Tsaarin aikana venäläiset viranomaiset ihmettelivät suomalaisten intoa käydä ilmiantamassa toisiaan. Näiden juudasten sanottiin kulkevan "Pietarin tietä".
Vanhat tavat ovat kunniassa edelleen. Kun Pietarin tien kulkijat ovat vähentyneet, on muilla Euroopan teillä suorastaan tungosta. Suomalainen media kirjoittaa ulkomaisten tiedotusvälineiden uutisoivan, että "viha" tavoittaa Suomen. Euroopan Neuvosto seuraa kuulemma huolestuneena ruotsinkielen aseman mahdollista heikkenemistä Suomessa (aivan: ei siis suomenkielen katoamista Ruotsista ja Pohjois-Kalotilta, vaan maailman lellityimmän vähemmistökielen asemaa.)
Ei tarvita paljonkaan ajatuspotentiaalia sen seikan toteamiseen miksi kansainvälinen media nyt - kuulemma - on niin kovin aktiivinen Suomea kohtaan. Sylttytehtaallehan jäljet johtavat, Suomeen ja vaalinkävijöihin. Väinö Linnaa lainatakseni totean näille uusille pietarintieläisille:"Häpee saatana jos hävetä osaat!"
Katsonpa asiakseni palata asiaan muutaman kuukauden kuluttua, sanotaan juhannuksen tienoilla, ja tarkistaa onko maaiman medialla edelleen mielenkiintoa Suomea kohtaan.
Pietarin tiellä kulkijat!
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle573471Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472826Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482640Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572331Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572053- 1561724
- 761495
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231338Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381293- 241184