Koska vallankumous alkaa?

Jouduin olosuhteiden pakosta kuuntelemaan Lapin radiota jonkin aikaa tänään noin klo 15 (olin hoitamassa asioita Konttorissa ja keskusradio oli päällä, kun odottelin Toimihenkilön paluuta joltakin tauoltaan).

Vaalitoiminnasta oli kyse, jonkin bolshevikkipuolueen kahta miesedustajaa haastateltiin. Nuorempi, kai virallisempi haastateltava, lupasi vallankumousta, kiihkeästi ja varmasti, jos ja kun he pääsevät valtaan. Hieman epäselväksi jäi miten hänen mainitsemansa kansa ottaa yhteiskunnan suoraan hallintaansa ja mitä muille ihmisille kuin kansalle tapahtuu; arveluita voi tietty esittää.

Vanhempi, naukuvaääninen, kuvaili kaikkea sitä ihanuutta, mitä vasemmisto on Suomessa saanut aikaan ja jota porvarit nyt ottavat pois. Hän kertoi saaneensa poliittisen perussivistyksensä Itä-Saksasta. Henkilökohtaisesti hän oli jo kai luopunut toiveesta nähdä Vallankumous maallisin silmin.

Käsitykseni mukaan Suomen laissa on edelleen pykälä joka kieltää sellaisten järjestöjen toiminnan jotka pyrkivät yhteiskuntajärjestyksen väkivaltaiseen kumoamiseen. Nähtävästi laki ei koske bolshevikkivallankumouksen tekijöitä.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Toiset on tasa-arvoisempia kuin toiset. Presidenttinäkin on mikä on, tarvitseeko enempää sanoa.

    • ei vielä

      pari vuotta vielä menee,


      ja sitten roikut katuvailaisimessa

    • Vaarallista

      Vallankumous, tai sanotaanko ainakin voimakkaat mielenilmaukset alkavat jos asiat menevät todella huonosti. Suomessakin on jo ensimmäiset merkit radikalisoitumisesta nähtävissä, mutta laantuvatko vai pahenevatko ne?

      Jos vaalien jälkeen ei mikään muutu kansan mielestä parempaan, voi barrikadeilla alkaa olla liikehdintää. Pahimpana ja todennäköisimpänä uhkana itse pidän taloudellista katasrofia mikä pudottaisi keskiluokan köyhälistöön ja köyhälistön nälkää näkeviksi kerjäläisiksi. Liian suuret tuloerot ovat usein olleet se vallankumousten ydin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3850
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      187
      3100
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2966
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2461
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      363
      2260
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1880
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1575
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1485
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1398
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1372
    Aihe