Jeesus Krsitus ja sovitus

Tieto sovituksesta
Kristuksen sovitus on evankeliumin tärkein ja olennaisin
oppi, ja kaikista ilmoitetuista totuuksistamme sitä ymmärretään
kaikkein vähiten. Monilla meistä on vain pinnalliset tiedot, ja me luotamme
siihen, että Herra ja Hänen hyvyytensä vievät meidät elämän koettelemusten ja vaarojen halki. Mutta jotta meillä voisi olla sellainen usko kuin Henokilla ja Elialla oli, meidän täytyy uskoa niin kuin he uskoivat, tietää mitä he tiesivät ja elää niin kuin he elivät. Saanen pyytää teitä hankkimaan kanssani lujan ja varman tiedon sovituksesta. Meidän täytyy jättää syrjään ihmisopit ja viisaiden viisaus ja kuunnella sitä Henkeä, joka meille on annettu johdattamaan meidät kaikkeen totuuteen. Meidän täytyy tutkia pyhiä kirjoituksia hyväksyen ne Herran mielenä ja tahtona ja äänenä ja Jumalan nimenomaisena voimana, joka tuo pelastuksen.
1063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei jokainen, joka sanoo minulle: ‘Herra, Herra’, pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon. (Matt. 7:21)

Jos haluat päästä sisälle elämään, noudata käskyjä. (Matt. 19:1)

He nousevat haudoistaan – hyvää tehneet elämän ylösnousemukseen, pahaa tehneet tuomion ylösnousemukseen. (Joh. 5:29)

Silloin Jumala maksaa jokaiselle hänen tekojensa mukaan. (Room. 2:6)

Veljet, mitä hyötyä siitä on, jos joku sanoo uskovansa mutta häneltä puuttuvat teot? Ei kai usko silloin voi pelastaa häntä? Jaak. 2:14

Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön? Jaak. 2:20

Ihminen tulee vanhurskaaksi teoista eikä yksin uskosta. Jaak. 2:24

Niin kuin ruumis ilman henkeä on kuollut, niin on uskokin kuollut ilman tekoja. Jaak. 2:26

Raamattu ei opeta yksin uskosta oppia. Se on harhaoppia ja vastoin Raamatun ja varsinkin Jeesuksen sanaa.

Äänestä

Ihmettelen eikö tämä olekkaan mitä luterilaiset uskovat? Ei ole positiivisia vastauksia ... eikö kukaan ole samaa mieltä?

Äänestä

Ei se on mormonismia!

Äänestä

Jeesus sovitti vain ja ainoastaan syntiin pakotettujen synnit!
Jos Jeesus olis kaikki synnit sovittanut niin Hänen ei ole tarvinnut Jumalan Moosekselle antamaa Lakia vahvistaa!
Ellei näin olisi, niin meidän pitäs uskoa että Jeesus sovitti myös Stalinin, Hitlerin, Husseinin jne synnit ja se ei voi olla totta sillä Jeesus opettaa mm.:


Joh. 14:15 Jos te rakastatte minua, niin pitäkäät minun käskyni.



Matteuksen evankeliumi:

7:23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät.'

Luukkaan evankeliumi:

13:27 Mutta hän on lausuva: 'Minä sanon teille: en tiedä, mistä te olette. Menkää pois minun tyköäni, kaikki te vääryyden tekijät.'

Äänestä

Nyt olette kaikki joutuneet harhateille. Ei ole yhtään tekojensa tähden vanhurskasta, ei yhden yhtäkään. Nuo Raamatunkohdat, jotka "Pelkkä usko ei riitä" lainasi ovat kirjoitetut että huomaisit että olet kadotuksen alainen, ei uskosi eikä vaelluksesi ole kelvollista. Et selviä yksin, tarvitset Jeesusta syntiesi sovittajaksi. Tarvitset tänään ja tarvitset huomenna, aina uudestaan. Saat mennä hänen luokseen, tunnustaa eksymisesi ja pyytää häneltä kaikkea. Hän on ainut toivosi ja hän voi antaa sinulle pelastavan uskon, jolla tartut Jumalan armonlupauksiin. Toinen asia on sitten se, että uskovanakin sinua kutsutaan vaeltamaan rakkaudessa Jumalaan ja lähimmäiseen. Muutosta sinussa, niin että sydämessäsi kasvaisi usko ja rakkaus, voi saada aikaan vain Jumalan Pyhä Henki. Kun näet syntisi ja Jumalan suuren rakkauden sinua kohtaan, sinussakin kasvaa halu olla armollinen lähimmäistäsi kohtaan jne. Et tule tuossa koskaan valmiiksi tämän elämän aikana, mutta kerran kirkkaudessa olet se kaunis luomus, joksi Jumala on sinut hyvyydessään tarkoittanut. Nyt hiljaisella viikolla kutsun sinua katselemaan Jeesusta, Vapahtajaa, joka kärsii sinun puolestasi.

Äänestä
  • Kiellätkö Raamatun sanan? Raamatun mukaan pelkkä usko ei riitä. Ihminen pelastuu yksin armosta.

    Ihminen tulee vanhurskaaksi teoista eikä yksin uskosta.

    Raamatussa ei kertaakaan mainittu yksin uskosta-oppia, joka on Lutherin harhaoppia. Siksi Luther yritti poistaa Jaakobin kirjeen Raamatusta.

    Äänestä

Sinä ja minä pelastumme yksin armosta uskon kautta Jeesukseen Kristukseen ja hänen sovitustyöhönsä. Joh. 3:16 vakuuttaa "Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että hän antoi ainoan poikansa, ettei yksikään joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän." Täällä maan päällä emme koskaan täysin vapaudu synnistä, vaan lankeamme kiusauksiin. Vain Jeesus, Vapahtajamme on voittanut kaikki kiusaukset.
Apostoli Paavali kirjoittaa Roomalaiskirjeen 7. luvun lopussa: "Tiedänhän, ettei minussa, nimittäin minun turmeltuneessa luonnossani, ole mitään hyvää. Tahtoisin kyllä tehdä oikein, mutta en pysty siihen. 19 En tee sitä hyvää, mitä tahdon, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo. 20 Mutta jos teen sitä, mitä en tahdo, en tee sitä enää itse, vaan sen tekee minussa asuva synti.
21 Huomaan siis, että minua hallitsee tällainen laki: haluan tehdä hyvää, mutta en pääse irti pahasta. 22 Sisimmässäni minä iloiten hyväksyn Jumalan lain, 23 mutta siinä, mitä teen, näen toteutuvan toisen lain, joka sotii sisimpäni lakia vastaan. Näin olen ruumiissani vaikuttavan synnin lain vanki. 24 Minä kurja ihminen! Kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista? 25 Kiitos Jumalalle Herramme Jeesuksen Kristuksen tähden! Niin minun sisimpäni noudattaa Jumalan lakia, mutta turmeltunut luontoni synnin lakia." Ylösnousemuksen päivänä meidät vapautetaan luontomme turmeluksesta ja tulemme valmiiksi, niiksi kauniiksi luomuksiksi joiksi Jumala meidät on tarkoittanut.

Äänestä
  • Yksin uskosta... parhaammekin tehtyämme...
    Teot seuraavat uskoa....
    Jokainen pahoist teoista kieltäytyminen saa aikaan sen että Kristuksen tuska on hitusen pienempi....

    Hyvää piiiitkää perjantaita

    Äänestä

Raamattu ei opeta yksin uskosta-oppia, vaan kieltää sen. Ihminen tulee vanhurskaaksi teoista eikä yksin uskosta. Jaak. 2:24

Luterilaiset ovat siis harhaoppisia.

Äänestä
  • Laulu harhaoppisuudesta:

    Harhaoppisia oomme kaikki, oomme kaikki oomme kaikki
    Helvettiin meemme kaikki, meemme kaikki, meemme kaikki
    Sinä ja minä
    Sinä ja minä!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


1+8 kirjoitti:

Tieto sovituksesta
Kristuksen sovitus on evankeliumin tärkein ja olennaisin
oppi, ja kaikista ilmoitetuista totuuksistamme sitä ymmärretään
kaikkein vähiten. Monilla meistä on vain pinnalliset tiedot, ja me luotamme
siihen, että Herra ja Hänen hyvyytensä vievät meidät elämän koettelemusten ja vaarojen halki. Mutta jotta meillä voisi olla sellainen usko kuin Henokilla ja Elialla oli, meidän täytyy uskoa niin kuin he uskoivat, tietää mitä he tiesivät ja elää niin kuin he elivät. Saanen pyytää teitä hankkimaan kanssani lujan ja varman tiedon sovituksesta. Meidän täytyy jättää syrjään ihmisopit ja viisaiden viisaus ja kuunnella sitä Henkeä, joka meille on annettu johdattamaan meidät kaikkeen totuuteen. Meidän täytyy tutkia pyhiä kirjoituksia hyväksyen ne Herran mielenä ja tahtona ja äänenä ja Jumalan nimenomaisena voimana, joka tuo pelastuksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu