Otto-automaatit ja julkinen painostus

Otto-automaattien kerjäämiskampanja on päätetty lopettaa koska se on saanut negatiivista palautetta ja järjestö saanut ilmeisesti haluamansa summan. On hienoa, että suomalaiset osaavat antaa palautetta. Uhkasin pankkiani sillä, että siirryn nostamaan rahani tiskiltä. Pieni tippa mutta olen tyytyväinen.
6112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä ihmettelin automaatilla viime viikolla itsekkin ja pähkäilin miten nostan rahani ilman että lahjoitan rahaa johonkin keräykseen!

Äänestä
  • Herranjumala että on tyhmää tää savolainen kansa! Jos on kaksi vaihtoehtoa onko niistä ylivoimaisen vaikeata valita itselleen sopiva vaihtoehto?? Edellyttää tietysti että osaa auttavasti lukea, mitä tämä takakorpien kansa ei ilmeisesti osaa. Sitten vielä ihmetellään että maakunta tyhjenee ja savolaiset kuolee sukupuuttoon. Joutaa kuollakin.

    Äänestä

  • tyhmyys huipussaan kirjoitti:

    Herranjumala että on tyhmää tää savolainen kansa! Jos on kaksi vaihtoehtoa onko niistä ylivoimaisen vaikeata valita itselleen sopiva vaihtoehto?? Edellyttää tietysti että osaa auttavasti lukea, mitä tämä takakorpien kansa ei ilmeisesti osaa. Sitten vielä ihmetellään että maakunta tyhjenee ja savolaiset kuolee sukupuuttoon. Joutaa kuollakin.

    Kiireinen ihminen ei ehdi lukea, vaan haluaa rahat mahdollisimman nopeasti. Hämäävää oli, että lahjoitusvaihtoehto oli merkitty ekana ja keltaisella:

    - Otto ja lahjoitus (keltaisella)
    - Vain käteisotto

    Kuinkakohan moni painoi ajatuksissaan/väsyneenä keltaista vaihtoehtona (siis sen, jonka silmät ekana rekisteröi)?

    Hyväksyttävämpi tapa olisi ollut:

    - Käteisotto (keltaisella)
    - Lahjoitus ja otto

    Mutta tälla tavoin tuotto olisi tietenkin puolittunut.

    Äänestä

Kannattaa muistaa että yhteiskunnassa elää monenmoisia ihmisryhmiä mm. kehitysvammaisia, hahmottamisvaikeuksisia ja näkövammaisia joille voi olla hieman vaikeampaa tai ainakin hitaampaa selvitä valinnoista.

Äänestä
  • Anoppini - 30-luvulla syntynyt - osaa juuri ja juuri käyttää kännykkää, ei ole käyttänyt pankkiautomaattia sen jälkeen kun Kiiskinmäellä päiväkerhossa kuuli että automaateissa on joku "keräyshuijaus" menossa.

    Äänestä

  • Tosi asiaa kirjoitti:

    Anoppini - 30-luvulla syntynyt - osaa juuri ja juuri käyttää kännykkää, ei ole käyttänyt pankkiautomaattia sen jälkeen kun Kiiskinmäellä päiväkerhossa kuuli että automaateissa on joku "keräyshuijaus" menossa.

    Nimimerkki Tyhmyys huipussaan on esimerkki sellaisesta ihmisestä joka ei ajattele muuta kuin itseään. Nimimerkki Uunö on avarakatseinen ja muut huomioonottava. Pitää vain hyväksyä, että meitä on monenlaisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rahaton valittaja kirjoitti:

Otto-automaattien kerjäämiskampanja on päätetty lopettaa koska se on saanut negatiivista palautetta ja järjestö saanut ilmeisesti haluamansa summan. On hienoa, että suomalaiset osaavat antaa palautetta. Uhkasin pankkiani sillä, että siirryn nostamaan rahani tiskiltä. Pieni tippa mutta olen tyytyväinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu