olen tullut liittyen kaatu/-ja kaatamisiin Nokia missiossa ja muualla karismaattisissa liikkeissä.Kaksi suurinta syytä niihin ovat mitä ilmeisimmin joukkomanipulaatio ja itsesuggestio.
Kerran olin kuulemassa Jukka Partalan saarnaa.
Kertoi kahdesti tulleensa kaadetuksi kertomansa mukaan kerran Herran Hengen kosketuksesta Yli-Vainion kokouksessa.
Ja toisen kerran Koiviston kokouksessa ja se menee niin ettei tuntenut sellaista kaatavaa kosketusta ja ei tiennyt että miten nyt toimisi joten päätti vain kaatua ja kaatui.
Miksi seurakuntien tilaisuuksissa täytyy olla joukkomanipulaatiota.
Toinen kysymys on miksi ihmeessä tänne pitää kutsua joku puoskari Cerullo henkivartijakaartin kanssa, joka elää miljoonien loistoasunnossa uskovaisilta saatujen rahojen turvin.
Tähän tulokseen
7
98
Vastaukset
- Oikein kirjoitit
Juuri näin, ihmiset miettivät tuota kaatumista omassa mielessään. Lopulta he ovat sitä mieltä, että ollakseen kunnon kansalainen tulee mennä ja kaatua, vaikka ei kaatuiluttaisikaan. Näin se menee, kun pitää olla niinkuin naapuri, että voi hänen kanssan keskustella kaatumisestakin.
Bussilla mennään yhdessä kaatumaan ja jälkeenpäin mietitään, miksi kaduttiin. Samalla hetkellä vanhainkodeissa, sairaaloissa ja vankiloissa on ihmisiä, joita ei kukaan käy katsomassa, joiden luo ei kukaan tee virkistyskäyntejä, joten parempi olisi, kun olisin siellä, kuin yhdessä kaatumassa turhan takia.
Sanoisin, että Herra auttakoon meitä olemaan lähimmäisiä toisillemme todella ei vain ulkonaisesti. - ™
Nämä ihmiset ei huomaa että he pysyvät sairaina ja kerta toisensa jälkeen ovat pakotettuja käymään yhä uudelleen parantumassa ja antamassa kunniaa näille suggestioparantajille. Todellisuudessa nuo kaikenmaailman yhdistyksissä juoksentelevat karismaattisuuden ja menestysteologian kannattajat ainoastaan pidetään sairaina.
Toki Jumala parantaa mutta miksei nuo kokousorjuutetut kysy itseltään että miksi sitten sairastuvat yhä uudelleen ja uudelleen. New age tunkeutuu karistaattisuuden kautta kristillisyyteen kuten Raamatun Sana siitä varoittaakin. Heille vaan ei sitä kerrota, kun raha virtaa paremmin hekumassa.
Kas etteivät vedä kokaa nuo hekumalliset ns. hyperkristityt. Saahan silläkin tunteet, että ollaan terve hetken ja ehkä päästään vähän kaatumaan. Kohta kai hypitään parvekkeelta ja sanotaan että jumala pitää minusta huolen.
PS. Rankkaa katseltavaa muuten tuo raindeerspotting leffa - kaatuilua
Mä kaaduin kerran portaissa, eikä ollut kyse kummastakaan syystä eikä viinasta, mutta oli lunta kenkien pohjassa ja se siitä
- Worried
Kannattaa lukea tämä kirja aiheesta:
http://www.kristitynfoorumi.fi/kundalini-varoitus.pdf - Jymyhunaja
Jotku kaatuvat papin mieliksi, koska muutkin kaatuvat.
- Juminaaaaaaa
Jotku kaatuvat papin mieliksi, koska muutkin kaatuvat. Jos ei heti kaadut: "papatetaan, sätkätetään ja mylvitään kiellillä puhuen!" Yhdessä Cityseurakunnassa oli kanatanssia...
- pissed off
Täytyy vain työntää otsasta oikein voimalla ja huutaa kuin hyeena, niin sitkeämmätkin tyypit saa lopulta nurin, kun ei luovuta. Vaikkei muuten kaatuisikaan, niin lopulta sitä varmaan voi joku teeskennelläkin kaatumista, että pääsee huutopuoskarin huomionosoituksilta rauhaan. Näin esim. Nokia Missiossa Nathan Morrisin toiminta eteni. Katoin sitä netistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle463199Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖382694Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532624Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1152440Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle512193Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3511961- 1511594
- 761475
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231298Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.321235