Lainasin mielenkiintoisen elokuvan nimeltään Agora, jonka soisin mahdollisimman monen kristityn katsovan. Elokuvan päähahmo on Hypatia Aleksandrialainen, joka oli arvostettu filosofi, tieteentekijä ja ensimmäinen naispuolinen huomattava matemaatikko. Hänet murhasivat raakalaismaiset rakkauden uskonnon levittäjät eli tietenkin kristityt. (Tämä on ollut täällä aiemminkin, mutta asia on aina kertaamisen väärtti).
http://jumalasuomi.tripod.com/hypatia.htm
"Viisitoista vuotta Julianuksen jälkeen Roomaa hallitsi keisari Theodosius, kristillinen kiihkoilija, joka otti käyttöön kuolemanrangaistukset kirkon vastustajien lannistamiseen. Erityisesti "kerettiläiset" kristityt, manikealaiset ym., olivat hänen kohteenaan. Thessalonikissa tämä hyvä hallitsija tapatti yhdellä kertaa n. 15 000 ihmistä. Se kristillisyys, jonka tunnemme inkvisiosta ja noitavainoista oli löytänyt muotonsa.
Keisari Konstantinuksen aikana kirkon papit olivat jo ottaneet valvontaansa suuren kirjaston, Museionin. Serapiksen temppelin yhteydessä toimi toinen mittaamattoman arvokas kirjastokompleksi, Serapion, ja se oli yhä pakanoiden käsissä. Serapionissa opetti siihen aikaan suosittu filosofi Olympius, jota Aleksandrian suvaitsematon ja raakalaismainen arkkipiispa Theophilus ei sietänyt. Samainen piispa oli jo kunnostautunut ryöstämällä Osiriksen ikivanhan temppelin, ja kuljetuttamalla sen pyhäinkuvat torille pilkattaviksi, mikä oli aiheuttanut mellakointia.
Pyhäinhäväistyksestä suuttuneet kansanjoukot olivat paenneet Theophiluksen kutsumia sotilasosastoja Serapiksen temppeliin, Olympiuksen suojiin. Kristitty keisari sai tästä hyvän syyn antaa v.398 käskyn tuhota sekä temppelin että Serapionin. Kristittyjen fanaatikkojen laumat kiiruhtivatkin toteuttamaan keisarin määräystä. Temppelirakennus revittiin maantasalle, Serapiksen kuvapatsas hakattiin kappaleiksi, ja sen osia kuljetettiin pitkin katuja häpäistävinä. Talebaneilla on siis esikuva: Kristityt.
Temppelin ja kirjaston tuhoamisessa, ja mellakoissa, kuolleet huligaanit julistettiin myöhemmin kirkon toimesta marttyyreiksi eli pyhiksi. "
Kas näin siis rakkauden uskonnon lähettiläät: tappavat kymmeniä tuhansia ihmisiä, tuhoavat mittaamattoman arvokkaita kulttuuriaarteita ja polttavat tuhatpäin kirjoja ja konaisia kirjastoja. Ja tappajat sekä kirjastojen polttajat julistetaan sitten vielä oikein pyhiksi marttyyreiksi. Kylläpä on hieno uskonto tuo kristinusko, rakkauden uskonto.
Agora ja Hypatia
11
177
Vastaukset
- Lähimmäisenhakkaus
Ja vielä vähän lisää rakkauden uskonnosta käytännössä:
"Eräs Hypatian suosituista luennoista oli juuri päättymässä, ja ajuri toi yliopiston pääovelle, portaiden juureen, vaunut Hypatiaa varten. Hän astui ulos rakennuksesta, nousi ajoneuvoihin välittämättä veisaavasta ja huutelevasta uskonkiihkoilijoiden joukosta, mutta silloin alkoi tapahtua. Synkkä ihmismassa ympäröi vaunut, joukosta irtautui pari määrätietoisesti toimivaa roikaletta, jotka repivät filosofin alas vaunuista, huutoon ja kiljuntaan yltyvän uskovaisen lauman tavoitettavaksi. Hänen vaatteensa revitään päältä, ja hänet raahataan lähellä sijaitsevaan Caesareionin kirkkoon. Pimeässä ja tungokseen asti täyttyvässä kirkossa hänet sysätään pääkuorin portaille, kuin alttarille, uhoavan joukon nähtäväksi. Hypatia Aleksandrialainen onnistuu hetkeksi ravistautumaan irti vainoojiltaan, ja seisoo lumivalkeana vastakohtana mustanpuhuvalle järjettömäksi yllytetylle ihmisjoukolle. Hän avaa suunsa sanoakseen jotakin, mutta juuri silloin Peter Lukija lyö hänet maahan. Jossain särjetään ruukkuja, ja teräviä sirpaleita ilmestyy uskovaisten käsiin. Kiihkoissaan toisiaan tönivä lauma syöksy uhrinsa kimpuun, nylkee, silpoo ja repii jäseniä kappaleiksi. Kirkon seinät ja lattia, sekä munkkien ja maallikkojen vaatteet, kädet ja kasvot värjäytyvät verestä ja roiskeista, ja uskonnollinen hurmos saavuttaa kliimaksinsa.
Ruumiinkappaleita mukanaan kuljettavat, hospotipomiluita hoilaavat ja riemuissaan hihkuvat, ukonnollisten aktivistien laumat riehuvat kaupungilla iltaan asti. Marssivat kaduilla uskonnollisia lauluja laulaen ja ikkunoita rikkoen. Kunnon kansalaiset sulkeutuvat taloihinsa synkän odotuksen vallassa. Syylliset eivät saaneet minkäänlaisia rangaistuksia, vaan kristityt juhlivat heitä miltei pyhimyksinä. Tapauksen jälkeen uusplatonisen filosofikoulun henkiinjääneet jäsenet poistuivat Aleksandriasta, osa maanpakoon, ja Rooman keisarikunnan alamaisille alkoi selvitä, että ajat olivat muuttuneet. Antiikin sivistyksen viimeinen valonpilkahdus horisontissa oli sammunut, ja valtakunnan hengenravinnosta vastasivat vast´edes pyhäksi julistettavan Kyrilloksen kaltaiset pikkusielut"
"Säilytä oikeutesi ajatella. Jopa virheellinen ajattelu on parempaa kuin jos ei ajattele lainkaan."
"Itseään kunnioittavan yksilön ei tule koskaan hyväksyä lopullisesti mitään kaavamaista dogmaattista uskontoa."
Hypatia Aleksandrialainen - ba-ba-ba-ballo
Tästä elokuvasta on jo ollut aihe tällä palstalla.
- Sisälukutaito
Niin. Aivan kuten tuolla edellä jo todettiin:
"Tämä on ollut täällä aiemminkin, mutta asia on aina kertaamisen väärtti". - ba-ba-ba-ballo
Sisälukutaito kirjoitti:
Niin. Aivan kuten tuolla edellä jo todettiin:
"Tämä on ollut täällä aiemminkin, mutta asia on aina kertaamisen väärtti".Aaa... taas asetin itseni noloon tilanteeseen vain ja ainoastaan kun luin viestin aiheen. Pittääpi parantaa.
On kyllä mielestäni hieno leffa ja kuvaa samalla realistisesti sitä miten kristinuskokin onnistui saamaan melko hyvistä ihmisistä täysin hulluja ja moraalittomia.
- Älä ajattele
Pelkästään noiden alla olevien lauseiden takia Hypatia olisi saanut kuolemanrangaistuksen ja tapettu kristittyjen toimesta minä tahansa vuosisatana välillä 300 - 1700.
Vasta valistuksen jälkeen oli kristityilläkin lupa ajatella, muutakin kuin uskonasioita, mutta ei silloinkaan tietysti koskaan mitään uskonasioihin kriittisesti suhtautuvaa, mikä on edelleenkin ehdottoman jyrkästi kiellettyä.
"Säilytä oikeutesi ajatella. Jopa virheellinen ajattelu on parempaa kuin jos ei ajattele lainkaan."
"Itseään kunnioittavan yksilön ei tule koskaan hyväksyä lopullisesti mitään kaavamaista dogmaattista uskontoa." Hieno leffa, tästä on tällä palstalla muistaakseni puhuttu aiemminkin - tai ainakin ite oon tainnu elokuvaan joskus viitata. (: Ihan leffanakin jo hieno, puhumattakaan tarinasta.
Elokuvaa ei kuitenkaan kannata pitää dokumenttina. Kirjoittamasi jutut ovat vähintäänkin kiistanalaisia.
- Uskon kauneus
Tiedän kyllä, että elokuva ei tosiaan ole dokumentti ja tiedän myös, että noin vanhojen historiallisten tapausten yksityiskohdat ovat usein kiistanalaisia.
En tosin käyttänyt elokuvaa minkäänlaisena lähteenä ja kaikki nuo kirjoittamani jutut olivat vain suoraa lainausta tuolla edellä olleesta linkistä, joka sekin lienee kyseenalainen:
http://jumalasuomi.tripod.com/hypatia.htm
Mutta toisaalta kyllä aika lailla samat jutut löytyvät täältäkin, jos niitä lähtee tarkemmin kaivelemaan:
http://cosmopolis.com/people/hypatia.html
http://www.polyamory.org/~howard/Hypatia/Lewis_1721.html
http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Hypatia.html
http://pages.prodigy.net/fljustice/hypatia.html
Riippuu tietysti, mitä lähteitä lukee ja millä painotuksella. Aika lailla yksimielisiä ollaan varmasti ainakin siitä, että Hypatia murhattiin varsin brutaalisti. Lisäksi Nikean piispa Johannes puolustelee kirjoituksessaan voimakkaasti Hypatian tappamista haukkuen tätä pakanaksi, noidaksi ja saatananpalvojaksi, jotka olivat kaikki erikseenkin ja yhdessä vieläkin enemmän raskaita ja kuolemantuomioon oikeuttavia rikoksia. Murhaajaajoukon johtajasta Peter Lukijasta piispa kirjoitti:
"this Peter was a perfect believer in all respects in Jesus Christ.."
http://www.cosmopolis.com/alexandria/hypatia-bio-john.html
- kreationistikrisseli
Tuo elokuva on pelkkää propagandaa ja totuuden kanssa sillä ei ole juurikaan yhtymäkohtia.
- kreationistikrisseli
Koko Raamattu on vitun fiktiota.
- Sanoisn pikemminkin
että kristinusko on pelkkää propagandaa ja totuuden kanssa sillä ei ole mitään yhtymäkohtia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713398
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541919Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471839Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591774- 771624
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3481589Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811439The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201288Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251185- 1581182