wholesale-dress.net

Tietoksi kaikille suomalaisille ostajille, älkää ostako mitään kyseisestä puljusta älkäkä mistään missä on vähänkin hienon näköisiä kuvia.

Kiinalaiset eivät pääse eroon jäljittelystä ja feikkituotteista.

Maa on täynnä epärehellisiä myyjiä.

Ostin jotakin, jotkut oli ok, kuten korut, mutta lähettivät myös vaatteita, jota en tilannut ja jotka olivat hirvittäviä. He ovat todella häikäilemättömiä.

Olen katsonut googlen kautta saman kaltaisia ilmoituksia. Jotkut myyjät, oikeat jälleenmyyjät, uskova todellakin, että kauppa on tarkoitetu jälleenmyyjille. Se ei todellakaan ole niin.

He laittavat ilmoituksia, jossa on paljon D&G -jäljitelmiä korealaisella ja japanilaisella versiolla, mutta huom. Niitä tuotteita ei ole koskaan saatavilla, vaan ne on keino rahastaa sinua tilauksen jälkeen. Myyjä mm. päivittää tilauslistan tilauksen jälkeen, ja huomaa, kappas, "out od stock" ja vienpäs rahasi "store creditiin", jolloin voit käyttää rahat uudestaan. Tällä tavalla he houkuttelevat sinua ostamaan lisää.

Ja jeps, alkuperäinen tuotteen hinta on aika kohtuullinen, mutta kun katsot painoa -> niin ne ottaa todella kovan hinna painoista. Painot ovat n.150% suurempia mitä sivuilla lukee. Yritys pyörii siis painojen avulla.

Voit tosin saada myös rikkinäisiä tuotteita tai väärän tuotteen. Mitään palautusmenettelyä ei ole eivätkä ne todellakaan haluaa maksaa rahojasi takaisin.

VÄLTÄ KAUPPAA

Kiina pelaa epäreilua peliä. Ne ovat löytänet raha-aukon sillä heitä ei koske mikään kuluttajasuoja.

He tietävät, että heillä on maine nimeltä "halpojen tuotteiden maa", jota he käyttävät hyväkseen kaupanteossa.

Mutta miltä tuntuu, kun tajuat, että tuote ei vastaa sitä mitä kuvien perusteella olet ostanut - edes lähimainkaan?

Kiina ja kiinalaiset, huijareiden maa. Väärentäjien maa.

Ihmetteen suuresti miten länsimaat edes uskaltavat tehdä bisnestä Kiinan kanssa.
234226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Jeps, olen itsekkin tuolta pari kertaa tilannut.

Ekalla kerralla tilasin kengät, sain ihan hyvät talvikengät parillakympillä toimituksineen, kengät kesti yhden talven jonka jälkeen toisesta halkesi pohja. Silti olin ihan tyytyväinen, koska talvikengiksi hinta ei ollut todellakaan paha.
Toisella kerralla tilaaminen tuottikin vähän suuremman pettymyksen. Nettisivuilla olleet kuvat tuotteista oli photoshoppaamalla saatu näyttämään huomattavasti paremmilta kuin mitä ne todellisuudessaan olivat. Esimerkiksi värejä oli muokattu ja lisäksi materiaalit eivät vastanneet sivujen antamia tietoja.

Käytössähän nuo kuluu aika nopeasti ja olen joutunut ompelukonetta käyttämään vaatteita paikatessa, mutta hei järki käteen! Jos saat viidelläkympillä 7 tai 8 vaatetta, niin voiko niiltä odottaa täydellistä laatua tai että kyseessä ei olisi minkäänsortin "huijausta"? Ja vaikka toimituskulut ovatkin suuret niin halvemmaksi tulee tuolta tilata neljät housut kuin suomessa lampsia jim&jilliin ostamaan ensimmäisetkään.

Äänestä
  • Olen myös tilannut tuotteita, ei mitään ongelmia, koot ovat vain liian pieniä.
    Ihan hyvä rehellinen yritys . Halvalla ei hupputuotteita saa.

    Äänestä

  • TIlasin mekon ja he lähettivät eri mekon, jossa oli eri kuosi ja eri materiaali, ja sanoivat että ihan oikea mekko oli. Kuvassa oli sivustolla myös napit, joita ei mekossa ollut ollenkaan. Toisessa mekossa oli iso reikä pitsissä keskellä selkää. Iso tarkoittaa n. 10cm halkaisijaa. Älkää vain tilatko mitään! Jos olette tilanneet, ottakaa yhteyttä PayPaliin jos he voisivat auttaa teitä saamaan varastetut rahat takaisin.

    Äänestä

Olen itse tilannu jo pari kertaa ja ollut tyytyväinen. Ensinnäkin on totta että koot ovat pieniä koska niin ovat kiinalaisetkin ja aivan erinlaisia kehonrakenteeltaan kun tälläset perus suomalaiset, toiseksi jos katsot että saat paidan alle 5 dollarilla eli n.3 eurolla mitä siitä voisi odottaa ? Jotain Guessiä vai ?

Itse olen ainakin saanut vaattet pidettyä oikealla hoidolla ihan hyvässä kunnossa ilman sen suurempia ongelmia, hieman ehkä haalistuneet jotkin ja yhden sauma oli hieman lerpahtanut mutta sen sain ommeltua takaisin kiinni alle 5 minuutissa. Hyvin edullista on shoppailla ihmisille kuten minä joiden "maku" vaihtuu nopeasti. Lisäksi alottajalle haloo, ei kai se postikaan ole ilmaista ?? Eihän kukaan hemmetissäkään tee bisnestä jos siitä ei tule voittoa ? Ei ne kiinalaisetkaan mitään hyväntekeväisyyttä tee.

Mielestäni ihan hyvä hinta/laatu suhden kun valitsee tarkkaan mitä ostaa, jokaisen vaatteen kohdalla on koot ja niita saa myös kysymällä joten kannattaa luottaa niihin mittoihin eikä kuviin, koska siellä on tosiaan esimerkiksi paitoja jotka näyttävä (kiinalaisilla malleilla) ylettyvän yli pepun mutta ovat todellisuudessa van 55 cm pitkiä. Joten kannattaa pitää järki kädessä tuollakin, niinkun missä tahansa tehdessä ostoksia, eikä mennä huumaan vaikka edullista siellä onkin. Kannattaa etenkin suosia vaatteita jotka ovat saaneet paljon hyviä arvosteluja tai ne ovat ns. "hot" eli niitä myydään paljon.

Tuntuu että aloittaja on hätiköinut ostoksissaan ja nyt sitä kyrpäsee. Jo tuolta ostaa myös moni Suomalainen jälleenmyyjä vaatteita kuten Puka shop, ja tietty myy niitä yli 6x hinnalla mitä saat suoraan wholesalesta.

Äänestä
  • Hei, haluaisin tilata ko. nettikaupasta vaatteita.. Mietityttää vaan nuo tuonti kulut, pitääkö se paikkaansa että kulut ovat yli 60 euroa ja ne lisätään tetenkin laskuni loppusummaan??

    Äänestä

  • helpppp me kirjoitti:

    Hei, haluaisin tilata ko. nettikaupasta vaatteita.. Mietityttää vaan nuo tuonti kulut, pitääkö se paikkaansa että kulut ovat yli 60 euroa ja ne lisätään tetenkin laskuni loppusummaan??

    Kulut tulee vaatteiden määrän mukaan. Itse tein runsaan 30e tilauksen vaatteita koruja, siihen päälle tuli hieman runsaamman 30e postimaksut. Tottakai Kiinasta asti tilatessa tulee suuremmat postimaksut (euroopan alueella 10e taitaa olla aika normaali?), ja _kuulemma_ nuo ottavat vielä vähän ekstraa päälle, mutta eipä tuo haittaa kun vaatteet ovat kuitenkin noin superhalpoja.

    Äänestä

  • Mikä tuo Puka shop on? Ei löytynyt googlella mitään.

    Äänestä

Hei ! Oletteko kukaan ostanut tuolta hääpukua?? Onko millaisia kokemuksia? Oliko puku sopiva ym ym.. :)

Äänestä
  • Ei varmasti kannata tilata hääpukua kiinalaisesta halpakopiokaupasta :D Materiaalit eivät ole kuvan mukaisia hyvälaatuisia, ja koristeet, varsinkin pitsikoristeet, tuppaavat olemaan noissa halpakopiokaupoissa huonolaatuisia. Mittasuhteetkin voivat mennä pahasti pieleen.

    Itse tein juuri tuolta seitsemänkympin tilauksen, seitsemän paitaa, hame ja kolme korua postimaksut, enkä todellakaan odota mitään parasta laatua, mutten sitä noilta odotakaan. :)

    Äänestä

hei voiko noista vaatteista valita omaa kokoa kun kaikissa lukee free size?

Äänestä
  • Free size tarkoittaa et se on yhden koon vaate ja mahtuu suurimmalle osasta ihmisitä. :) venyvää materiaalia. Mutta en ehkä suosittele valitsemaan, jos ei itse ole suht kapea. Tietenkin liian venytetty vaate ei näytä hyvältä.

    Äänestä

Minun on jo kauan tehnyt mieli tilata kyseiseltä sivulta, mutta en tiedä uskallanko. Olen kuitenkin kokoa 34-36, eli mahtuisivatko vaatteet edes päälleni? Materiaalista ja kestävyydestä en ole huolissani, mutta että....kuinka paljolla sieltä uskaltaa tilata ettei tarvii maksella mitään ylimääräistä postikulujen lisäksi?

Äänestä
  • NIIIN siis onko ihmisillä minkälaisia kokemuksia kyseiseltä sivulta tilaamisesta? :) Tyytyväisiä?

    Äänestä

Hei onko kukaan kuullut tälläisestä nettikaupasta?
http://www.china-wholesalehandbags.com/
Löysin tämän netistä kun etsin nettikauppaa jossa myydään hauskoja koulureppuja. Tuolta niitä todellakin löytää. Mutta en tiedä onko järkevää tilata sieltä. (siis onko sivu huijaus vai ei) Sivut näyttävät lupaavalta sieltä saa valita millä valuutalla ostaa ja näkee helposti paljonko kuljetus kustannukset Suomeen maksaa...jne.
Jotenka onko joku kuullut tästä?

Äänestä

Rewind and play again - unique DIY online store ostin itse todolla huonom laatuiset shortsit. Heti ensimmäisellä sovitus kerralla rikki??? Ostin ne facen kautta joten en voi kai v alittaa minnekkään, kun myyjä ei suostunut vaihtoon tai palautukseen. Tiedän että vaatteet on tuunattuja mutta oletin että ne kestäisivät edes perus sovituksen.

Äänestä
  • Tilatkaa ihmeessä vaan kiinalaista sontaa ja menetttäkää rahanne. Näin me hävitetään kaupat Suomesta muutamassa vuodessa, mutta Kiinan pojat voi hyvin! Oikeeta maailmantalouden (lue Suomen) parantamista.
    Sama koskee kaikenmaailman zalandoja yms. ulkomaisia nettikauppoja.

    Äänestä

Olen uusi yrittäjä ja tilaillut monista wholesale-paikoista ympäri Eurooppaa. Sama systeemi näyttää olevan monella ihan yhtälailla. Maksat tuotteet ensin, sitten jätetään osa tuotteista laittamatta, ilmoitetaan (jos edes vaivautuvat ilmoittamaan) vasta jälkikäteen että oho hups sori, sitä ja sitä ei ollut. "Jämärahoja" ei palauteta vaan lähetetään perään muka alennus seuraavalla kerralla vaikka tosiasiassa ovat itse auki lähettämättömistä tuotteista, suurin osa ei ilmoita mitään vaan odottavat reklamaatiotasi.
Alkaa ottaa jo kupoliin koko touhu, kaikki tuntuvat järjestäen olevan epärehellistä porukkaa, toki virheitä sattuu mutta ei voi muutamien tuotteiden ostoissa sattua NÄIN paljon.

Törkeää toimintaa mutta jos maahantuontia haluaa tehdä niin kai tähän on totuttava ja yritettävä sanoa kova sana :/

Äänestä

Tilasin kaksi pakettia peräkkäisinä päivinä. KUMPIKAAN PAKETTI EI SAAPUNUT PERILLE!!! ÄLKÄÄ TILATKO TÄÄLTÄ MITÄÄN!

Äänestä
  • Lisäksi olen tehnyt kaksi reklamaatiota, eikä kumpaankaan ole vastattu mitään.

    Äänestä

  • Hei, tilasin myös syyskuussa eikä pakettia kuulunut lokakuun lopussa. Laitoin heille viestiä ja sain vastaukseksi, että 15.11 pakettini pitäisi olla perillä. Ei kuulunut, kysyin postista myös ja laitoin heille taas viestiä. Vastaus tuli muutaman päivän päästä ja se oli, että ovat pahoillaan mutta pakettini on tod. näk matkalla hävinnyt ja totesivat, että ikävä kyllä en ole ottanut vakuutusta lähettämistä varten? mutta he tekevät kaikkensa ja voivat hyvittää 50% tilauksesta johonkin lompakkoon ja pisteisiin, mitä voin käyttää tilatessani uusia tuotteita. Just ja joo, ensimmäinen ja viimeinen kerta, sinne meni 31, 50 euroa hyväntekeväisyyteen luottokortilla maksettuna.

    Äänestä

  • Justjooo kirjoitti:

    Hei, tilasin myös syyskuussa eikä pakettia kuulunut lokakuun lopussa. Laitoin heille viestiä ja sain vastaukseksi, että 15.11 pakettini pitäisi olla perillä. Ei kuulunut, kysyin postista myös ja laitoin heille taas viestiä. Vastaus tuli muutaman päivän päästä ja se oli, että ovat pahoillaan mutta pakettini on tod. näk matkalla hävinnyt ja totesivat, että ikävä kyllä en ole ottanut vakuutusta lähettämistä varten? mutta he tekevät kaikkensa ja voivat hyvittää 50% tilauksesta johonkin lompakkoon ja pisteisiin, mitä voin käyttää tilatessani uusia tuotteita. Just ja joo, ensimmäinen ja viimeinen kerta, sinne meni 31, 50 euroa hyväntekeväisyyteen luottokortilla maksettuna.

    korjaus ja lisäys vielä..Hyväntekeväisyyteen meni yhteensä postikuluineen 42 e...yksi heidän korvaus vaihtoehto oli että maksan heille 27 euroa kuljetusta varten laskulla minkä he lähettävät sähköpostilla niin he lähettävät tuotteet..varmaan tulisi sekin perille ;-)

    Äänestä

TIlasin mekon ja he lähettivät eri mekon, jossa oli eri kuosi ja eri materiaali, ja sanoivat että ihan oikea mekko oli. Kuvassa oli sivustolla myös napit, joita ei mekossa ollut ollenkaan. Toisessa mekossa oli iso reikä pitsissä keskellä selkää. Iso tarkoittaa n. 10cm halkaisijaa. Älkää vain tilatko mitään! Jos olette tilanneet, ottakaa yhteyttä PayPaliin jos he voisivat auttaa teitä saamaan varastetut rahat takaisin.

Äänestä

Kiitos viestistä olin jo melkein ostamassa vaatetta mutta nyt voin hyvillä mielin jättää väliin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


älä osta kirjoitti:

Tietoksi kaikille suomalaisille ostajille, älkää ostako mitään kyseisestä puljusta älkäkä mistään missä on vähänkin hienon näköisiä kuvia.

Kiinalaiset eivät pääse eroon jäljittelystä ja feikkituotteista.

Maa on täynnä epärehellisiä myyjiä.

Ostin jotakin, jotkut oli ok, kuten korut, mutta lähettivät myös vaatteita, jota en tilannut ja jotka olivat hirvittäviä. He ovat todella häikäilemättömiä.

Olen katsonut googlen kautta saman kaltaisia ilmoituksia. Jotkut myyjät, oikeat jälleenmyyjät, uskova todellakin, että kauppa on tarkoitetu jälleenmyyjille. Se ei todellakaan ole niin.

He laittavat ilmoituksia, jossa on paljon D&G -jäljitelmiä korealaisella ja japanilaisella versiolla, mutta huom. Niitä tuotteita ei ole koskaan saatavilla, vaan ne on keino rahastaa sinua tilauksen jälkeen. Myyjä mm. päivittää tilauslistan tilauksen jälkeen, ja huomaa, kappas, "out od stock" ja vienpäs rahasi "store creditiin", jolloin voit käyttää rahat uudestaan. Tällä tavalla he houkuttelevat sinua ostamaan lisää.

Ja jeps, alkuperäinen tuotteen hinta on aika kohtuullinen, mutta kun katsot painoa -> niin ne ottaa todella kovan hinna painoista. Painot ovat n.150% suurempia mitä sivuilla lukee. Yritys pyörii siis painojen avulla.

Voit tosin saada myös rikkinäisiä tuotteita tai väärän tuotteen. Mitään palautusmenettelyä ei ole eivätkä ne todellakaan haluaa maksaa rahojasi takaisin.

VÄLTÄ KAUPPAA

Kiina pelaa epäreilua peliä. Ne ovat löytänet raha-aukon sillä heitä ei koske mikään kuluttajasuoja.

He tietävät, että heillä on maine nimeltä "halpojen tuotteiden maa", jota he käyttävät hyväkseen kaupanteossa.

Mutta miltä tuntuu, kun tajuat, että tuote ei vastaa sitä mitä kuvien perusteella olet ostanut - edes lähimainkaan?

Kiina ja kiinalaiset, huijareiden maa. Väärentäjien maa.

Ihmetteen suuresti miten länsimaat edes uskaltavat tehdä bisnestä Kiinan kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu