Perussuomalaisista puhutaan jo ilmiönä, se näkyy esimerkiksi yhden vaalitenttivideon kommenteissa youtubessa. Siellä 9/10 kommentoijasta kannattaa persuja. Sama näkyy myös täällä suomi24:n palstoilla.
Persujen kannatus tippui viimegallupissa hieman?
Aikooko suomen eliitti hyväksyä persujen muhkean voiton vai mistäs sitä tietää kenelle ne vaalitarkkailijat ja virkailijat työtä tekee? Tulevatko vaalit olemaan rehelliset vai jättäisittekö mahdollisuuden sille, että tulosta vääristeltäisiin? Tämä kun on niin uutta suomessa jossa ollaan totuttu vanhoihin puolueisiin vallassa.
Persujen kannatus tippui viimegallupissa hieman?
Aikooko suomen eliitti hyväksyä persujen muhkean voiton vai mistäs sitä tietää kenelle ne vaalitarkkailijat ja virkailijat työtä tekee? Tulevatko vaalit olemaan rehelliset vai jättäisittekö mahdollisuuden sille, että tulosta vääristeltäisiin? Tämä kun on niin uutta suomessa jossa ollaan totuttu vanhoihin puolueisiin vallassa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse arvioin, että persujen kannatus on todellisuudessa jotain 24-25 % mutta tulos tullaan vääristelemään 15-17% tasolle. Tämä ei ole demokratiaa.
Kovin pahoin pelkään vaalituloksen manipulointia. Meniväthän vaalit Ruotsissakin aivan suhmuroinniksi Ruotsidemokraattien takia...
Rahan mahti on suuri.
Jos perussuomalaisten kannattajien mielestä perussuomalaisten vaalitulos ei ole odotetun mukainen, vaan on vilpillisesti muutettu äänestystulosta huomattavasti alhaisemmaksi, niin nämä ihmiset menevät vihaisina kaduille, vaatimaan hallituksen eroa ja uusia vaaleja.
Tästä koventuneesta asenteesta on jo havaittavissa olevia merkkejä, ihmiset eivät luota politiikkoihin, ihmiset eivät tyydy kuuntelemaan jatkuvia valheita.
Perussuomalaisten vaalimenestys kertoo millaista politiikkaa kansalaiset tahtovat, jos kansalaisia ei taaskaan kuunnella, mitä vaihtoehtoja jää enää jäljelle ?
Tässä ensimmäinen epäuskottava uutinen. Ei oikein ole uskottavaa, että SDP:n kannatus voisi nousta, pikemminkin on odotettavissa kannatuksen romahdusmainen lasku.
Perussuomalaisten kannatus kääntyi laskuun, Sdp:n nousuun
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Perussuomalaisten kannatus kääntyi laskuun Sdpn nousuun /1135265321259
Yritetäänkö näillä ns.gallupeilla totuttaa "väärin äänestäneet" tulevaan, jo ennalta sovittuun vaalitulokseen, jottei se sitten näyttäisi niin epäuskottavalta?
"Annetaan jokaisen tehdä omaa vaalityötään rauhassa" Sanoo marsu kiviniemi.
Todellisuudessa Kepulaiset itse ovat pahimpia lokaajia ja heidän kampanjoitiinsa on osallistuneet niin iltapäivälehdet kuin taloustutkimuskin sekä vaalitenttiohjelmat.
Kiviniemi esitetään vastuullisena sankarina lehtien etusivuilla ja Soini erheellisenä roistona jonka sanomiset vääristellään jos hän puheenvuoron ylipäätään saa.
Stubb lähti hakemaan pisteitä ameriikasta asti ja sai puserrettua 30 minuutin tapaamisen Hillary Clintonin kanssa. Näin hänestä ja kokoomuksesta välittyy kuva ahkerasta ja kansainvälisestä toimijasta.
Kansainvälisyys lienee tottakin mutta tarkoitusperät eivät palvele kuin muutamaa suomalaista.
Gallupit otetaan tarkoitushakuisesti elitistisiltä alueilta otanta jolloin persujen osuus näyttää erityisen heikolta ja noita tuloksia huudetaan kovaan ääneen etusivuilla.
Loppukiri on alkanut. Pysykää tiukkoina painostuksen alla. Muutoksen aika on käsillä!