Perussuomalaisen ehdokkaan Vuokko Lahden vaalilehdessä on ilmoittajana Vetelin sähkölaitos, joka on kunnan omistama. Vaalirahoituslaki kieltää tuen ottamisen kuntaenemmistöiseltä yhtiöltä. Tätäkö on PS:n moraali? Tai osaaminen? Kyseessä sentään akateeminen ehdokas ja toimittaja ammatiltaan.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
VETELISSÄ KAIKKI ÄÄNESTÄVÄT PERSUJA
Vaikka kaikki vetelissä äänestäis persuja se ei oikeuta lain rikkomiseen. Voi voi. Eikös tämä sama ehdokas luvannut vahtia, ettei kouluja suljeta ja äänesti kahden koulun ovelle laudat?
.
jos jokaiselta veteliläiseltä on kerätty nimet alle niin eikö se silloin ole okay
Kepukunnissahan tämä on avain arkipäivää eikä siihen edes kiinnitetä huomiota
.
kerro esimerkki missä näin. Puhut kuin soini konsanaan, ei siteeksi totta
.
jouduttiin eräänkin energiafirman hallitus uusimaan tästä syystä
.
kerros NM omassa kunnassa:.!1? mikä tuo sun omakunta on, jossa väitteesi mukaisesti on toimittu. Otetaan selvää.
Samaan minäkin kiinnitin huomion kun luin lehteä. Vaikea se on sähköyhtiön kieltäytyä jos valtuutettu ja paikallislehden toimittaja kysyy tuki-ilmoitusta. Mikäs näissä on tuomio - muu kuin maineen menetys
Laki kieltää kuntaomisteisen (vaikka vain osankin) osallistumasta poliittisen toiminnan tukemiseen. Persut pahimpia lainrikkojia, vaikka itse räksyttävät.
mahdollisuus vaikuttaa ei vie kauaa elämästäsi käydä täällä http://mielepide.kotisivukone.com/ ja vaikuttaa
Sehän oli sähkölaitokselle hyvä juttu, sai hyvää mainosta alueellaan ja kauempanakin! Onhan Aamulehtikin täynnä mainoksia!
Vai ilmoittiko Vetelin sähkö, että tukee persuja ja äänestää niitä? Tuskimpa!
Ero on siinä, että laki KIELTÄÄ. Onko lainrikkominen sallittu persuille. pelottava ajatus
ILMOITUS OLI ILMAINEN
TUEMME OMAN KUNNAN SÄHKÖLAITOSTA
hah hah hah. Onpahan selitys. Vaikka ilmoitus olisi jälkikäteenkin annettu ilmaiseksi, kun hölmöily ja laittomuus paljastui, niin kunnan laitoksen ilmoitus on vaalitukea.
Lehdissä ei ole ilmaista palstatilaa. Joka palstamillimetrin joku maksaa. Jos sitä ei maksanut persu, silloin se oli vaalitukea. Saattaahan soinismissa tosin lehdetkin olla sellaisia, että toisinajattelijat maksavat ilmoituksista, mutta persut saavat ilmoituksensa "lehden piikkiin"?
..Tätäkö on PS:n moraali?...
Ei ehkä perussuomalaisten moraali, vain ko. henkilön. Ompahan taas yksi sivuraide lisää, ettei tarvitse keskustella politiikasta, vaan vaalirahoituksesta. Tämän politikon taival taitaa loppua lyhyeen ja niin saakin.
Juuri akateemisuushan se kaiken pilaakin - eikä toimittajat ole yhtään fiksumpia. Hän on nyt vaan eksynyt huomaamattaan väärään puolueeseen "mustana heppana" varmaan....
Sotkua sotkun päälle ja riitaa sekä rähinää kautta maan. Siinä välissä aina muhkeita rötöksiä ja kotikutoisia totuuksia soinilaisittain. Ei hyvältä näytä, pelleilyksi menee prinsessapuolueen touhu.
Persut on lain ylä- ja ulkopuolella.
Persuilla on omat lait ja kotikutoiset totuudet. Ja kaikki huispaukset hukkuu Isä-Timon hyrrätakin hyrinään. Voi hyvänen aika!
Persuilla on Vetelissä 103 % kannatus joten ehdokas jäi oikeasti vielä velkaa
.
So what? Kuitataan tää näin Lipposlaisittain! ;)