Narsismin kohtaaminen

8

5

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä kun laitoit jakoon tuon. Monihan on kaivannut konkreettista,eivät vielä ehkä löydä kaikkea. Ja tämä on luettavaa, ymmärrettävää tekstiä kaikille.

      • 8

        Ehkä tuo on ollut täällä ennenkin mutta äkkiä ne hukkuu tänne viestitulvan alle. Jotenkin sopi juuri nyt tuo teksti tänne. Tää oli ihan mutua..


    • ?

      Kiitos hyvästä linkistä. En ihan kokonaan jaksanut lukea, mutta olen tässä pohdiskellut mikä itse mahdan olla. Isäni narsisti. Eka mieheni vielä enemmän narsisti. Toka mieheni alkoholisti. Tiedän olevani kyllä sairas ja läheisriippuvainen, mutta mistä ihmeestä tiedän jos olenkin itse narsisti. Jos ei sitä itse itsessään tunnista..?!

      • j.o.k.u.

        "mutta mistä ihmeestä tiedän jos olenkin itse narsisti. Jos ei sitä itse itsessään tunnista..?! "


        Don't worry...Narsku ei ikinä kutsuisi itseään sairaaksi. Vielä vähemmän läheisriippuvaiseksi...
        ( Ellei sitten halua jotenkin manipuloida...Mutta et kyllä hyötyisi siitä täällä mitään, joten sanon, että et ole. )


    • lottamari<3

      Narsistilla ei ole empatiaa ja myötäelämisenkykyä siitä sen tunnistat. Miten usein se tällä palstalla pitää kertoa, että se tajutaan? Läheisriippuva on jäänyt vaille huomiota ja äidinrakkautta, mutta hänellä on tunneälyä, kun taas narsisti on jo syntymästään lähtien tunneälyltään tunneköyhä. Näiden kahden ero on siinä, että läheisriippuva voi eheytyä ja muuttua joko oman itsetutkiskelun tai terapian kautta, mutta narsistia ei voi muuttaa, eikä häntä kannata missään tapauksessa lähteä terapioimaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe