Nämäkin ihan käyttökelpoiset tarvikkeet voisi lähettää kehitysapuna vaikka Afrikkaan. Siellä löytyy vielä maita jotka eivät asiden puutteen takia ole saaneet omaa sisällissotaa käyntiin. Helpottaisi ylikansoittumis ongelmaakin.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Armeija hävittää tuhansia aseita/1135265132259
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Armeija hävittää tuhansia aseita/1135265132259
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vielä perjantaina kyläkauppias Vesa Keskinen luuli, että Hamamat Montialle käyttöön annettu auto oli otettu takaisin. Yhteys Ghanaan sunnuntaina kertoi kuitenkin toista:
– Ostin hänelle auton käyttöön ja nyt hän luulee sen olevan omansa suhteen mentyä ohi. Minulla on tallessa dokumentit, että hän ymmärtää asian. Suoraan sanottuna olen sanaton, Vesa Keskinen kertoo MTV3.fin Viihdeuutisille.
Autoa yritetään saada takaisin jälleen maanantaina.
– Hamamatin isälle osoitan arvostukseni ja kunnioitukseni. Hän on herrasmies. Toivon sydämestäni, että tämä menee oikeudenmukaisesti loppuun. Olen toiminut vilpittömästi ja ilmeisesti myös sinisilmäisesti. Oppia ikä kaikki.
Perjantaina Keskinen suunnitteli, että auton saa mahdollinen tuleva naisystävä, kun se Hamamatilta on otettu.
– Sen jälkeen auto siirtyy ghanalaisen turvaorganisaation johtajan hallintaan. En ole vielä päättänyt, että myynkö auton Ghanassa, vai annanko auton mahdolliselle uudelle ghanalaiselle naisystävälle käyttöön.
Tammikuussa Suomeen saapunut Hamamat otti ja lähti Keskisen kartanosta Tampereelle, josta matka suuntautui lopulta takaisin Ghanaan. Sitä ennen ex-parin välille oli syntynyt Suomen tunnetuin kastikeriita. Keskinen kaatoi tilkan ruokailusta yli jäänyttä kastiketta vessanpönttöön ja suututti teollaan Hamamatin. Suhde kariutui ja Keskinen päätti ottaa Hamamatilta takaisin ostamansa auton.
(MTV3–JARI KUPIAINEN)