Kysymys kaikille riippuvaisille

....................

Itse en ole koskaan käyttänyt mitään päihteitä, mutta toki olen omassa perheessä ja suvussa nähnyt alkoholismia. Minua on aina kummastuttanut syy siihen, miksi jotkut tahtovat päihteitä käyttää, itse en uskaltaisi.

Minusta olisi pelottavaa, jos en hallitsisi itseäni. On jopa pelottavaa katsella esim. vahvassa humalassa olevaa ihmistä, sillä ulkopuolisesta se hallitsematon toikkarointi näyttää pelottavalta. Kun näitä tulee aina välillä kaupungilla vastaan, niin sitä vain miettii, että selviävätköhän he ehjin nahoin kotiinsa.

Äsken televisiosta ykköseltä tuli dokumentti vankilassa olevista miehistä. He olivat tehneet tekonsa melkolailla jokainen joko huumeiden tai alkoholin vaikutuksen alaisena. Ehkä vain yksi vanhempi mies, joka oli ns. tirkistelijä ei ollut näin toiminut, mutta kaikki muut olivat.

Näistä miehistä muutamat myös puhuivat siitä, että käyttävät huumeita vankilassakin. He sanoivat ylipäänsä syyksi päihteiden käyttämiseensä sen, että eivät kestä todellisuutta. Että omaa elämää ja tekoja olisi liian rankkaa joutua ajattelemaan selvinpäin.

Olen itse usein pohtinut tältä kantilta tätä asiaa, ja ajatellut voisiko tässä olla syy -ei vain kestetä omaa elämää selvinpäin. Näinkö se on? Enkä nyt tarkoita että kaikilla olisi vankila- ja rikoskierrettä taustalla, vaan ihan ns. tavallistakin elämää eläviä ihmisiä.

Alkoholismihan nyt ainakin on melko yleistä suomessa, eivätkä kaikki näistä miehistä ja naisista ole koskaan yhtä ainutta rikosta tehneet, tai vankilassa olleet. Tietysti vankilassa olleilla on monin verroin rankempia asioita kannettavana, mutta onko se sitten kaikilla päihdeongelmaisilla kuitenkin pohjimmiltaan syynä, että oma elämä tuntuu selvinpäin liian raskaalta kantaa tai hyväksyä?

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meth53

      "Olen itse usein pohtinut tältä kantilta tätä asiaa, ja ajatellut voisiko tässä olla syy -ei vain kestetä omaa elämää selvinpäin. Näinkö se on?"

      Lyhyestä virsi kaunis: Ei ole.

      • ....................

        Miksi sitten?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      129
      6441
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      72
      6328
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6225
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      347
      4016
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2452
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2379
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1359
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      190
      1156
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      980
    Aihe