Tutkinnon loppuunsuorittaminen työttömyysturvalla?

Tietoa vailla

Hei. Olen kirjoilla yliopistossa suorittamassa maisterintutkintoani, mutta opintoni ovat venyneet työnteon vuoksi, sillä työni on ollut todella vaativaa, eikä gradun tekemiseen ole ollut tarpeeksi aikaa. Olen jo käyttänyt kaikki opintotukikuukauteni. Työsopimukseni (17 kk) päättyy kesäkuussa, eikä minulla ole vielä tietoa uudesta työpaikasta. Onko minun mahdollista saada heinäkuusta alkaen jotain työttömyysetuutta, jotta saisin tehtyä graduni loppuun ja valmistuttua? Valmistumiseni näyttäisi mahdolliselta lokakuussa 2011.

5

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyokkari

      Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi.

      Jos työsi eivät jatku, ilmoittaudu työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto) työnhakijaksi viimeistään työsuhteesi päätyttyä. Lisätietoja työnhakijaksi ilmoittautumisesta
      http://www.esr.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/index.jsp

      Sinun kannattaa tutustua oheisen linkin kautta kohtiin ”Olen jäänyt työttömäksi ja haluaisin opiskella. Voinko opiskella työttömyysetuudella?” sekä ”Olen opiskelemassa tällä hetkellä yliopistossa ylempää korkeakoulututkintoa, onko minulla oikeutta työttömyysetuuteen opintojen aikana?”
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9765505

      Yliopistossa on mahdollista suorittaa työttömyysetuudella tuettuna alempaan tai ylempään korkeakoulututkintoon johtavia opintoja pääsääntöisesti vain, jos tarkoituksena on jatkaa todisteellisesti vähintään yhden vuoden keskeytyneinä olleita opintoja. Rajoitus ei kuitenkaan koske työsuhteen aikana aloitettuja opintoja. TE-toimisto tekee ratkaisun, voidaanko opintojasi tukea työttömyysetuudella.

      Tarvittaessa kysy lisätietoja omalta kohdaltasi Työlinjan puhelinpalvelusta:
      Koulutusneuvonta 010 19 4901 tai työttömyysturvaneuvonta 010 19 4911
      (ma-pe klo 9 - 17)

      terveisin Teppo työkkäristä

    • kela

      Hei,

      kiitos kysymyksestäsi myös Kelan puolesta. Mikäli työ- ja elinkeinotoimisto on arvioinut opintosi sellaisiksi, että ne voidaan katsoa omaehtoisiksi opiskeluksi työttömyysetuudella ja jos et kuulu työttömyyskassaan, voit hakea työttömyysetuuden näihin opintoihisi Kelalta.

      Alla olevasta linkistä voit lukea lisää omaehtoisesta opiskelusta Kelan työttömyysetuudella.

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/120202105623EH?OpenDocument

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    • Tietoa vailla 2

      Ylempänä olevaan kysymykseen jatkoa. Kuulun työttömyyskassaan, ja työssäoloehtoni ovat täynnä työsopimukseni päätyttyä kesäkuun lopulla. Päättääkö tuen saamisesta siis ko. työttömyyskassa vai meneekö asia työkkärin kautta?

      Jättäisin siis näillä näkymin graduni elokuussa, josta kuluisi pari kuukautta, että saan paperit ulos. Huolettaa, jos en saa mistään tukea siinä tapauksessa, etten saa uutta työpaikkaa. Gradun jätöstä valmistumiseen (lokakuu) olen siis käytännössä toimeton ja odotan vaan yliopiston hallinnon toiminnan täyttymistä, kuitenkin kirjoilla opiskelijana. Voiko tuolloin jo saada tuen työttömyyskassasta?

      Kiitos taas jo etukäteen vastauksestanne!

    • Tieto a

      Työttömyyskassa ei päätä tuosta opiskelusta vaan maksupäivien määrästä ja siitä meneekö heidän mielessään hakuvaiheessa jotain päällekkäin jonkun asian kanssa. Hakee jotain tukea ja jokin vanha tuki on jo päällä.

      Noissa mahdollisuuksissa omaehtoinen opiskelu työttömyyspäkiärahalla on muutamia näkökulmia ja arvailua minkä voisi kuvitella menevän läpi. Lakihan taitaa jättää melkomoisen vallan työkkärille tämän asian suhteen.
      a) Normi opiskelijan vaihto työttömyyspäiväraha opiskeluiksi kesken opiskelunsa ei onnistu. Siksi vaaditaan ainakin vuoden tauko vaikka työllisyysehto täyttyisi.
      b) ottaa lainaa, opintorahaa ja opiskelee loppuun
      c) Opiskeluissa ollut vuoden tauko niin homma onnistuu
      d) On töissä ja on suorittanut töiden ohessa pisteitä normi tahtiin niin homma onnistuu.
      e) Jos tarve on muutamalle pisteelle niin voi yrittää sivutoimista opiskelua.
      f) Ainahan voi yrittää tuota vähää vaille valmis kohtaakin.

      Sitten on muistettava että opintojen on edettävä jos mielii työttömyyskorvauksilla opiskella. Muuten ne peritään takas ainakin osa niistä rahoista.

    • tyottomyyskassat

      Hei nimimerkki Tietoa vailla 2 ja kiitos kysymyksestäsi!

      Kuten nimimerkki Tieto a yllä jo totesikin, niin se oletko päätoiminen opiskelija, selvitetään työ- ja elinkeinotoimistossa. Työ- ja elinkeinotoimisto lähettää tiedon työttömyyskorvauksen maksajalle eli Kelalle tai työttömyyskassalle työvoimapoliittisella lausunnolla. Jos olet lausunnon mukaan päätoiminen opiskelija, joka ei ole oikeutettu työttömyyskorvaukseen, työttömyyskassa ei voi maksaa korvausta vaikka työssäoloehtosi olisikin täyttynyt.

      Ystävällisin terveisin Tiina työttömyyskassasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1727
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1662
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1228
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1031
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      994
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe