Ja tällaista valtio tukee..

16

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olly

      Tuo, että kertovat julkisesti sadasta tapauksesta, tarkoittaa että tapauksia lienee oikeasti tuhansia...

    • Valheita ja salailua

      Aivan kuten kaikissa julki tulleissa kristillisten piirien hyväksikäyttötapauksissa, myöskin tähän asiaan on aina liittynyt laajamittainen salailu ja kaikkien tietojen pimittäminen. Viranomaisille ei ole koskaan oma-aloitteisesti kerrottu yhtään mitään ja vasta sitten, kun tapaukset vuotavat julkisuuteen eikä niitä enää mitenkään valehtemalla ja salailemalla pystytä pimittämään, myönnetään vastentahtoisesti, että no joo, onhan noita kaikenlaisia jatkuvasti sattunut tosi paljon ja ollaanhan me se kaikki koko ajan hyvin tiedetty, mutta katsottiin parhaaksi pitää kaikki asiat pimennossa, ettei uskonnollisen porukan maine vaan kärsisi - lasten puolesta kukaan ei ole ollut missään vaiheessa tippaakaan huolestunut, ainoastaan uskonnollisen ryhmän maineesta. Miten tyypillistä.

      http://yle.fi/alueet/oulu/2011/04/lasten_hyvaksikayttotapauksia_on_salailtu_2497231.html?origin=rss

      • Täsmälleen noin

        SRK:n johtokunta ei ottanut kuuleviin korviinsa, kun vanhoillislestadiolaiset lastensuojelun asiantuntijat ottivat siihen yhteyttä yli kaksi vuotta sitten, tarjotakseen ammattiapua ja tukea lasten hyväksikäytön torjumiseksi ja tiedon levittämiseksi asiasta herätysliikkeen sisällä. Asiantuntijat olivat “kehottaneet purkamaan räjähteen ennen kuin se laukeaa vl-herätysliikkeen kylkeen”.

        SRK:n johto torjui avuntarjouksen loukkaavana.Se turvautui myös painostukseen. Johtokunta leimasi asiaa esittäneet jumalanvaltakuntaa vikoviksi, katkeroituneiksi eriseuran lietsojiksi, joiden oma sieluntila on epäilyttävä. Tiettävästi johtokunta vaati myös asiaa koskevien dokumenttien tuhoamista. Johtokunnan menettely perustuu herätysliikkeessä omaksuttuun vaikenemisen kulttuuriin, jossa mistään liikeeseen liittyvästä kielteisestä asiasta ei ole lupa puhua julkisesti, eikä varsinkaan ulospäin

        http://freepathways.wordpress.com/2010/05/17/srkn-johtokunta-torjui/

        Siis Pyhä Vaikenemisen Laki. Älä koskaan puhu mitään, Älä koskaan kerro mitään ja voit rauhassa jatkaa lastenraiskauksia. Vaienna kaikki puhujat painostamalla ja uhkailemalla ja tuhoa kaikki mahdolliset dokumentit.

        Uskovat kristityt ovat sitten hienoja ihmisiä.


    • Moraalinvartijat

      Ja tuollaiset ihmiset esiintyvät sitten puhtoisina moraalinvartijoina ja saarnaavat ja kehuskelevat omaa parempaa ja korkeampaa moraaliaan, tarjoten sitä esikuvaksi kaikille ihmisille. Nämä samat tosi uskovat, jotka vihaavat naispappeja ja homoja, mutta eivät näe mitään väärää tai vahingollista alaikäisen sukulaistyttönsä raiskaamisessa monen miehen voimin. Kannattaakin varmaan kuunnella sellaisten ihmisten opetuksia ja näkemyksiä hyvästä moraalista.

      • Eikös tuos parivuotta sitten ollut jossain juttua siitä seurakunnan työntekijästä oliko peräti pastori. Joka väitti "Stressin" ja "paineiden" takia sekaantuneensa lapsiin. Ja sai jatkaa työssään.


    • adolfa
    • Madonluvut
    • Vanhoillislestadiolaiset ovat Kirkon suurin herätysliike. Se, mitä siellä on pedofiilitapauksia, on vain pieni murto-osa siitä hyvästä, mitä tämän liikkeen kautta on tapahtunut.. Monet ovat sen kautta löytäneet Jeesuksen omana Vapahtajanan ja Herranan ja ovat saaneet pelastua iankaikkiselta kadotukselta, mikä on tärkeintä ja suurinta, mitä ihmiselle voi tapahtua.

      • Jaakobilla on yllättävä mielipide. Se ei yllätä, että hän pitää psykoottisen meemiloisensa mielikuvituskaveriksi ottamista hyvänä, mutta hänestä lessujen pedofiilirengaskin on hyvä asia. Toisaalta, eihän pedofiliaa suoranaisesti kielletä Raamatussa...


      • Uusi ennätys

        Ja minä kun luulin että vastenmielistä typeryyttäsi ei enää voi ylittää sen jälkeen, kun olit kiivaasti puolustellut raamatun kansanmurhia, joissa tapettiin naisia ja lapsia.

        Mutta vielä sen lisäksi, että puolustelet kansanmurhia ja naisten ja lasten tappamista, sinä nyt vielä puolustelet pedofiliaa ja lastenraiskauksia. Eikä taaskaan pienintäkään myötätunnon murusta kammottavia kokeneille uhreilla, vaan ainoastaan karmeuksien tekijöiden tiukkaa puolustelua.

        Ei ilmeisesti ole olemassa mitään rajaa sillä, kuinka pohjattoman alas täysin moraaliton uskova kristitty voikaan vajota.
        Olet todella loistavaa mainosta ateismin puolesta!


      • Jaakob
        7.4.2011 18:13

        >>>Vanhoillislestadiolaiset... Monet ovat sen kautta löytäneet Jeesuksen omana Vapahtajanan ja Herranan ja ovat saaneet pelastua iankaikkiselta kadotukselta...


      • Oletko tosissasi ?????

        Jos olen niin oletpa pahasti harhaanjohdettu. Kaipa lestojen motto voitaisiin myös kirjoittaa muotoon LESTADIOLAISUUS TEKEE VAPAAKSI ! Siinä on hieman lainattu erään leirin tekstiä.

        Samalla he voisivat ajaa myös eugeniikan oppeja ja jopa tulisi maailmasta kaunis.

        Todella pahoittelen hyvä Jaakob kirjoitustasi se on lähes rikos ihmiskuntaa (lapsia) kohtaan.


    • fgjkdglk

      Ja minä kun olen ollut ymmärtävinäni, että uskovien mielestä jumalusko tekee ihmisestä jotenkin paremman. Ei se nyt ihan siltä näytä. Niin kauan kuin kulissit kiiltää näytellään parempia kuin muut. Sitten kun jäädään rysän päältä kiinni, niin todetaan, että erehtyväisiä ja syntisiä tässä ollaan niin kuin muutkin, pappeja ja saarnamiehiä myöten. Ei meiltä voi eikä saakaan enempää odottaa. Sitten annetaan ja saadaan anteeksi, vaikka ei ehkä edes kunnolla pyydetä anteeksi, ei ainakaan julkisesti. Ja sen jälkeen taas kiiltävät kulissit pystyyn ja ollaan kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan ja ollaan niin olevinaan vanhurskaita kunnes seuraava irvokas synti ja rikos paljastuu.

      Miksi jumala sallii tällaisen? Syyttömät, viattomat lapset saavat elinikäiset henkiset haavat mahdollisten fyysisten lisäksi. Vai johtuuko tämä perisynnistä? Lapsikin on syntinen jo syntymästään ja saa näin maksaa siitä?

      Vai onko jumalan tarkoitus tehdä lapsiuhreista uskovaisia? Onko raiskatuksi tuleminen on niin rankka kokemus, että ainoa pakotie on hurahtaa uskoon, paeta todellisuutta mielikuvitusmaailmaan?

      • Kysyt miksi jumala sallii lastenraiskaukset. Vastaus on mitä ilmeisimmin se, että jumala ei tätä salli koska jumalaa ei ole.


    • sfsfrist

      Luin just Kirkko ja kaupunki-lehden mielipidepalstaa. Siellä oli kaksi kirjoitusta, joissa kommentoitiin lehden aikaisempaa pääkirjoitusta tai ainakin päätoimittajan kirjoitusta.

      Kommentoijat olivat täsmälleen vastakkaista mieltä. Toinen oli sitä mieltä, että lestadiolaiset ja muut vähemmistöliikkeiden maksavat myös kirkollisveroa, ja siten on aivan oikein, että nämä jumalansanasta kiinni pitävät liikkeet saavat taloudellista tukea kirkolta.

      Toinen syytti päätoimittajaa liiallisesta diplomaattisuudesta lastadiolaisia kohtaan, ja halusu kirkon näyttävän heille kaapin paikan.

      Tapelkaa niin saatte karkkia!

      • sfsfrist

        Taisi olla kylläkin se homovastainen kampanja noissa kirjoituksissa esillä, ei niinkään pedofilia - tällä kertaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      125
      5577
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5322
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4437
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3998
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3424
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3281
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe