No niin ajatellaan, että asut kaupungissa.
Asunto on 34 neliötä yksiö, jossa ei ole parveketta.
Minulla on ruoka-aine allergiaa
Maidon valkuainen
Sienet
Sitrushedelmät
ja atooppinen iho. jonka vuoksi käytän vain nestemäisiä pyykinpesuaineita.
Tulot ovat 400 € / kk kaikkeen muuhun elämiseen kuukausittain.
Matkakorttiin menee 60 €/kk
Nyt on tyhjänä; sampoo pullo, hammastahna tuubi, pyykkipulveri paketti, astianpesuaine saattaa riittää koko kuun, saippuaa on puolipalaa, marsell n. 150g
Keittiön kaapissa on
n. ½ kg suolaa
Paketti tee pusseja
2/3 pussi hieno sokeri sokeri
Mausteita löytyy; valkopippuria, paprikaa, sitruunapippuria vanilliinisokeria..
Kaurahiutaleita on n. 700g
Jääkapissa on
juoksevaa margariinia n. 3 dl
Lihaliemi kuutioita ja kasvisliemikuutioita
Fariinisokeria pussi
Pakastin on Jenkkikaapissa
5x 250g keittojuures
1 kg pussi Herneitä
1 kg Maissi-herne-paprikaa
1 kg puuro riisiä 500g pitkää riisiä (säilytän riisin aina pakasteessa)
Tehdään tästä kunkin oma talous ehdotus:
Puhtaus ja hygienia puolelle ostan:
WC- paperia
Etikkaa 2 l (Euro Shopper on edullisin) http://www.kierratyskeskus.fi/files/2414/Etikka.pdf Käytän mm. WC pesussa
3 litran kanisterin saippua/sampoo (Vapaa Valinta 2 euroa ei voi käyttää jatkuvasti, ihoa kuivaava vaikutus..)
Hammastahna
Pyykinpesunesteen 1,5 litraa; 21 pesukertaa…
Jos löytyy, tarjous sampoonpullo
Ruokaan saa siis käyttää 6,67 €/vrk/ 30 vrk raha kädessä…
– mitä ostan ruokakaappiin?
– ja miksi?
Asunto on 34 neliötä yksiö, jossa ei ole parveketta.
Minulla on ruoka-aine allergiaa
Maidon valkuainen
Sienet
Sitrushedelmät
ja atooppinen iho. jonka vuoksi käytän vain nestemäisiä pyykinpesuaineita.
Tulot ovat 400 € / kk kaikkeen muuhun elämiseen kuukausittain.
Matkakorttiin menee 60 €/kk
Nyt on tyhjänä; sampoo pullo, hammastahna tuubi, pyykkipulveri paketti, astianpesuaine saattaa riittää koko kuun, saippuaa on puolipalaa, marsell n. 150g
Keittiön kaapissa on
n. ½ kg suolaa
Paketti tee pusseja
2/3 pussi hieno sokeri sokeri
Mausteita löytyy; valkopippuria, paprikaa, sitruunapippuria vanilliinisokeria..
Kaurahiutaleita on n. 700g
Jääkapissa on
juoksevaa margariinia n. 3 dl
Lihaliemi kuutioita ja kasvisliemikuutioita
Fariinisokeria pussi
Pakastin on Jenkkikaapissa
5x 250g keittojuures
1 kg pussi Herneitä
1 kg Maissi-herne-paprikaa
1 kg puuro riisiä 500g pitkää riisiä (säilytän riisin aina pakasteessa)
Tehdään tästä kunkin oma talous ehdotus:
Puhtaus ja hygienia puolelle ostan:
WC- paperia
Etikkaa 2 l (Euro Shopper on edullisin) http://www.kierratyskeskus.fi/files/2414/Etikka.pdf Käytän mm. WC pesussa
3 litran kanisterin saippua/sampoo (Vapaa Valinta 2 euroa ei voi käyttää jatkuvasti, ihoa kuivaava vaikutus..)
Hammastahna
Pyykinpesunesteen 1,5 litraa; 21 pesukertaa…
Jos löytyy, tarjous sampoonpullo
Ruokaan saa siis käyttää 6,67 €/vrk/ 30 vrk raha kädessä…
– mitä ostan ruokakaappiin?
– ja miksi?
Vastaukset 10
Vanhimmat
tuo olisi n. 200 €
Perunoita
Vehnäjauhoja
Leviterasvaa
Öljyä
Ruisjauhoa
soijajauhoa (maidon tilalle)
Kyttään tarjous jauhelihaa, jonka rakeistan Risottoa ja Jauheliha keittoa varten oas pakasteeseen säästöön
Munia
Jos on siipikarja suikaleita tarjouksessa ostan
kaurahiutaleita
En jaksa ehdotelmaa ruveta rustaamaan, kun itse käytän talousmenoihin reilut 3 euroa vuorokaudessa,(sisältää paperit ja pesuaineet) eikä tarvitse edes valittaa. Asuminen ja ruoka 600 eur, 100 eur menee säästöön (hätärahasto) ja 160 eur jää vielä kuukausittain muuhun. Siitä maksetaan vakuutuksia, hammashoitoja, silmälaseja, lääkäreitä ja lääkkeitä. Olen onneksi kohtalaisen hyväkuntoinen, joten taloustilanne on pysynyt hyvin balansissa ja hätärahasto on kokonaan käyttämättä.
Törsäät tuo 3 euroa on ehdottomasti liikaa.
Sinulla on käytössäsi 200 e kuukaudessa ruokaostoksiin, jokasumma on meillä kuukaudessa aika tasan kahden eläkeläisen käyttämä raha kaupassa. sisältää vessapaperin ja pesuaineet. Olen ollut suurkeittiön emäntä ja tehnyt aina kotiruuan itse, en käytä eineksiä. Oletan, että sinulla on pakastin, jos ei ole, hanki käytetty pikkuinen 100 l:n arkkupakastin, kustantaan 50 e. Käymme kerran viikossa kaupassa hyödyntäen tarjoukset, Lidl on hyvä hinta/laatu suhteiltaan. Ja nyt ostoksiin: 1 kg jauhelihaa, 5 pss makaronia, 2 kg perunoita, 1 kg sipuleita, 1 kg porkkanoita, 1kg kaalia. 1 kg broilerileikkeitä ilman nahkaa ja luita, 1 kg possun ulkofile, 1 kg naudanliha, pakastekalaa, 900g nakkeja, 10 kananmunaa, tumma soijarouhe pussi. perunajauhe, vehnäjauho,hiiva kardemumma korppujauho, omenoita, tomaattia purkeissa, papuja tomaatissa, ananasviipaleita, pakastusrasioita ja-pusseja.Nämä kaikki maksaa n 100 e.Annosta kohden tarvitset n 100 g raakaa lihaa tai kalaa/makkaraa. Jaa kaikki kg:n painoiset viiteen osaan, tai pakasta valmiina annoksina. Näitä ruoka-aineita yhdistelemällä saat 30 annosta, ohjeita löytyy netistä. Leipoa kannatta itse, puolen litran pullataikinasta saat n 25 pullaa.Tuorelisänä kaaliraaste omena ananas porkkanaraaste, oivallisia. Kukkua ja tomaatteja ei vielä kannata ostaa.Ruokajuomana vesi, sokeriton mehu tai kotikalja. Oletan myös, että sinulla on aikaa tehdä ruuat itse, se on myös viihdyttävä harrastus. Laskuni mukaansinulle jää vielä kuukautta kohden n 100 e, älä tuhlaa.
Pitää vielä lisätä, koska rahaa tuntuu jäävän, että osta n 20 e:lla hedelmiä, mieluiten kuorellisina syötäviä. Niin ja mitään marinoituja tuotteita eikannata ostaa, kilohinta tulee liian suureksi, maksat tyhjästä. Mahdollisuuksien mukaan marjasta itse, jos omenasato on runsas tuttavilla, pyydä saada kerätä ylimääräiset hilloiksi ja viipaleina pakastettavaksi. Tietenkin kannattaa metsästää päiväysalennus lihoja ja pakastaa tai valmistaa ne heti, kala pitää olla tuoretta tai pakastettua. Rahasta pitävänä ja saitana pidän talouteni turvallisen vakaana ja säästöjä kertyy näillä konsteilla. VAlmis ruokia karta, ne ovat puppua sisältä, paitsi ehkä maksalaatikko.
Joo.. mutta ajatellaan että minä olen yh äiti neljälle, jolla on vuokra asunto pakko olla.
Ei voi ajatella että kaikki asuu yksiössä!
Perusta yksi runko aina rahapäivänä.
Tietty tarjouksiakin seuraten, ja emännän ohjeet ovat hyviä.
Teet kymmenen annosta vaikka kaalipataa, hernekeittoa - ylipäätään jotain mitä saat tehtyä ison määrän.
Kuukauden lopussa huomaat että pakastimessa on vieläkin syötävää.
Pesuaineet ostan aina halvimmasta päästä.
Unohda pizzaläpyskät, limukat, sipsit ja karkit. Tuo "ruokarunko#-ajatus on hyvä ja emännän ruokahankinnoilla voit sen toteuttaa monipuolisesti. yh:nkin kannattaa ajatella, mistä ruoka-aineista saa suurimman hyödyn, mietipä, paljonko lihaa saat marinoiduista kanankoivista verrattuna puhtaaseen broilerilihaan. Kilohinta muodostuu samaksi, kun kaadat pois marinadin, paistohävikin, mahdollisesti nahan ja luut. Jauhelihan jatkeena on hyvä käyttää tummaa soijerouhetta, on edullista ja huomaamatonta lihan joukossa. Juureksia ja kaalta kannattaa käyttää tällä hetkellä runsaasti. Viitseliäisyydestä on paljolti kysymys, kun haluaa päästä taloudelliseen tasapainoon ruuan suhteen.
hyviä neuvoja tuli.
Mutta myös ne asenteet, apua kysyvä pienituloinen on aina roskaruokaa mässäilevä ajattelematon ja tyhmä.
Elintarvikkeiden syötävä osa varmaan tuttu käsite jokaiselle.
Ainakin itse olen ollut mukana tutkimusringissä, jossa sai kotiinsa juuri kanaa/broileria joka piti itse valmistaa ja antaa palaute.
Minulla on Philips http://www1.hintaseuranta.fi/tuote.aspx/246091 keittiövaaka.
Punnitsin tuotteen raakana ja kypsänä siivottuna ja laskin kg hinnan, josta piti antaa suositus mitä olisi valmis maksamaan tuotteesta heidän antamissaan rajoissa.
"Unohda pizzaläpyskät, limukat, sipsit ja karkit." TUOSSA ON OIKEIN PASKAINEN OPETUKSEN MAKU.
Vai onko kyse ylimielisyydestä: "Minä te muut. "
No ajankulunsa kullakin ja köyhyys on paremmin toimeentuleville viihde sen foorumilla oppii.
Opetus on, että paskasta ja tyhjistä kaloreista ei kannata maksaa, tuskin nuuka ylimielisyyttä osoittaa, jos realistisesti yrittää karsia turhaa rahanmenoa. Meillä toki on karkkipäivä ja sipsejäkin ostetaan sillointällöin mutta pidän huolen, että muksut syövät myös ravintoarvoiltaan täysipainoista ruokaa. Jos perheessämme ostettaisiin jatkuvasti näitä `herkkuja´,niin rahamme eivät riittäisi muuhun tarpeelliseen. Niin, pienituloista porukkaa ollaan täälläkin ja kaikki säästövinkit ovat tarpeen.