Portugalin ongelman juuri

Vihdoinkin rupeaa tihkumaan oikeaa tietoa. Portugalin rahaongelmien aiheuttaja on hallintokulut, viranhaltijat. Niitä on niin paljon ja palkka niin suuri, että valtio on ajautunut näiden takia ongelmiin. Ongelmaa pahentaa vielä se, että näitä ryöstajiä ei saa sanoa irti. Tämä sama ongelma muhii Suomenmaassa.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Rahoitusongelma on rahoittajamaiden ja lainanottajien välinen asia. Rahoittajamaidenmaiden rahoituslaitokset ovat huippuvakavaraisia pankkeja. Niiden kate kestää enemmän kuin pienen kansantalouden. Ja jos ei kestä rikkaat ja suuret maat kuten Saksa ja Ranska sekä Britannia kyllä huolehtivat kruununjalokivistään. Niiden katteet kestävät.
Pilanpäiten nämä jättiläiset ovat houkutelleet Suomenkin maksumieheksi. Pyhäkoulupoika Jyrki Katainen ja Mari Kivimiehi ovat retkussa.
Heille on jopa uskoteltu, että jos Suomi ei ole heidän möhläyksiensä maksumiehenä Suomen vaikutusvalta vähenee.( partaansa nauraen)
Maailman realiteetit ovat toiset. Joomiesten vaikutusvalta on yleensä alin.
Suomen vaikutusvalta päinvastoin kasvaa, mikäli Suomi kykenee kulkemaan omaa tietänsä, eikä kulje isojen talutusnuorassa.
Tämän minäkin, vajavainen ihminen tajuan. Olen sentäään kirjoittanut pitkässä matematiikassa laudaturin, kun taas Katainen saavutti lyhyessä matematiikassa kutosen arvosanan.( kirjoitusten arvosanaa en hänen osaltaan tiedä)

Äänestä

SAK pitäisi lakkauttaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei rahaa ryöväreille kirjoitti:

Vihdoinkin rupeaa tihkumaan oikeaa tietoa. Portugalin rahaongelmien aiheuttaja on hallintokulut, viranhaltijat. Niitä on niin paljon ja palkka niin suuri, että valtio on ajautunut näiden takia ongelmiin. Ongelmaa pahentaa vielä se, että näitä ryöstajiä ei saa sanoa irti. Tämä sama ongelma muhii Suomenmaassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu