Muutos on mahdollinen
http://www.youtube.com/watch?v=s1A3jGtrBvg
Nyt jos koskaan on mahdollisuus vaikuttaa. Toista tilaisuutta ei tule.
Äänestä.
http://www.youtube.com/watch?v=s1A3jGtrBvg
Nyt jos koskaan on mahdollisuus vaikuttaa. Toista tilaisuutta ei tule.
Äänestä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
JUSSI HALLA-AHO puhuu asiaa !!! ,
vaalikampanjan avaus 2011.
http://www.youtube.com/watch?v=q8aS3dpDTLc
voi itku,pakkoruotsi !!
http://www.youtube.com/watch?v=iuWEk-jXocY
RKP,Päivi Storgård on..wannabe swedu..säälittävää
Hän muuttui hienoksi suomenruotsalaiseksi avioliiton myötä. Nyt eronneena esittää parempaa kuin on.
Päivi Storgård päätti rikastuttaa elämäänsä ja ryhtyi suomenruotsalaiseksi. Kohokohtana oli kuulemma muutto Ullanlinnaan - haittapuolina mielenterveysongelmat.
Katsokaa youtubesta hakusanalla "voi itku" Päivin sekava ja maaninen avautuminen:) :).
Mitä tulee itse keskustelun aiheeseen, en kyllä ymmärrä ruotsinkielisten perusteluja. Ruotsi on heidän mukaansa osa meidän kulttuuriamme, mutta silti Päivinkin ainoa argumentti pakkoruotsin puolesta tuntui olevan se, ettei hänen ystävänsä tarvitsisi synnyttää väärällä kielellä. :)
Onko Päivi Storgård ihan täysjärkinen?
Lukekaapa tuo kirjoitus. En oikeasti ymmärrä tuon naisen ajatuksen kulkua.
Tänään osoitettiin mieltä pakollista ruotsin opetusta vastaan (jota vastustaa noin 70% kansasta). Storgård tekee kuitenkin jotain ihmeellisiä aasinsiltoja johonkin 1930-luvulle ja kansanryhmää vastaan kiihottamiseem yms. Miten pihalla voi ihminen tosiaan olla? Tämä sama nainenhan kyynelehti TV:n pakkoruotsikeskustelussa siitä loukkaantuneena, kun kaikki eivät haluakaan opiskella ruotsia pakolla.
Tällaiset Storgårdit vain pilaavat ruotsin kielen maineen. Surullista.
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/1365287/onko_paivi_storgord_ihan_taysjarkinen
Suomen turhin asia - pakkoruotsi !!
ruotsin kieli:
-ei sivistä.
-ei kuulu suomen kouluun pakollisena aineena tulevaisuudessa.
-suomalaisten verorahojen tuhlausta.
-jos puhut julkisilla paikoilla,sinut leimataan suoraan homoksi.
Ruotsissa seurataan huolestuneina perussuomalaisten rynnistystä kohti hallitusta.
Kansankodissa ollaan vakuuttuneita siitä, ettei Suomi ole sunnuntaisten vaalien jälkeen entisensä.
Ruotsissa ollaan varmoja, että perussuomalaiset tulevat lunastamaan paikkansa seuraavassa hallituksessa. toteaa
ruotsalaisen Expressen-lehden politiikan toimittaja Eric Erfors
Muutos on mahdollinen, jos hallitusohjelma muuttuu. Jos hallitukseen valitaan ne kansanedustajat ministereiksi, jotka sopivat ohjelmasta, jota kansa haluaa tukea ja joka on yhteiskunnan enemmistön parhaaksi.
Jos nykyiset hallituspuolueet saavat enemmistön kansanedustajia eduskuntaan eli vaalivoiton, mikään ei muutu. Hallituspuolueita ovat kepu = 8 ministeriä, kokoomus = 8 ministeriä ja vihreät = 2 ministeriä ja RKP = 2 ministeriä hallituksessa.
Oppositiopuolueita ovat SDP, vasemmistoliitto, kristillisdemokraatit ja perussuomalaiset.
Kokoomuksen takana ovat isojen yritysten omistajat ja johtajat eli Elinkeinoelämän keskusliitto EK omine vaatimuksineen.
Kepun takana ovat maa- ja metsätalousyrittäjät eli Maataloustuottajien keskusliitto MTK omine vaatimuksineen.
Vihreiden ja kristillisten kannatus on niin pientä, ettei sillä kovinkaan suurta ministeriä heillä on ollut vain 4 ministeriä yhteensä 20:sta.
Kun kokoomuksen intressiryhmään kuuluvia yritysten omistajia ja johtajia on vain muutama prosentti, eli todella vähän äänestäjistä, kokoomus profiloituu työväestön ja keskituloisten puolueeksi. Vaikka ajaa vain ja ainoastaan lainsäädännössä ja veropolitiikassaan ökyrikkaiden asioita. Katainen poisti työnantajien kela-maksun kokonaan (1,1 miljardia) ja lupasi alentaa yritysveroa tulevalla kaudella 4 prosenttiyksikköä. Kiviniemi lupasi alentaa aluksi 2 prosenttiyksikköä ja myöhemmin lisaa.
Maahanmuuttopolitiikan, sosiaalipolitiikan, veropolitiikan jne osalta kokoomuksen ja EK:n tavoitteet ovat yhteneväiset - rikkaita suosivat.
Kepu on entinen maalaisliitto, joka huolehtii siitä, että maataloustukiaiset pysyvät 3 miljardissa myös lama-aikana, kun muilta leikataan.
Tutkijat kertovat, että lähestymme luokkayhteiskuntaa absoluuttisen ja suhteellisen köyhyyden kasvaessa. Tästä osoituksena on leipäjonojen kasvu.
Tutkijat kysyvät, että miksi Suomessa harjoitetaan politiikkaa, jota kansa vastustaa.
Suomessa harjoitetaan kokoomus-kepu-johtoista kameeripolitiikkaa, koska kansa ei tiedä minkälaiselle politiikalle äänensä vaaleissa antavat.
Tutkijoiden pitäisi tutkia yhteiskunnallisia muutoksia, tulonjakopolitiikkaa sen seurauksia, veropolitiikkaa ja muita kansalaisten hyvinvointiin vaikuttavia seikkoja.
Tutkimusten perusteella median pitäisi tehdä tutkivaa ja analysoivaa journalismia - mutta kun eivät tee - niin kansa ei tiedä edes sitä, mitkä puolueet ovat oppositiossa ja mitka hallituksessa.
Puhumattakaan että tietäisivät siitä miten oppositiossa vaikutetaan tai mitkä ovat oppostiopuolueiden vaihtoehtobudjetteja ja minkälaisia.
- miksi toimeentulotuen perusosa on jäänyt 40 % jälkeen ansiokehityksestä
- miksi yhä useampi köyhä on yhä kauempana köyhyysrajasta
- miksi Suomeen on syntynyt uuskurjalisto, joka hakee ruokaa leipäjonoista
- miksi köyhyys periytyy
- miksi 21-vuotiaista pelkästään peruskoulun varassa on 10.000 nuorta vailla työtä ja vailla ammatillista koulutusta
- kenelle vuosittaiset noin 18 miljardin euron verotuet ohjataan
- miksi maataloustuki ei perustu todelliseen tarpeeseen
- mikä on maataloustuen merkitys koko kansantalouden kannalta
- minkälaisia kansallisia tukiaisia muut euro-maat saavat
- mikä on suomalaisten ostovoima ja miksi se on EU-maiden heikompia
- miten suomalaisten heikko ostovoima vaikuttaa työllisyyteen
- miten paljon yritystuet vääristävät kilpailua
- mihin yritystuet (yli 2 miljardia euroa) on käytetty
- mitkä ovat isoja osinkoja jakaneiden yritysten verotuet ja suorat tuet
- miten pienyrityksiä tuetaan
- miten paljon pienyrityksiä tekee konkurssin
- mikä on pienyritysten työllistävä vaikutus
Mikä on pienen ja köyhän Suomen tulevaisuus Euroon unionissa ja euro-maana?
Suomella on velkaa asukasta kohden 14.052 euroa ja Portugalilla 14.289,
joten pitäisikö Suomen tukea Portugalia - vai päinvastoin.
Miten pitkät ovat ylivelkaantuneiden euro-maiden leipäjonot - ovatko pitemmät kuin Suomessa?
Ylivelkaantuneita eu-maita ovat valuuttansa euroon vaihtaneet (kuten Portugali, Irlanti, Italia, Kreikka, Espanja...Belgia) €-maita eli rahaliittoon EMU:un liittyneitä.
Ylivelkaantuneiden maiden joukossa ei ole niitä EU-maita, jotka säilyttivät oman valuutan eivätkä liittyneet €-maaksi EMU:uun. Esimerkiksi Ruotsi, Tanska, Britannia... Nyt nämä euro-maat, joilla on oma valuutta päättävät itsenäisesti miten osallistuvat EVM:iin ja ERVIIN. Näistä rahastoista Suomen osuus on 20 miljardia, jos Suomi osallistuu, kuten kepu ja kokoomus vaativat.
Muutos on mahdollinen, jos Suomessa harjoitetaan kansan tahdon mukaista politiikkaa, oikeudenmukaista politiikkaa, kun ketään ei jätetä oman onnensa nojaan yhteiskunnan ulkopuolelle.