Laitan vielä ainakin nämä pari EGW:n lainausta. Monikaan ei ole kiinnittänyt huomiota EGW:n myöhäisempiin lainauksiin, koskien juutalaisia. Minäkään en aikaisemmin tuntenut juuri muita juutalais- tai Israel- lainauksia kuin varhaiset lainaukset. Tulkintani mukaan EGW edistyi näkemyksissään, niinkuin tuleekin tehdä. Erityisesti 1900 - 1912 ajalta löytyy, tulkintani mukaan, parhaat lainaukset.
Monet tulevat valoon. Maailmassamme on suoritettavana suuri työ. Herra on ilmoittanut, että
pakanat tullaan kokoamaan sisälle, eikä vain pakanat vaan myös juutalaiset. Juutalaisten joukosta monia tulee kääntymään ja heidän kauttaan me tulemme näkemään Jumalan pelastuksen menevän eteenpäin kuin palava lamppu.
Juutalaisia on kaikkialla ja heille on vietävä nykyisen totuuden valo. Monet heistä tulevat valoon ja julistavat Jumalan lain muuttumattomuutta ihmeellisellä voimalla. Herra Jumala tulee työskentelemään. Hän on tekevä ihmeellisiä asioita
vanhurskaudessa.
- EGW, Käsikirjoitus 87, 1907.
Mitä sanotte tästä?
9
148
Vastaukset
- höh!
Ei tuossa ole mitään uutta. Kyllä minä ainakin tuon olen tiennyt kauan aikaa. Ei se tarkoita, että nykyinen juutalaisvaltio olisi Jumalan Israel, kuten monet kuvittelevat.
- ,
####että nykyinen juutalaisvaltio olisi Jumalan Israel, kuten monet kuvittelevat.####
Eihän kukaan noin kuvittelekaan.
Väität ensin väärin ja sitten kumoat ainoastaan oman vääryytesi.
Kyllä jokainen tietää, että valtaosa juutalaisista on muiden kansakuntien parissa yhä edelleenkin. Mutta eihän ihmisten lankeemus tee tyhjäksi Jumalan uskollisuutta. - PYH!
, kirjoitti:
####että nykyinen juutalaisvaltio olisi Jumalan Israel, kuten monet kuvittelevat.####
Eihän kukaan noin kuvittelekaan.
Väität ensin väärin ja sitten kumoat ainoastaan oman vääryytesi.
Kyllä jokainen tietää, että valtaosa juutalaisista on muiden kansakuntien parissa yhä edelleenkin. Mutta eihän ihmisten lankeemus tee tyhjäksi Jumalan uskollisuutta.PYH! juutalaiset eivät ole Jumalan Israel, asuvat missä asuvat. Jumalan uskollisuus näkyy hänen tahtonaan seurakuntaa kohtaan.
Avausviestiin vastaus:
Lainasit Ellen Whiteä: "Juutalaisten joukosta monia tulee kääntymään ja heidän kauttaan me tulemme näkemään Jumalan pelastuksen menevän eteenpäin kuin palava lamppu.
Juutalaisia on kaikkialla ja heille on vietävä nykyisen totuuden valo. Monet heistä tulevat valoon ja julistavat Jumalan lain muuttumattomuutta ihmeellisellä voimalla."
Kamala pyrkimys käännyttää juutalaisia adventisteiksi ja tuostako iloitset!
Siitäpä sitten onkin vaikea juutalaisen enää tulla uskoon, jos hän on kääntynyt juutalaisuudesta jo adventismiin = adventtitotuuteen ja ellensapattiin, kuten tuossa tekstissäsi tarkoitettiin.
Mutta ei kaikkien juutalaisten noin huonosti käy, vaan heitä tulee myös uskoon, kun pakanoitten ajat on ohi ja juutalaisilla uusi etsikkoaika:
http://uskonasioita.blogspot.com/2009/05/lopunajan-tapahtumat.html- PYH!
Oppisi on pakanuutta ja paskapuhetta. Mitään salaista tempausta ei ole eikä mitään sen jälkeistä juutalaisten etsikkoaikaakaan. Olet harhaopettaja ja kiero sellainen.
- Anonyymi
Viisaita sanoja!
- Anonyymi
White, tuo keskinkertainen kirjailija.
- Anonyymi
Mitäs väliä sillä on? Asiaa hän silti kirjoittaa.
- Anonyymi
Oikein Hyvä, nostoon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32691Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062471Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42219Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441835- 311406
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141403- 1761135
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden981096Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201033Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?79893