että kortin pelaaminen on taikauskoa.
Osaako joku kertoo mihin Raamatun satuun se taas pohjautuu?
Osaako joku kertoo mihin Raamatun satuun se taas pohjautuu?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Raamatussa ei puhuta korttipeleistä.
Monilla on vain taikauskoinen käsitys korttipelien luonteesta.
Luulen sen johtuvan korteista ennustamisesta, joka on jonkinlaista taikauskoa. Käsitteet kortinpeluu ja korteista ennustaminen ovat menneet sekaisin.
Kortilla pelaamisella on yleisesti ottaen aika huono maine pelaamisen aiheuttamien lieveilmiöiden vuoksi. Rahasta pelaaminen on saattanut monet peliriippuvaisiksi ja aiheuttanut monta muuta harmia.
Raamatussa puhutaan kylläkin ihmisten arpapelistä ja eksytyksen kavalista juonista, mutta asian merkitys on toisenlainen.
Ef. 4:14
ettemme enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapelissä ja eksytyksen kavalissa juonissa;
Tämä ei ole "vekkulipalsta" vaan helluntaisuutta käsittelevä keskustelupalsta.
Raamattu ei perustu "satuihin" vaan se ilmoittaa totuuden siitä, kuka Jumala on, mikä on hänen tahtonsa ja tien hänen yhteyteensä.
Joo, mutta kun niitä Jumalan tahdon täyttäjiä ei tältä palstalta juurikaan löydy.
Niin, ja ainakin meillä päin sanottiin pasianssia pirunpeliksi ja korttipakan nostattamista pasianssissa pirulle nostattamiseksi. Myös sanonta "Kortit pois, poliisi tulee", on ollut joskus meillä päin tuttu. Korttipakassa on ollut ruutuässässä veroleima, joita poliisi on valvonut ja leimaamattoman korttipakan käyttö on ollut rikos.
Miten lie nykyään kun en ole miesmuistiin korttia pelannut.
Olet totaalisen väärässä. Raamatussa ei ole Jumalasta hajuakaan.
Raamattu on sekoitus eri kansojen myyteistä ja uskonnollisista kertomusksista.
Tämä on just "vekkulipalsta" Käyvät täälä hakemassa hyvät naurut työpäivän piristykseksi.
joku kysyi Billy Grahamilta aikoinaan --onko kortinpeluu syntia..? vanha ja viisas evankelista vastasi--
suurimman uhkapelin pelaat kuolemattomasta sielustasi...
olisiko voinut paremmin sanoa?
Ihmiseltä niin kuin muultakaan eläimeltä ei ole löydetty "sielua".
Kerrohan sinä pelle, missä se sinun "sielusi" luuraa. Pyydä sitä vaikka meillä käymään.
ei teille voi tulla,kun ei ole ketään kotona... vastauksestasi päätellen