Mutta mitä enemmän lukee suomen voisiko sanoa lähihistoriaa alkaa ymmärtämään, että meitä on kohdeltu käsittämättömän huonosti. Ja ymmärtää että Perussuomalaiset puhuvat aivan totta asioista !
Suomen kehitystä alettiin jarruttelemaan -80 luvulla ja sen on annettu jatkua näihin päiviin asti.
Mietinkin millainen tämä maa olisi jos kehitys olisi saanut jatkua.
No ainakin se on päivänselvää, että suomalaiset voisivat paljon paremmin. Itsemurhatilastot olisivat aivan eriluokkaa mitä ne ovat tänä päivänä.
Ihmisten mielenterveyssairauksia ei olisi niin kauheasti kuin nyt on.
-80 luvulla perustettuja pienyrityksiä ( jotka ajettiin konkurssiin ) olisi valtavasti ja ne olisivat kasvattaneet tuotantoaan vuosi vuodelta mikä tarkoittaa sitä, että työpaikkoja olisi nykyistä valtavasti enemmän.
Maaseutu ei olisi näin autioitunut kuin se on nyt.
Maatalous työllistäisi ihmisiä, koska -90 luvulle tultaessa suomen maatalous ajettiin sellaiseen ahdinkoon erilaisten Eu:sta tulevien direktiivien avulla, että keskisuuretkaan tilat eivät voineet jatkaa enää tuotantoaan. Nythän on vain olemassa suurtiloja joissa on satamäärin ja sikaloissa tuhatmäärin eläimiä ja epäilenpä ettei enää eläimiä kyetä hoitamaan niin hyvin kuin niitä hoidettiin silloin kun tilayksiköt olivat pienempiä.
Terveydenhuolto toimisi eikä ihmisten tarvitsisi kuljettaa kuumeisia lapsia monen kymmenen kilometrin päähän päivystykseen kuten nykyään on.
Vanhuksista huolehdittaisiin, eikä jätettäisi oman onnensa huomaan yksin pärjäämään kotonaan ilman huolehtimista, niin kuin tänä päivänä on.
Tässä vain muutama esimerkki.
Suomen kehitystä alettiin jarruttelemaan -80 luvulla ja sen on annettu jatkua näihin päiviin asti.
Mietinkin millainen tämä maa olisi jos kehitys olisi saanut jatkua.
No ainakin se on päivänselvää, että suomalaiset voisivat paljon paremmin. Itsemurhatilastot olisivat aivan eriluokkaa mitä ne ovat tänä päivänä.
Ihmisten mielenterveyssairauksia ei olisi niin kauheasti kuin nyt on.
-80 luvulla perustettuja pienyrityksiä ( jotka ajettiin konkurssiin ) olisi valtavasti ja ne olisivat kasvattaneet tuotantoaan vuosi vuodelta mikä tarkoittaa sitä, että työpaikkoja olisi nykyistä valtavasti enemmän.
Maaseutu ei olisi näin autioitunut kuin se on nyt.
Maatalous työllistäisi ihmisiä, koska -90 luvulle tultaessa suomen maatalous ajettiin sellaiseen ahdinkoon erilaisten Eu:sta tulevien direktiivien avulla, että keskisuuretkaan tilat eivät voineet jatkaa enää tuotantoaan. Nythän on vain olemassa suurtiloja joissa on satamäärin ja sikaloissa tuhatmäärin eläimiä ja epäilenpä ettei enää eläimiä kyetä hoitamaan niin hyvin kuin niitä hoidettiin silloin kun tilayksiköt olivat pienempiä.
Terveydenhuolto toimisi eikä ihmisten tarvitsisi kuljettaa kuumeisia lapsia monen kymmenen kilometrin päähän päivystykseen kuten nykyään on.
Vanhuksista huolehdittaisiin, eikä jätettäisi oman onnensa huomaan yksin pärjäämään kotonaan ilman huolehtimista, niin kuin tänä päivänä on.
Tässä vain muutama esimerkki.
Vastaukset 23
Vanhimmat
KIITÄ KOKOOMUSTA JA TIETÄMÄTÖNTÄ YHTEISKUNTASUUNNITTELUA
Meni pitkään ennekuin silmät aukesi...piti vielä tämäkin nähdä tämän elämän aikana....toisaalta parempi nyt kuin ei milloinkaan....
Totta joka sana.... muutos on kivulias ja hidas. Byrokratia pitää purkaa ja esim torilla pitää saada myydä kalaa eikä takerruta johonkin lämpötiloihin. Eu määrää kaikkea sontaa ettei enää pysty Suomessa tuottamaan ja elämään. Annan Persuille ääneni ja sitä kautta heillä on mahdollisuus tehdä Suomesta taas hyvä paikka elää sekä ennenkaikkea HYVINVOINTIVALTIO!
Joskus kun niitä Eu:n direktiivejä lukee niin alkaa naurattamaan ja samalla miettii, että eikö siellä tosiaankaan ole "oikeita" asioita mitä pohtia.
Ja kun vertaa suomea johonkin eteläeurooppalaiseen maahan niin eiköhän se hygienia ole täällä meillä paljon heitä paremmalla tolalla ollut jo ties kuinka kauan.
ESIMERKIKSI KANANMUNIA EI SAA TUODA TILOILTA ENÄÄ KAUPPAN VAAN KAIKKI PITÄÄ KIERRÄTTÄÄ PAKKAAMOJEN KAUTTA
YMMÄRRÄN ETÄ TÄLLÄ TORJUTAAN SALMONELLAA,,,
MUTTA EI SITÄ SALMONELLAA OLLUT 60 LUVULLAKAAN KUN MUNAT PESTIIN HUOLELLISESTI
HALLITUSKYSYMYKSEKSI SE ETTÄ NIMIMERKILLÄ kummallista touhua ON OLLUT LIKAISET MUNAT JO 60 LUVULTA SAAKKA. SE ON PERINNÖLLISTÄ
PERUSSUOMALAISET MUNALLA VAALIVOITTOON
Tekemällä tehdään kaikki työt mahdollisimman hankaliksi ja vaikeiksi eu:ssa.
Nämä nykyajan "arvoiltaan avoimet" ja modernisti sekä globaalisti ajattelevat Suomalaiset eivät pysty myöntämään EU:n aiheuttamia ongelmia ja kustannuksia eivätkä esimerkiksi maahanmuuton aiheuttamia ongelmia. EU:hun liittyminen oli Suomen suurin virhe, rahaa on eu-jäsenyyden aikana palanut mutta mitään hyvää ei olla saatu maksuksi!
Tänä vuonna 2011 Suomi maksaa eu-jäsenmaksuina 1,8 mrd euroa ja saamme erillaisina tukina takaisin 1,2 mrd euroa.
Siis 600 milj. euroa menee ns. kankkulan kaivoon, vaikka itselläkin olsi muutama pikku juttu kotisuomessa korjausta vailla.
Kallis "harrastus" tuo eu-puuhastelu, josta tosi jotkut aktiiviharrastajat vuolevat melkoisen viipaleen leikkeleitä leipänsä päälle, kun samaan aikaan 700 000 omanmaan kansalaista hakee nöyränä hurstinpussillisen leipää ja saa sitten palansa päälle pelkää ylähuulta.
On sanonta, että elleivät kaikki rahat mene harrastukseen, niin harrastusta pitää vaihtaa.
Suomalainen kokkare matkusti euroopassa junassa,vastapäätä istui herrasmies.Lontoota puhuen kysyi mitä teet työksesi,olen Sveitsin merenkulkuministeri mies vastasi.Kikkare nauramaan,eihän teillä ole mertakaan ,johon mies vastasi ole kuullut että teilläkin on valtionvarainministeri.
Millainenhan summa siitä tulisi yhteensä, jos laskisi kaikkien näiden Eu:ssa oltujen vuosien ajalta ? Kyllä uskoisin sillä summalla olleen varaa yksi reumasairaala ollut ylläpitää.
Omituista miten kautta maailman esiintyvät ongelmat esim. maahanmuutossa eivät poliitikkojemme fantasioissa kosketa lainkaan Suomea. Kaikki tulee vaan loksahtamaan paikoilleen. Jääpä nähtäväksi miten käy.
Sitä mitä ei näe, sitä ei ole olemassa. Näinhän se menee. Tuskin kukaan suomalainen poliitikko "päästää" maahanmuuttajia asettautumaan naapurustoon missä itse asuu.
Kerrotaan jo, että asuntojen hinnat ovat pohjalukemissa siinä kaupunginosassa mihin on sijoitettu maahanmuuttajia, eikä ostajia meinata saada sittenkään.
Kaikki vaikuttaa kaikkeen mutta jos ei näe eikä halua nähdä tosiasioita, niin voihan sitä tyytyväisenä siellä omassa "rauhallisessa" kotopiirissä nauttia kodin antamasta lämmöstä ja turvasta.
3 6 puhuu asiaa, olemmehan nähneet mihin ongelmiin maahanmuutto on johtanut vaikkapa Ruotsissa, siellä mellastavat mamujen rikollisjengit ja useisiin kaupunkeihin on alkanut syntyä mamujen asuttamia "ghettoja". Miten tällaiset ongelmat voitaisiin muka Suomessa välttää muuten kuin pysäyttämällä perusteeton maahanmuutto. Työperäinen maahanmuutto on ihan okei.
Rikolliset järjestäytyneet ulkomaalaistaustaiset maahanmuuttajat ovat kova rasite yhteiskunnalle. Heitä ei tuomita niin helposti kuin oman maan kansalaisia ettei tuomiota tulkittaisi rasistiseksi ilmaisuksi, heitä kohtaan löytyy lieventäviä asianhaaroja loputtomiin.
Tanskassa alunperin perustettu Black Cobra rikollisjärjestö on jo rantautunut Ruotsiin ja niillä on ollut yhteyksiä myös Suomeen.
Veikkaan, että vuoden tai kahden sisällä tuo turkkilaisista, arabitaustaisista ja jugoslaaveista koostuva yhteiskuntaan sopeutumaton "kamelinkuskiporukka" valtaa myös meidän katumme.
Toisaalta siinäkin on omat puolensa työllisyyden suhteen. Ensihoitoyksiköt, poliisit, hautausurakoitsijat yms. saavat lisää duunia, kun nuo sivistynyttä maailmankatsomusta halveksivat koraaninlukijat tulevat ojentamaan meitä vääräuskoisia.
Aittoniemi kertoi tämän jo kakskytvuotta sitten,vaan vieläkään ei tajuta.
Varsinkin maahanmuutto oli ongelma jo muinaisessaegyptissä,ruokahuoltoaan
turvaamaan tulleet mamut joutuivat töihin.Niinpä Herra johdatti mamunsa pois
antoi autiomaassa mannaa ja viiriäisiä.Olisipa Herra keksinyt olla perussuomalainen
niin olisi antanut mannaa ja viiriäisiä ettei Egyptiin olisi tarvinnut mennä ollenkaan.
Myös puhe maahanmuuttajien haja-asuttamisesta on erikoista. Pakolaiskeskuksia voidaan tietysti sijoitella minne vaan, mutta viimeistään kansalaisuuden saatuaan on tietääkseni vapaa muuttamaan, vai mitä kiemuroita siihen työvoimapulamaahanmuuttofantasiaan kuuluu? Ghettoutuminen on väistämätön ilmiö tulovirran kasvaessa, sitä tapahtuu jo nyt.
Hyvä veto tuo "työvoimafantasiapula". Mitään muuta hyötyä niistä reppanoista ei yhteiskunnallemme ole kuin se, että muutamat tuhannet saavat "ansaitsemansa kuukausipalkan" niitä hyysäämällä. Eli elävät tuottavaa työtä tekevien verorahoilla makoisaa porvarillista elämää, vaikka hyysäreiden joukosta löytyy noita änkyrädemareitakin pilvin pimein.
Muistutuksena vielä tämä. Ruotsin verokertymästä jo 22% menee mamujen ylläpitoon ja siellä ovat vihdoinkin heränneet karuun todellisuuteen.
Voisimmeko edes siinä ottaa oppia läntisestä rakkaasta vihollisestamme ja pikkuhiljaa sulkea noita portteja niiltä, joiden lukutaito on nolla ja ammatillinen työnosaaminen on myös nolla.
Niin on 0 0. Vaikka jotkut poliitikot kertovat suureen ääneen, että suomalaiset eivät enää tee kaikkia töitä, että sen vuoksi pitää saada maahanmuttajia joille ns. arvotonkin työ kelpaa. Minäpä sanon että tuo on täyttä puppua ! Kyllä sieltä työvoimatoimistosta karenssia pukkaa kuukausi tolkulla, jos kieltäytyy tekemästä jotain määrättyjä töitä. Silloin kun on opiskellut ammatin voi kieltäytyä sen opiskellun ammatin perusteella. Mutta. Jos ihminen joutuu olemaan pitkään työttömänä niin ei siinä auta selitellä, että kun olen floristin koulutuksen käynyt, karenssia pukkaa jos ei siivoaminen miellytä. Tämä on totuus !
Siivoojantyö ei ole arvotonta, siitä vain maksetaan huonoa palkkaa, mutta itse työnä se on yksi arvokkaimmista. Ilman siivoojia me hukkuisimme p*****n.
Mamutuksesta vielä. Suuri osa Somaliasta tulevia ovat "maalta". Minkä takia heidät tulee asuttaa Suomen pääkaupunkiin?