais aika pahasti läpi. Varsinkin jos siihen stereotypiaan littyy sellaset "naismaiset" eleet, ilmeet ja kenties sellanen lässyttävä puhetyyli.
Niin ja tosta inhimilisyydestä niin kyl Kostin pisteet laski pahasti ton teon jälkeen mitä meni tekemään. - quququ
quququ kirjoitti:
Joo no tarkotin lähinnä sitä, että jos henkilö(mies) on oikeen sellanen ns. streotyyppinen hetero niin aika vaikeeta olis näytellä silleen uskottavasti umpiheteromiestä. Se paistais aika pahasti läpi. Varsinkin jos siihen stereotypiaan littyy sellaset "naismaiset" eleet, ilmeet ja kenties sellanen lässyttävä puhetyyli.
Niin ja tosta inhimilisyydestä niin kyl Kostin pisteet laski pahasti ton teon jälkeen mitä meni tekemään.Niin siis pieni virhe sattui. Jos siis mies on oikeen sellanen stereotyyppinen homo niin vaikee näytellä uskottavasti heteroa. Ei pysty piilottamaan niitä olemuksessa olevia piirteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001710Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571350Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761298Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108850
- 72833