"Oikeusministeri Tuija Brax (Vihr.) on allekirjoittanut avoimen kirjeen, jossa vaaditaan kirkkohallitusta lakkauttamaan tuet naispappeuteen ja homoseksuaaleihin kielteisesti suhtautuvilta kirkollisilta järjestöiltä."
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/4681-brax-haluaa-tuet-pois-eheytyskampanjan-jarjestoilta
Tuija Brax ei kai ole ajatellut että Valtio tukee samaisia järjestöjä vielä suuremmilla summilla kuin kirkko ja hän itse on virassaan yksi suurimpia vastuuhenkilöitä ja päättäjiä.
Älä alistu-kampanjan keskeisistä järjestöistä Suomen Luterilainen Evankeliumiyhdistys (SLEY) saa tänä vuonna Valtion tukea 2.124.669 euroa.
Ja Suomen Raamattuopiston Säätiö (SRO) saa 816.156 Euroa.
Lisäksi muitakin nais-pappeutta vastustavia järjestöjä on Valtion säännöllisen tuen piirissä.
http://vos.uta.fi/rap/vos/v11/vop6os11.html
Brax ja Älä alistu-Kampanja
0
51
Luetuimmat keskustelut
- 1061281
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94908Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31814- 66703
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93642- 32635
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10476